myskahryzka
20.10.14,11:08
ahojte,
nakupili sme tovar zo zahranicia ako sro bez IC DPH, lebo sme neboli zatial registrovany pre nijaky dovod. Tovar nam dorazil, zaplatili sme DPH (v pripade dodavatela z EU) alebo DPH+clo (v pripade tretich krajin). Stali sme sa uz platcami DPH, cize mozeme podavat suhrnne vykazy a EU dodavatelia nam fakturuju bez DPH. Co ale s tovarom, na ktorom sme DPH zaplatili (v pripade EU sme uhradili ich DPH)? Viem ze tuto DPH nam uz nikto nevrati, ale ako je to poriesene? Musime teraz vystavovat faktury odberatelom v SR faktury s nasou 20% DPH. Mavali ste aj vy v uctovnictve taketo prechodne obdobie, kym ste nepredavali tovar, ktory bol uz bez dph a robili ste si samozdanenie?
dakujem
Mishok
20.10.14,14:38
Nie som si celkom istý čo sa pýtate. Ale: zaplatená DPH je vo vašom prípade odpočítateľná položka od základu dane z príjmu. A tovar kt predávate po registrácii samozrejme zaťažíte našou DPH (ak sa neprenáša povinnosť)
Osobne by som postupoval tak ze by som požiadal o registráciu k DPH podľa § 7 (keď ste začali nakupovať z eu)
A samozdanoval si dodania. Takto by som si mohol odpočítať DPH pri registrácii na základe inventúry zásob
myskahryzka
28.10.14,19:28
Dobry den, dakujem za odpoved :) o registraciu uz teraz nemozeme poziadat, je to uz starsia zalezitost. Cize DPH ktoru sme zaplatili dodavatelom z EU a tretich krajin si mozem odpocitat od zakladu dane z prijmov? Viete mi prosim uviest paragraf, kde to najdem? Hladam to, ale akosi to neviem najst.
Dakujem velmi pekne
Mishok
28.10.14,19:46
§ 2 (ZDP)
Základné pojmy

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

§ 19
Daňové výdavky
ods3) k) daň z pridanej hodnoty

(toto platí len ak nie ste platiteľom DPH!!!)
xeva
28.10.14,19:50
Odpočítateľná položka od dane z príjmu - Mishok tým myslel to, že u neplatcu DPH je daňovým výdavkom celková suma , ktorú ste za tovar zaplatili, vrátane DPH.
myskahryzka
28.10.14,19:53
Ok, cize cely nakup tovaru dame v uctovnictve do nakladov aj s vyfakturovanou zahranicnou DPH a nemusim nic riesit. dakujem :)
Gabi03
29.10.14,13:28
no v prvom rade treba skúmať, či zahraničná DPH neprekročila hranicu, keď ju treba pýtať späť. potom až následne rozhodnúť, či bude daňovým alebo nedaňovým výdavkom.
Čo sa týka §7, nárok na odpočet nie je. Je iba povinnosť odviesť DPH. (Samozrejme potom by sa pri registrácii za platcu dala odpočítať spätne.)
Mishok
29.10.14,13:39
v čase uhradenia DPH v zahraničí neboli platcom DPH a nemali narok na jej vratenie preto takato dph bola danovym vydavkom