erah
17.10.14,12:57
Prosím o radu:
Zamestnanec je PN od 11/2013, momentálne rieši posúdenie invalidity. Po skončení PN vzhľadom na zdr.stav nebude môcť nastúpiť do pôvod.zamestnania. Ak s ním zamestnávateľ rozviaže PP dohodou /resp.výpoveďou/, patrí mu odslupné
.1. Ak by dal výpoveď zamestnanec, vtedy mu odstupné nepatrí?
2. Ukončiť PP napr. dohodou môže byť až po ukončení PN?
Aký je postup? Prosím skúsené mzdárky o radu.
Uznajú mu x% invalidity. Deň po skončení PN rozviaže PP /zamestnávateľ mu vo výplate za 11/2014 vyplatí odstupné /odchodné ak splní podmienky/ + 2 dni D nevyčerpanej z roku 2013 / všetky tieto príjmy vypíše do ELDP a s týmto ELDP si požiada o ID? Môžem mu urobiť výplatu za 11/2014 aj skôr ako je výpl.termín? Aby som príjem mohla uviesť do ELDP?
veronikasad
17.10.14,11:05
1. Zamestnanec by mal žiadať zamestnávatela na základe lekárskeho posudku o pridelenie práce zodpovedajúcej jeho zdravotnému stavu. Ak zamestnávatel takúto prácu pre neho nemá, dá mu výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm.c) ZP. Pracovný pomer môže skončiť aj dohodou s uvedením tohto dôvodu v dohode.
Ak o skončenie prac.pomeru bude žiadať zamestnanec, aj keď ako dôvod uvedie zdravotné dôvody - nemá nárok na odstupné.

2. Nárok na odchodné mu vznikne len v prípade ak bude jeho invalidita viac ako 70 %.

3. Dovolenku mu môžeš preplatiť až pri skončení prac.pomeru. V čase prejednávania invalidity pracovný pomer zrejme nebude mať ukončený. Preto RL FO vystavuješ do dňa prejednávania invalidity a ďalší pošleš do SP ku dňu skončenia prac.pomeru.
erah
17.10.14,11:55
ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zatiaľ som mu vystavila len potvrdenie o nem.dávkach za prvých 10 dní. Musí mať vystavený aj ELDP do 11/2013? To odo mňa nepýtal.
A ešte otázočka: Ako je to s odvodmi z odstupného a odchodného, aj je zamestnanec pred ich vyplatením 1 rok PN? Platia sa odvody do ZP aj do SP v plnej výške?