Evana
25.04.06,10:41
Prosím veľmi súrne o radu (už som sa to pýtala na inom mieste "Nový plátca DPH", ale skúsim trochu inak):
Koeficient pri DPH sa týka len existujúcich plátcov, ktorí majú príjmy s aj bez DPH, alebo aj novovzniknutých plátcov, ktorí mali časť zdaňovacieho obdobia príjmy bez DPH (keďže neboli plátcami), ale odkedy sa nimi stali, fakturujú výlučne s DPH?
Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. Ak nie, dovysvetlím.
Ďakujem!
ilona
25.04.06,08:46
Týka sa to aj nových platcov,ak mali časť prijmov oslobodených od dane v tom mesiaci v ktorom sú už platcami DPH.
Evana
25.04.06,08:50
Aj v prípade, že sú štvrťročnými plátcami - od 1.2.2006 a ak do 31.1. fakturovali bez DPH a od 1.2. len s DPH?
ALBO
25.04.06,09:03
Prosím veľmi súrne o radu (už som sa to pýtala na inom mieste "Nový plátca DPH", ale skúsim trochu inak):
Koeficient pri DPH sa týka len existujúcich plátcov, ktorí majú príjmy s aj bez DPH, alebo aj novovzniknutých plátcov, ktorí mali časť zdaňovacieho obdobia príjmy bez DPH (keďže neboli plátcami), ale odkedy sa nimi stali, fakturujú výlučne s DPH?
Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. Ak nie, dovysvetlím.
Ďakujem!

je to napisane tak, že neviem v čom mate problem ale všeobecne:

Stali ste sa platitelom. Musite sa pozrietna vynosy za predchadzajuce obdobie (vtedy ste nič nezdaňovali lebo ste neboli platitel) Pozriete, či ste uskutočňovali činnosti oslobodené od dane, t.j. niektoré z činností podla § 28-41. Ak ano vypočitate si prdbežný koeficient podľa§ 50/2. a pojdete si ho k spravcovi dať schvaliť § 50/3.
Tento budete použivať cely rok, na konci roka ho musíte prepočitať podľa realneho stavu vašich dodaní.
K použijete len pri uplatnení nároku na odpočítanie so vstupných FA, z dodaní, ktoré používate pre oslobodené aj zdaňované dodania.§49/4
bepo
25.04.06,09:30
Prosím veľmi súrne o radu (už som sa to pýtala na inom mieste "Nový plátca DPH", ale skúsim trochu inak):
Koeficient pri DPH sa týka len existujúcich plátcov, ktorí majú príjmy s aj bez DPH, alebo aj novovzniknutých plátcov, ktorí mali časť zdaňovacieho obdobia príjmy bez DPH (keďže neboli plátcami), ale odkedy sa nimi stali, fakturujú výlučne s DPH?
Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. Ak nie, dovysvetlím.
Ďakujem!
Tak teba sa koeficient netýka,týka sa tých ktorí majú plnenia s aj bez dph počas doby po ktorú sú platitelia
Evana
25.04.06,09:41
K použijete len pri uplatnení nároku na odpočítanie so vstupných FA, z dodaní, ktoré používate pre oslobodené aj zdaňované dodania.§49/4

Z toho vyplýva, že ak od vzniku plátcovstva budeme fakturovať výlučne s DPH, nemusím mať žiadny koeficient. A teda ani ten prvý štvrťrok nemusím upaviť koeficientom odpočítavanú DPH?
Jana Acsová
25.04.06,10:05
Z toho vyplýva, že ak od vzniku plátcovstva budeme fakturovať výlučne s DPH, nemusím mať žiadny koeficient. Môžete fakturovať výlučne s DPH, ale iba pri tých dodávkach, ktoré nie sú taxatívne stanovené ako oslobodené. Čiže predpokladám, že ste chceli povedať, že odo dňa registrácie budete dodávať iba tovary a služby, ku ktorým sa uplatňuje daň.
Evana
25.04.06,10:17
Môžete fakturovať výlučne s DPH, ale iba pri tých dodávkach, ktoré nie sú taxatívne stanovené ako oslobodené. Čiže predpokladám, že ste chceli povedať, že odo dňa registrácie budete dodávať iba tovary a služby, ku ktorým sa uplatňuje daň.

Áno tak som to myslela. Z oslobodených dodávok sa nás nič netýka, aj nájom fakturujeme s DPH.

Neviem, či je dosť zrozumiteľná moja pôvodná otázka. Ide o to, že jediným dôvodom, prečo sme v 1.štvrťroku mali dodávky s aj bez DPH bol prechod na plátcovstvo. Preto sa mi nezdá, že by sme mali počítať nejaký koeficient, ak ho odkedy sme plátcami nemáme používať. Len to potrebujem potvrdiť, lebo som už z toho úplne mimo...
ALBO
25.04.06,11:22
Áno tak som to myslela. Z oslobodených dodávok sa nás nič netýka, aj nájom fakturujeme s DPH.

Neviem, či je dosť zrozumiteľná moja pôvodná otázka. Ide o to, že jediným dôvodom, prečo sme v 1.štvrťroku mali dodávky s aj bez DPH bol prechod na plátcovstvo. Preto sa mi nezdá, že by sme mali počítať nejaký koeficient, ak ho odkedy sme plátcami nemáme používať. Len to potrebujem potvrdiť, lebo som už z toho úplne mimo...

No ja som práve tak aj pochopila vašu otazku.Vy ste si mysleli, že mate zaratať do vypočtu K aj Fa, na ktore ste nedali daň, že? No ale tak to nie je. Vy sa na tie všetky staré /Pokial ste neboli platca/ a teda ste ich nezdaňovali samozrejme, musíte teraz pozrieť z pohľadu yakona o DPH, a keď ste nerobili žiadne oslobodene a ani nerobite oslobodene (podľa § 28-41) tak si uplatnite plny narok.
Evana
25.04.06,12:10
No ja som práve tak aj pochopila vašu otazku.Vy ste si mysleli, že mate zaratať do vypočtu K aj Fa, na ktore ste nedali daň, že? No ale tak to nie je. Vy sa na tie všetky staré /Pokial ste neboli platca/ a teda ste ich nezdaňovali samozrejme, musíte teraz pozrieť z pohľadu yakona o DPH, a keď ste nerobili žiadne oslobodene a ani nerobite oslobodene (podľa § 28-41) tak si uplatnite plny narok.

Ďakujem veľmi krásne. Hneď som kľudnejšia. Nikdy som žiadny koeficient nepoužívala a trochu som sa toho zľakla.
Prajem pekný zvyšok dňa!