iva673
21.10.14,08:11
Mám zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti, ktorý je vedený na úrade práce ako dlhodobo nezamestnaný. Môžem ho prijať do pracovného pomeru a uplatniť odvodovú úľavu? Keďže mu ukončím dohodu - je to porušenie podmienky pre odvodovú úľavu - zníženie počtu zamestnancov?
Zuzanka_ba
21.10.14,13:50
Dohody mimo pracovného pomeru sa nepočítajú do počtu zamestnancov, táto podmienka teda nebude porušená, ak DPČ ukončíte.
Ak spĺňa podmienky - dĺžka evidencie, výška mzdy v prac. pomere atď atď, môžete uplatniť úľavu.
jana1972
22.10.14,11:30
Ja mám tiež takúto otázku a volala som do SP, VšZP aj na ÚPSVaR, kde mi všetci odpovedali, že takéhoto dohodára nepovažujú za zamestnanca, že ho môžeme prijať na pracovný pomer s odvodovou úľavou, len treba splniť aj ostatné podmienky - žiadne nedoplatky na poistnom, dodržať výšku mzdy a pre zamestnávateľa má priniesť doklad z ÚPSVaR, kde potvrdia jeho dĺžku evidencie na ÚPSVaR.
iva673
22.10.14,11:51
Ďakujem za odpovede, pomohli ste mi.
jana1972
22.10.14,12:03
teraz mi prišla odpoveď zo sociálnej poisťovne:

Zamestnávateľ, ktorý v období od 1. novembra 2013 a neskôr zamestná v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere fyzickú osobu, ktorá bola dlhodobo nezamestnaná, t. j. bola evidovaná v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov, spĺňa prvý predpoklad pre odvodovú úľavu v sociálnom poistení. Ďalšími podmienkami pre odvodovú úľavu sú:
- vznik tohto pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru, bol dôvodom vyradenia fyzickej osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
- hrubý príjem zamestnanca s odvodovou úľavou, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, môže byť v posudzovanom pracovnom pomere, resp. štátnozamestnaneckom pomere, pre pracovné vzťahy vzniknuté v období od 1. januára 2014 najviac do sumy 539,35 eur,
- voči zamestnávateľovi neeviduje Sociálna poisťovňa ku dňu vzniku pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, ktorú možno predpísať, t. j. v sume 3,32 eur a viac.
- kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnaného nezníži zamestnávateľ počet svojich zamestnancov (v prípade ak u zamestnávateľa pracujete na dohodu a zároveň sú splnené všetky podmienky a ten istý zamestnávateľ Vás zamestná na pracovnú zmluvu, je dodržaná podmienka, že kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnaného neznížil zamestnávateľ počet svojich zamestnancov). Ak sú naplnené všetky uvedené predpoklady, zamestnanec v takomto pracovnom vzťahu nie je povinne nemocensky poistený, dôchodkovo poistený a poistený v nezamestnanosti počas prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru. To znamená, že zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného vzťahu. Zamestnávateľ z príjmu zamestnanca platí iba poistné na úrazové poistenie (0,8 %) a garančné poistenie (0,25 %).