elena74
25.04.06,10:55
ahojte poradaci,viem ze mi date na vedomie zakony o DPH, prave studujem ale mam v tom aj tak poriadny gulas.
sme platci DPH od 1.3. a nie som ista ci mozem uplatnit fa kt. mala splatnost 15.2. a bola uhradena 1.3.
a dalsie faktury uhradene v 4 mesiaci, co je dolezite datum splatnosti ci vystavenia? Teda neviem ci ich m ozno uplatnit v 1.q...
kanc nabytok nad 30000 mozem uplatnit?

dakujem
Denda
25.04.06,09:00
ahojte poradaci,viem ze mi date na vedomie zakony o DPH, prave studujem ale mam v tom aj tak poriadny gulas.
sme platci DPH od 1.3. a nie som ista ci mozem uplatnit fa kt. mala splatnost 15.2. a bola uhradena 1.3.
a dalsie faktury uhradene v 4 mesiaci, co je dolezite datum splatnosti ci vystavenia? Teda neviem ci ich m ozno uplatnit v 1.q...
kanc nabytok nad 30000 mozem uplatnit?

dakujem
Tak skúste preštudovať aj toto:http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
ALBO
25.04.06,09:13
ahojte poradaci,viem ze mi date na vedomie zakony o DPH, prave studujem ale mam v tom aj tak poriadny gulas.
sme platci DPH od 1.3. a nie som ista ci mozem uplatnit fa kt. mala splatnost 15.2. a bola uhradena 1.3.
a dalsie faktury uhradene v 4 mesiaci, co je dolezite datum splatnosti ci vystavenia? Teda neviem ci ich m ozno uplatnit v 1.q...
kanc nabytok nad 30000 mozem uplatnit?

dakujem

Ako platci , len na ktorých je datum dodania 1.3. a viac.Právo na odpočet máte ako platiteľ (od 1.3.) z faktúr pri ktorých vznikla DP §49/1.
Faktúry do 28,2. podľa § 55 odpočítanie pri registrácii.
elena74
25.04.06,09:27
dakujem za vase odpovede ale tohto som sa obavala ze ma nasmerujete na zakony,ktore citam a nie su mi jasne,inac by som sa na vas neobracala..

vy ste uz skuseni poradaci a mam v tom stale zmatok, teda neviem ci uplatnit fa zaplatenu 1.3. a jedna uctovnicka mi povedala ze pred datumom sa neuplatnuje nic , firma sme od 18.2.
rada by som vedela ci aprilove faktury mozem uplatnit do 1. q.

dakujem
ALBO
25.04.06,09:43
dakujem za vase odpovede ale tohto som sa obavala ze ma nasmerujete na zakony,ktore citam a nie su mi jasne,inac by som sa na vas neobracala..

vy ste uz skuseni poradaci a mam v tom stale zmatok, teda neviem ci uplatnit fa zaplatenu 1.3. a jedna uctovnicka mi povedala ze pred datumom sa neuplatnuje nic , firma sme od 18.2.
rada by som vedela ci aprilove faktury mozem uplatnit do 1. q.

dakujem

Datum zaplatenia pri vstupnej Fa nie je zaujimavy, ak ste neplatili yalohu vopred.Doležity je datum dodania, kt. musí bzť uvedeny na FA (datum dodania je v § 19, zjednodušene dátum ukončenia služby alebo prevzatia tovaru).
Teda, kde je datum dodania viac ako 18.2 (=vtedy ste sa stali platiteľ?)-uplatníte nárok podlľa §49 a 51.
Ak ste zaplatili zálohu, od 18,2. v marci a neskôr, tak vam dodavateľ vystavi doklad k vopred prijatej platbe, kde bude tiež DPH na ktoru mate nárok na odpočet, tam je dôležity dátum prijatia platby na učet dodávatela, ale tiež je to v podstate dátum dodania.
Zákon budete musieť sa naučiť čítať, lebo je tam viacero hladísk, ktoré treba brat do uvahy, a možete ich nepostrehnút. Odpove´D je vzdy len na to , na čo sa pýtate.
Ale mozeme my napr. vedieť, či vy vôbec máte plný nárok na odpoćet, keď nepoznáme vašu činnosť. Mohli ste kupiť osobne auto, tam napr. narok nemate..........

Aprilove Fa, nemôžete uplatniť do 1.q. ak aprilove myslite datum dodania aprilovy
Silvia XX
25.04.06,09:56
my sme mali skusenost v suvislosti s tymto - danova kontrola ciastocne dodanila fakturu za elektr.energiu, kde datum zdanitelneho plnenia bol tesne po nasej registracii - odvododnila to tym, ze sme neboli platitelmi DPH po cely cas, ktoreho sa dodavka elektrickej energie tykala.