MiaB
20.10.14,21:20
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Chcela by som poprosit o vysvetlenie postupu pri overovani podpisov pre ucely podpisu kupno predajnej zmluvy.
Predmetom kupno predajnej zmluvy ma byt kupa nehnutelnosti a predavajuci su manzelia.
Zmluva ma byt podpisana manzelmi ako aj kupujucimi a podla nalezitosti zmluvy podisy predavajucich maju byt notarsky overene.
Mozete mi prosim napisat presny postup ako by malo taketo overenie podpisov prebehnut. Musia sa ho zusastnit obaja manzelia? Viem, si niekde overit ci je dany podpis naozaj notarsky overeny?
Dakujem.

S pozdravom, Mia

Dakujem vsetkym za odpovede. Zmluvy su podpisane a hadam uz vsekto dobre dopadne. Este by som sa chcela opytat ci by ste mi vedeli poradit kde si mozem zistit ci na danej adrese bytu, ktory kupujem nema byvaly majitel zaregistrovane sidlo firmy, resp.viacerych firiem?

Dakujem dopredu.
buchač
20.10.14,19:29
Overenie podpisu u notára alebo na matrike

https://www.firmaren.sk/clanky/notarske-poplatky-overenie-podpisu-u-notara-alebo-na-matrike

Vezmete zmluvy a všetci zúčastnení - podpísaní na zmluve musia byť osobne prítomní pri overovaní podpisu. Či notár a či matrika, to je úplne jedno.
Oprávnená osoba overí podpisy, zaviaže zmluvy a opatrí razítkom. Zaplatíte poplatok a fertig. Časovo to obnáša cca 1/2 hodiny..
pankratz
20.10.14,19:41
Podpisovať musíte až pred notárom, alebo matrikárkou ! A samozreme treba preukázať svoju totožnosť. Ináč na matrike to zvykne byť lacnejšie.
LydaLyda
21.10.14,07:25
Kúpna zmluva originál - alebo viac originálov, kde jeden z predávajúcich môže byť napr. z NR , ďalší z MT ... nemusia prísť všetci predávajúci na jeden matričný úrad, alebo k tomu istému notárovi. Každý z predávajúcich si dá overiť podpis v originále kúpnej zmluvy, na jemu najbližšom matričnom úrade, alebo u najbližšie pôsobiaceho notára, t.z. ak niekto nemôže prísť z pracovných dôvodov, zdravotných ... na miesto určenia dať si overiť podpis, je možné doručiť originál - originále KZ napr. kupujúcim tomu predávajúcemu čo je z NR, alebo z MT on si tam v mieste bydliska dá overiť svoj podpis a vráti zmluvy kupujúcemu.
Chobot
21.10.14,07:32
V podstate postup už napísali predo mnou, ale ešte raz. Obaja manželia sa musia dostaviť k notárovi alebo na matriku, kde sa podpíšu (alebo podpis na dokumente uznajú pred notárom alebo matrikárom za svoj) a notár alebo matrika dá na doklad overovaciu doložku (natlačený text alebo pečiatka - viď priložený obrázok) a pridá tam svoju guľatú pečiatku a podpis. Každý podpis sa overuje osobitne. OVereniu sa pridá poradové číslo a zapíše sa do centrálneho registra overených podpisov.

Ak si chceš overiť, či ten ktorý podpis bol skutočne overený notárom a overovacia doložka nie je sfalšovaná, treba ísť na stránku centrálneho registra a tam podľa čísla overenia si to skontrolovať:

http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre/Osved%C4%8Den%C3%A9podpisy/Overeniepravostipodpisunalistine.aspx
luja5
21.10.14,08:06
Overenia podpisov sa musia zúčastniť obidvaja manželia, ktorí sú predávajúcimi a teda podpisy obidvoch musia byť overené. Overovania podpisov predávajúcich sa kupujúci nezvyknú zúčastňovať, lebo to nie je potrebné a nie je to ani právo kupujúcich.
Doplním odpoveď od Chobota: Keď dostaneš zmluvu s overenými podpismi manželov, podľa pečiatky overenie vykonala konkrétna matrika a budeš si to chcieť overiť, môžeš si na príslušnú matriku zájsť (najlepšie aj so svojím OP) a s odôvodnením, že si kupujúca, požiadať o potvrdenie vykonania overenia podpisov. Aj matrika má svoju dokumentáciu (evidenciu) o overených podpisoch. Osobne nevidím problém, prečo by si nemohla uspieť.

Doplnenie odpovede na základe doplnenia otázky: Skutočnosť, či na danej adrese bytu nie je zaregistrovaná aj živnosť/sídlo firmy, si môžeš pozrieť v Živnostenskom registri a v Obchodnom registri - nájdeš na internete. Len údaje na internete nemusia byť aktuálne k dnešnému dňu.
luja5
23.10.14,12:20
Dopĺňam do mojej odpovede k Tvojej doplňujúcej otázke, kde si môžeš zistiť, či na danej adrese bytu nie je zaregistrovaná aj živnosť/sídlo firmy. Len tam nemusia byť údaje aktuálne k dnešnému dňu.
MiaB
24.10.14,07:07
Dakujem velmi pekne za pomoc, pozriem si to tam :)
MiaB
24.10.14,07:08
Dakujem velmi pekne za prispevok, pomohol mi.
Chobot
24.10.14,09:40
Notár overí aj existujúci podpis, pokiaľ ho osoba pred notárom uzná za vlastný.