Jozef 1606881
19.10.14,17:41
podstupil som operaciu chrbtice.marodoval som pol roka.uz nemozem vyykonavat dannu pracu/stvbaarcinu/preto si hladam inu pracu.neviem ci by som mal narok na odstupne keby som dal vypoved ja? poradte ako postupovat?
Dakujem
Tweety
19.10.14,15:42
Nie ,nemal.
avalik
19.10.14,15:55
Ak podáš výpoveď ty tak ti nárok na odstupné nevznikne.

Musíš zamestnávateľovi doručiť "posudok o strate dlhodobej spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu" - vypracuje ti ho tvoj obvodný lekár.

§ 55

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

a pri tejto výpovedi od zamestnávateľa ti vznikne nárok na odstupné.