kesselo
21.10.14,10:25
Od mája 2008 som SZČO. Keď som začínala, neplatila som odvody úplne poctivo, ale potom som zaplatila viac mesiacov (asi 5) naraz. Pracovníčka platbu, v ktorej bolo v poznámke napísané, ktoré mesiace som danou platbou pokryla, priradila zle a pri ročnom zúčtovaní mi poslala preplatok. Keď som s tým bola v pobočke, zamestnankyňa mi povedala, že keď mi peniaze vrátili, tak to tak má byť. Ten preplatok mi ešte aj zdanili, takže som prišla o 20 €. Jedného pekného dňa mi exekútor stiahol z účtu 220 €, tak som to začala riešiť. Podala som odvolanie, poslala som všetky papiere, čo som mala zdravotnej poisťovni, aj exekútorovi, volala som do centrály poisťovne a namiesto vysvetlenia mi bolo povedané, že pani, ktorá narobila tie kiksy v poisťovni už nerobí. Tým, že som podala odvolanie, ostali peniaze na nejakom podúčte, či ako ho mám nazvať, nemám ich ani ja, ani poisťovňa, ani exekútor... Poistné normálne uhrádzam ďalej, je tam nevyrovnané akurát to, čo rieši exekútor. Pred týždňom mi prišiel z poisťovne papier, v ktorom ma informujú, že si budem musieť sama zaplatiť poskytnutú odkladnú zdravotnú starostlivosť a plnú sumu za niektoré predpísané lieky. A vyčíslili mi, koľko za moje vyšetrenia a moje lieky zaplatili od januára 2013 do augusta 2014, pretože zdravie nie je zadarmo. Akurát zabudli rozpísať, koľko som v uvedenej dobe zaplatila poisťovni ja. Podľa mojich výpočtov som poisťovni zaplatila o 321,88 € viac, ako ona za moje lieky a moje vyšetrenia. Ja už tretí rok čakám na odpoveď na odvolanie. Dopis, ktorý mi poslali, bol vytlačený 1.10.2014. Zmeniť poisťovňu môžem do 30.09. Keby dopis prišiel o týždeň skôr, mením poisťovňu. Toto mi príde už trošku vydieračské. Chcem na dopis, ktorý mi poslali reagovať. Už na základnej škole som sa učila, že za jeden priestupok človek nemá byť trestaný dva krát. Vie mi niekto poradiť, ako dopis formulovať? Možno ním nič nevyriešim, ale...
Ďakujem za odpovede :)
Chobot
21.10.14,08:51
1. Nemôžeš porovnávať, koľko poistného si zaplatila a koľko za teba zaplatila zdravotná poisťovňa za lieky a vyšetrenia. To vôbec neovplyvňuje tvoj preplatok či nedoplatok. Sú to dve neporovnateľné veci.

2. Zmenou zdravotnej poisťovne svoj problém s nedoplatkom nevyriešiš. Nedoplatky vymáhajú zdravotné poisťovne aj od bývalých klientov. Ale je to tvoje právo zmeniť zdrav. poisťovňu, bohužiaľ tento rok je to už pasé.

3. Neviem posúdiť, kto spravil chybu a kto je v práve - či ty alebo zdrav. poisťovňa. To by trebalo preštudovať všetky podklady. MYslím, že na porade ti to ani nikto nepovie. Ale existujú ročné zúčtovania zdrav. poistenia. Tie si mala v poriadku? Doplatila si vždy vypočítaný nedoplatok?

4. Peniaze niekde musia byť. Treba len po nich pátrať. Ak ich stiahol exekútov, tak treba preveriť, či ich zaslal poisťovni. Síce exekútori si zvyknú týždeň - dva tie peniaze podržať, ale nenechávajú si ich dlhšie.

5. Nárok len na neodkladnú starostlivosť má poistenec vtedy, ak dlhuje na poistnom viac, ako 3 mesačné poistné alebo ak neuhradil nedoplatok na poistnom. Ak si uvedená v zozname dlžníkov na stránie poisťovne, tak nemáš nárok na inú ako neodkladnú starostlivosť.

V ktorej si poisťovni?
BXLmiami
21.10.14,08:59
No len pritvrdzuje,sú toho plné noviny,na stole mám podpísanú zmluvu s textom,,,,,že ma ako lekára splnomocnili vymôcť dlžné poistné od pacienta-čo nemienim robiť,ale je to tam.
kesselo
21.10.14,09:47
Viem, že to, čo som zaplatila a čo som "dostala" porovnávať nemôžem, ale ja tie peniaze vyrobiť a poslať musím. A niekedy si myslím, že by som tie peniaze vedela využiť aj lepšie... Ročné zúčtovania mám na nule, dokonca aj to, kde je ten nedoplatok evidovaný. Viem, že zmena poisťovne nič nerieši, len ma tento spôsob jednania poriadne vytáča. Som toho názoru, že čo je cisárovo cisárovi, čo je božie Bohu... nevyhýbam sa ničomu, čo mi štát, ako SZČO ukladá, aj keď sa mi nie všetko páči. Jedná sa o poisťovňu Dôvera.
misoft
21.10.14,14:01
Myslím, že ÚDZS mal k tomu komentár. Poisťovňa nemôže podmieňovať a poverovať vyberať zdravotné poistné inými osobami.