rudyka1
20.10.14,22:07
Vieme, že každý z vlastníkov má právo pozerať do všetkých dokladov o paneláku.
Ale máloktorý má toľko času, aby pozrel rok dva.A aj máloktorý tomu rozumie.
Ak by vlastníci chceli, aby to za nich urobila auditorská firma, ako na to ?
A ako potom s ochranou osobných údajov?
sito
20.10.14,20:51
To vieš, že má! Ale, musí mať zavreté oči, ak nie správca mu ich zaviaže, že? A nech pozerá, čumí do dokladov. A koľko vás je, vlastníkov, ktorý chcú, vedia čo chcú? Prevažne bývalí vlastníci bytových domov sú správcovia, aj audit si dajú spraviť, taký aký im vyhovuje. A čo zástupca vlastníkov, či nemáte? Nemáte takého, čo rozumie tomu, ma dať, dal? Najprv by mali chrániť spoluvlastníci domu svoj spoločný majetok, až potom osobné údaje zlodejov, ak v dome sú? Ak nie sú, čo môžu spoluvlastníci medzi sebou skrývať?
zlatica76
21.10.14,04:29
Prečo si myslíš, že auditorská firma vám pomôže? Ste takí bohatí? Radšej venujte tomu trochu času, ak máte pocit, že vás správca okráda, je to efektívnejšie.

Neviem, či ste SVB alebo vás spravuje správca, ale tých faktúr nie je závratne veľa. Napíšem príklad z praxe SVB:
- 13 x faktúra za vodu, teplú vodu, teplo (12x mesačný predpis plus jedna vyúčtovacia)
- 12 x faktúra za ZSE
- 12x faktúra za dažďovú vodu
- 12 x faktúra za revíziu výťahov
- z času na čas faktúra za revíziu plynových spotrebičov, výmena teplých/studených vodomerov, STA
- drobné nákupy pre predsedu typu toner, šanóny a pod

takže suma sumárum vychádza mi to cca 100 faktúr - to nie je také nepreberné množstvo, aby ste si to nemohli skontrolovať sami.

Úprimne - auditori nepoznajú jednoduché účtovníctvo tak dôkladne, ako by ste si mysleli. Jednoducho preto, lebo spoločnosti s jednoduchým účtovníctvom sa štandardne neauditujú.

Úplne najlepšie je priamo sa angažovať na chode paneláku, a vtedy kontrola dokladov netrvá dlhšie ako hodinu (mnohé faktúry sa opakujú a tých pár dokladov - malina).
rudyka1
21.10.14,05:22
zástupcov je 5 a ťahajú na 3 strany :D
rudyka1
21.10.14,05:23
Lebo by sa malo zatepľovať
rudyka1
21.10.14,05:24
vlastníci / správca
JarkaJarko
21.10.14,05:40
Ak je správcom správcovská spoločnosť (napr. SRO), potom je to jeho firma, alebo firma niekoho iného a predsa nemôžete dať auditovať cudziu firmu ... Ak si chcete preveriť papiere, mali by ste si zvoliť zástupcu vlastníkov a ten by si mohol vyžiadať doklady na preverenie. Tak by ste vedeli zistiť, či je všetko tak, ako má byť. Resp. či by ste vedeli znížiť náklady.
sito
21.10.14,06:20
Hm ... zateplovať? No tak s tým sú patálie. Ale, správca by mal poradiť, no rada môže byť taká, že v jeho prospech. Dom je váš, všetkých nie len tých piatich. Isto bude treba úver a na to treba súhlas dvoch tretín spoluvlastníkov domu. A dajte pozor, aby ho ti piati neroztrhli na tri kusy. :);)
Chobot
21.10.14,07:16
Nemôžte dať auditovať cudziu firmu ani požadovať od správcu, aby si dal auditovať svoje hosp. výsledky. Navyše, ani by vám to nepomohlo, pretože audítor by nepozeral doklady všetkých bytoviek, ktoré správca spravuje, ale účtovné doklady samotného správcu. Úlohou autítora je overiť hosp. výsledok firmy a nie spôsob správy spravovaných subjektov.

Neviem prečo je to pre vás problém skontrolovať si doklady bytového domu. Ja to robím každý rok - zájdem za správcom, ten mi predloží všetky účtovné doklady domu (faktúry, úhrady, pohyby na účte) a ja ich skontrolujem. V podstate kontrolujem tvorbu a čerpamie FO a ostatné náklady, ktoré po mojom odsúhlasení idú do ročného vyúčtovania. Je to mravenčia práca, ale tých dokladov zas nie je tak veľa. Je to jeden až 1,5 hrubého šanonu a prejdem to za cca 3-4 hodiny.

Ak to nikto z vlastníkov nevie robiť, tak vám zostáva len veriť správcovi alebo niekoho nájsť, koho splnomocníte a ten to skontroluje. Či to už bude firma alebo fyzická osoba (nejaký príbuzná niekoho) nebude to asi robiť zadarmo. Neviem o nikom, kto by štandardne poskytoval takúto službu. Treba hľadať.

Ak takého nájdete, treba zvolať schôdzu a odsúhlasiť pre neho splnomocnenie.