Niki1234
21.10.14,11:28
Dobrý deň, zo dňa na deň som dostala dokumentáciu k rodičovskému spoločenstvu. Pani, ktorá spravovala peniaze RS predtým viedla pokladničnú knihu a čiastočne peňažný denník s tým, že povinnosť podávať daň.priznanie nie je, keďže príjmy sú z 2% daní a príspevky od rodičov. Mňa by zaujímalo, či som povinná viesť JÚ v plnom rozsahu s pokl. knihou a knihou bank. účtu? Môžem si zvoliť aj hosp. rok, ktorý by sa rovnal školskému roku, podľa mňa by to bolo praktickejšie. Prosím Vám o radu. Ďakujem
Ekonoom.sk
21.10.14,09:49
Dobry deň, ak je to Občianske združenie, je to právnickou osobou. Na účely zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sa považuje za účtovnú jednotku. Z toho dôvodu sa na občianske združenie primerane vzťahujú všetky povinnosti, ktoré pre účtovné jednotky všeobecne vyplývajú zo zákona o účtovníctve.

Každá účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo, a to buď podvojné, alebo jednoduché. V sústave jednoduchého účtovníctva môže občianske združenie účtovať:

1. ak nepodniká a ak
2. jeho príjem nedosiahol v predchádzajúcom účtovnom období 200.000,- €

S pozdravom
Niki1234
23.10.14,08:58
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, či si môžem zvoliť ako účtovné obdobie hosp. rok = školskému roku, nakoľko všetky správy, ktoré budem vypracovávať ku šk.schôdzam sú práve k 30.6.?
Ekonoom.sk
23.10.14,13:42
Dobry den,

dôležite je aby ste oznámili zmenu podla rozhodnutia štatutárneho orgánu na daňovom úrade.

Ďalej:

Základným účtovným obdobím je kalendárny rok. Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

K zmene účtovného obdobia môže dôjsť len k prvému dňu kalendárneho mesiaca. Pri zmene účtovného obdobia je obdobie od skončenia predchádzajúceho účtovného obdobia do začiatku iného účtovného obdobia účtovným obdobím, ktoré je kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov.

Uplatniť účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, môže v súčasnosti účtovná jednotka po písomnom oznámení zámeru zmeny účtovného obdobia miestne príslušnému daňovému úradu najmenej 15 dní pred zmenou účtovného obdobia. Ak je takéto oznámenie miestne príslušnému daňovému úradu doručené, musí účtovná jednotka účtovné obdobie, ktorým je hospodársky rok, dodržať najmenej jedno účtovné obdobie. Rovnako postupujú účtovné jednotky pri prechode z hospodárskeho roka na kalendárny rok.

S pozdravom
Hulitka
Niki1234
23.10.14,16:48
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Niki1234
27.10.14,18:57
Ešte by som sa rada spýtala na to, či je potrebná na konci účt. obdobia riadna uzávierka s vypracovaním výkazov, aj keď DP nepodávame. ďakujem za ochotu