Ivan21213
16.10.14,22:17
Dobrý den, riešime taky mensi problem s umiestnenim vypinaca a zasuvky v kupelni. Pokial viem, zasuvka, resp vypinac ma byt umiestnený min 20cm od umyvacieho priestoru, ak je vo výške >120cm, tak moze byt aj tesne na hranici. Problem je v tom, co povazujeme za hranicu umyvacieho priestoru. Z roznych mudrych obrazkov som pochopil, ze je to vlastne oblast, ktora ma sirku umyvadla a taha sa od podlahy po strop. Fajn. Ale predstavte si, že je umyvadlo umiestene skoro v rohu, tak cca 10cm od dalsej steny. Otázka č.1: Je aj tato stena (stena kolma na stenu, na ktorej je upevnene umyvadlo) sucastou umyvacieho priestoru? ide o to, ze na tuto stenu potrebujem umiestnit aj vypinac, aj zasuvku. Umyvadlo je hlboke cca 45cm a vo vzdialenosti 55cm zacina zarubna. To znamena, ze ak by sa aj cast tejto steny povazovala za umyvaci priestor, potom by mi medzi zarubnou a umyvacim priestorom ostalo 10cm a zmestil by sa mi tam len vypinac. Otázka č. 2: Je v kupelni dovolene dat vypinac a zasuvku nad seba do jedneho ramceka?
Dufam ze sa to da z mojho popisu pochopit. Dakujem :)
maped
16.10.14,20:26
odpoviem iba to čo viem, na otázku č.2: je v kúpeľni dovolené dať vyp. a zás. nad seba do jedného rámčeka-dával nám teraz takto elektrikár v dome.
Ivan21213
16.10.14,20:47
Dakujem :) A ciste teoreticky z bezpecnostneho hladiska, je lepsie mat hore vypinac alebo zasuvku? Ide mi v prvom rade o bezpecnost, preto sa tak vypytujem :)
alltracboy
16.10.14,21:14
daj si zasuvku s klapkou a nestane sa ti ze tam budes smatrat po elektrike vlhkou rukou.
canbo
17.10.14,16:06
Obrázky ste pochopil správne. Otázka č. 1.:Áno, je ohraničená hĺbkou umývadla.
č.: 2. Áno ( ak to nezakazuje výrobca zariadení) ak prívod zásuvky je chránený chráničom s vybavovacím prúdom max 30mA , Ale to všetko platí iba ak je celý umývací priestor mimo zóny 0,1,2.
Stn 33 2000-7-701 ed. 2 rieši umývací priestor iba v národnej prílohe ,preto v rôznych krajinách Európy to môže vyzerať rôzne.
Vypínač a zásuvku v prevedení s vnútornou kytkou (plastová krytka v krabici proti zatekaniu orosenej vody do prístroja.)
maped
17.10.14,18:48
máme to osadené vodorovne, prvý z ľava je vypínač a potom zásuvka
Ivan21213
17.10.14,18:51
Prave o to ide, ze vodorovne to nemoze byt.
maped
17.10.14,18:54
máme to takto vedľa umývadla a 20 cm od umývadla.