bebica
17.10.14,19:35
Mám zamestnanca na PN-ke asi 2 týždne ... (všetci zamestnanci maju v zmluve výplatu k rukám do konca kal. mesiaca) Keďže som férova vyplácam ich k 10 dňu v mesiaci...ostatní dostali výplatu len on sa po ňu nedostavil kôli PN-ke a tak mi poslal sms aby som mu ju posala po iných osobách .. syn , kamaratka atd .. ja som to automaticky odmietla s návrhom , že mu ju odnesiem osobne.. žiaľ mala som pracovné zaležitosti tak som mu ju nemohla odniesť v daný deň ... v tom dotyčný zamestnanec vyvolaval mojím zamestnancom kričal po nich nech mi odkážu aby som láskavo "zdvihla riť a priniesla mu výplatu "a samozrejme dalej pokračoval urážkami na moju adresu .. ...ako mi to povedali chcela som to hneď riešiť a napomenuť ho tak som mu zavolala a vtedy to začalo cez telefon po mne huľakal ... nepričetne .. a tak isto mi nadaval do úbochej chudery .... môže sa takto ku mne správať môj zamestnanec ..ohovarať ma ?? nadávať mi ??vulgarne sa vyjadrovať na moju osobu pred mojími zamestnancami? Ok je PN-K vypoveď mu nemožem dať ale akože mam to nechať takto alebo ako to mam riešiť ... Možem poslať aspoň napomenutie ?
fortunka
17.10.14,17:40
Nie nemôže... možeš poslať napomenutie, nemáte interné predpisy?
Ja som tu prednedávnom riešila napomenutie zamestnanca a keď som gúglila, tak som našla, že takéto správanie by kludne mohol byť dôvod na okamžité skončenie PP... A ešte k PNke.. výpoveď mu nemusíš dať, môže ju dostať keď PNku ukončí...
Ja by som postupovala štýlom: nápišem mu listom, že porušil závažne pracovnú disciplínu a ako, svedkov... a dňom skončenia PNky s nim ukončujem pracovný pomer. Ale na porušnie PD a pokarhania (ak sa nemýlim) je určitá lehota, a teda malo by sa dať počkať na ukončenie PNky (neviem, či je to dlhodobý problém alebo nie)

http://www.epravo.sk/top/clanky/skoncenie-pracovneho-pomeru-z-dvodu-porusenia-pracovnej-discipliny-1796.html
a trochu starsie:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/o/kedy-mozno-so-zamestnancom-okamzite-skoncit-pracovny-pomer.html?print=1
bebica
17.10.14,17:49
ďakujem za linky ... mne sa ani nesnívalo že niečo take sa mi môže stať ... nie je to dlhodobý problem je od 25.9 je na PN-ke ... a tento týždeň sa to všetko udialo ...
fortunka
17.10.14,17:51
no stava sa.. ja sa vďaka tomu už týždeň morím s internými predpismi :P Nás stále niečo nové naučia zamestnanci :)))) Je to pre mňa tiež nová téma, treba si prečítať.. možno sú aj nejaké iné "páky" na to...
bebica
17.10.14,18:01
no veď toto tak s tými internými predpismi sa idem teda pasovať aj ja :( ufff ako v zmluve podpisali niečo o PD ale tie interne nemám nepotrebovala som to až teraz :D nuž ako vraviš učíme sa na nich :D ďakujem za info :)
willma
17.10.14,21:49
V podstate si môže zamestnanec akurát tak pískať. Ak by si mu výplatu dala v riadene dohodnutom termíne tak nemôže nič. Bolo Tvojou dobrou vôľou, že si ich vyplácala skôr. . Len nechápem, prečo nenapadlo ani Tebe a ani jemu, aby si mu dala peniaze na účet. Cez IB,by to bolo jednoduchšie.
Dav
18.10.14,04:08
Ak ste boli dohodnutí, že mu výplatu donesieš osobne v presne určený deň, tak si pochybila ty. A navyše, aký si mala dôvod, aby si mu nevyplatila mzdu tak , ako si želal-niekomu, koho by poslal? Stačilo povedať, aby dal tej osobe splnomocnenie, tebe napísal údaje osoby, kto príde pre peniaze, overila by si si totožnosť tej osoby - a žiaden problém by nebol. Vieš ty, či potreboval peniaze na presne dohodnutý termín k nejakému splátkovému kalendáru? Čo ak ho tvoj postup s meškaním výplaty dostal do existenčného problému? Prečo mal také obavy, či sa dostane k svojim peniazom?Prečo si mu neposlala peniaze poštovou poukážkou tak,aby ich mal k 10-temu?
Ako zamestnávateľ ho môžeš napomenúť, môžeš s ním aj rozviazať PP, ak jeho konanie odporuje povinnostiam zamestnanca podľa ZP. Pravdepodobne na súde by dali za pravdu jemu a riešenie nadávania by odkázali na občianskoprávne konanie. Ak nemáš internú smernicu, kde by bol preukázateľne poučený o tom, čo je aké porušenie pracovnej disciplíny, musíš vychádzať zo Zákonníka práce (ani smernica s ním nemôže byť v rozpore).Ak by si mu dávala výpoveď, nezabudni, aby sa k tomu vyjadril zástupca zamestnancov. Taktiež aj internú smernicu by mal zobrať na vedomie zástupca zamestnancov § 233 ZP.
ivka70
18.10.14,05:18
Osobne si myslím, ze takéto písomne upozornenie by bolo len prejavom tvojej ješitnosti. Zjavne ti chyba asertivita a celu situáciu si nezvládla, aj keď reakcia zamestnanca adekvátna nebola. Ako zamestnavatel alebo šéf musíš vedieť stanovovať hranice a aj držať sa svojho a nerobiť nerozumne ústupky.

Výplatu by som zamestnancovi poslala poštovou poukážkou domov a cely incident riešila po jeho návrate osobným pohovorom.
terezamaria
18.10.14,11:15
Naprosto súhlasím s ivkou70. Nebolo to cez pracovnú dobu, nebolo to hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny, jednoducho to boli výčitky na situáciu, keď pracovník zostal bez výplaty. Niekedy to býva veľmi nepríjemná situácia, nie každý má na účte dosť peňazí, trebárs na zaplatenie trvalých príkazov.
Pohovor môžeš spraviť, ale bude len o ústnom vydiskutovaní....samozrejme budete najviac diskutovať o tom, že si meškala s výplatou....