dispečer
20.10.14,20:17
Dobrý večer, mám otázočku. Chcem kúpiť nové pneu a neviem či musia byť na aute len podľa TP alebo stačí ak budem hľadať pneu napr. takto:215/60 R 16 bez indexu rýchlosti. Ide mi o to, aby som nemala problém s policajtami ale aj o lacnejšie gumy. Ďakujem.
buchač
20.10.14,18:22
Technický preukaz ja prvoradý.

RÝCHLOSTNÝ INDEX PNEUMATIKY.

Symbol rýchlosti pneumatík predstavuje súčasť indexu zaťaženia a je to písmeno, alebo udáva maximálnu rýchlosť, pri ktorej môže auto niesť záťaž zodpovedajúcu indexu zaťaženia. (Okrem rýchlostí nad 210 km/h u pneumatík rýchlostnej kategórie V, nad 240 km/h u pneumatík rýchlostnej kategórieW a nad 270 km/h u pneumatík rýchlostnej kategórie Y). Na vozidle môžu byť použité iba pneumatiky tej minimálnej rýchlostnej kategórie, ktorá je vyznačená v dokladoch k vozidlu.

Pneumatiky M&S (zimné) s rýchlostnou kategóriou nižšou, než je pre dané vozidlo stanovené, je možné namontovať. V niektorých krajinách platí povinnosť nalepiť do výhľadu vodiča nálepku udávajúcu maximálnu rýchlosť pneumatiky. Pri používaní týchto pneumatík nesmie byť táto rýchlosť prekročená.

Viac http://www.pneueu.sk/rychlostne-a-hmotnostne-indexy
Eduscho78
26.11.14,07:51
Hľadal som v zákonoch a neúspešne. Kde je napísané, že smiem v zime použiť pneu s nižším indexom rýchlosti než je uvedené v TP? Ja mám najvyššiu konštrukčnú rýchlosť 203, podľa TP povolené pneu 91H, ale chcem zimné 91T. Môžem? Podľa akého predpisu? (Lebo neverím, že mi policajt uzná, že na porada.sk to bolo napísané)
Nálepku musím mať aj na SVK alebo len v niektorých iných krajinách?
Ďakujem