IvetaH
18.10.14,13:32
Ahojte, manžel má svoju sročku ON a manželka svoju sročku ONA. ON plátca DPH ONA neplátca DPH. ON má v majetku auto ONA nemá, ale potrebuje ho ku svojej činnosti - používajú ho súčasne každý deň. Prosím vás ako to zaúčtovať u jedného aj u druhého? Skúšala som aj zmluvu o prenájme, ale neviem to napísať tak, aby som si to nekomplikovala zas v účte. Nedá sa mi to ani na dni, lebo v priebehu dňa ho ONA použije aj 3x, podľa počtu klientov a ON tiež, zas na nákup tovaru, na stretnutia. A nemôžu si kúpiť druhé auto, lebo len začínajú.
Ďakujem za každý návrh
KEJKA
25.10.14,21:51
je to komplikované.
1. Zmluva o pôžičke auta, alebo o nájme, rpičom cena nájmu sa určí ako sadzba za 1km, opakované zdaniteľné plnenie.
ONA predloží výkaz prejazdených km, ON vyfakturuje mesačne sadzba*počet km+DPH.
sadzba = cena PHM na 1km+napr.1EUR za 1km
PHM a náklady spojené s údržbou by účtoval len ON, sro
pre ONA sro nevyhodné, kedže nie je platiteľom DPH.
2. zmluva ako podľa bodu 1, len cena napr. 400eur na rok - paušál na údržbu
ustanovenie v zmluve, že spôsobené škody hradí najomca (škody nepodliehajú režimu DPH)
ustanovenie, že ON sro odovzdá auto s plnou nádržou, ONA takisto - PHM hradí každý za seba (ťažko realizovateľné, ak si auto požičiavajú denne.
alebo
obe sro vedú evidenciu km a mesačne kúpi ONA sro PHM podľa priemernej spotreby a uvedie to vo svojom účtovníctve,
alebo
ON sro vyfakturuje mesačne cenu PHM podľa priemernej spotreby na výkaz prejazdených km, ale nakúpené /HM všetky účtuje vo svojej sro.