lukinon
19.10.14,19:40
Dobrý deň,
poprosim o vyjadrenie - som živnostnik neplatca DPH, potreboval som kupiť auto do firmy za cca 20.0000 ,-€ - kedže v učtovnej pokladni a na bank.učte som nemal dostatok €, tak 15.0000 som si požičal bezúročne od druhej osoby a splátky som dohodol mesačne na tri roky. Nákup som zaplatil v hotovosti.

Poprosím o radu, ako to správne zaúčtovať?
ďakujem za vyjadrenia
Žabinka
19.10.14,17:44
http://www.danovecentrum.sk/clanok-z-titulky/uctovanie-prijmov-ktore-neovplyvnuju-zaklad-dane-v-jednoduchom-uctovnictve.htm

Účtovanie úverov a pôžičiek u dlžníka, bez ohľadu na prijatie dlhodobého alebo krátkodobého úveru alebo pôžičky od bankovej inštitúcie alebo iného subjektu, je v peňažnom denníku nasledovné:

-prijatie úveru alebo pôžičky: príjem peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na bankový účet a zároveň príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane,
-zaplatené splátky úveru alebo pôžičky: výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo z bankového účtu a zároveň výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane,
-zaplatené úroky: výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo z bankového účtu a zároveň výdavok, ktorý ovplyvňuje základ dane a v druhovom členení ostatné výdavky.
Dlžník je zároveň povinný o prijatých úveroch a pôžičkách účtovať aj v knihe záväzkov.
Žabinka
19.10.14,17:46
len na okraj.. tie čísla sú dosť vysoké, bol dodržaný aj zákon o hotovostných platbách? keďže si živnostník..
lukinon
24.10.14,07:14
suma bola vlozena v hotovosti na ucet
lukinon
24.10.14,07:25
Dakujem za radu