Kirk
25.04.06,11:31
Caute poradcovia!

Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

Dakujem
alušik
25.04.06,09:38
Páne Jáne, a ako ste urobili inventúru účtu 311?:eek: Prečo ten zostatok nesedí? Musí byť na to nejaký dôvod...
plavčík
25.04.06,09:39
Pokiaľ robíš opravu minulých rokov a dáš to do nedaňových malo by to býť OK
Tweety
25.04.06,09:39
Caute poradcovia!

Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

Dakujem
Najprv by som zistila ako a kde vznikol problém na účte, následne by som naúčtovala opravy účtov.:cool:
Kirk
25.04.06,10:15
Diki!

Prebral som uctovnictvo po niekom inom a su tam take zostatky z minulych rokov, ze to musim nejak zrovnat.
Tweety
25.04.06,10:18
Diki!

Prebral som uctovnictvo po niekom inom a su tam take zostatky z minulych rokov, ze to musim nejak zrovnat.Ku každému účtu v súvahe musí byť inventarizácia k 31.12.05, skús to prejsť, určite natrafíš na chybičky a potom už nebude problém kam ta naúčtovať.:cool:
Jara
25.04.06,10:31
Niekedy to nieje chybou organizácie. Aj ja mam podobný problém, pretože fakturujem služby pre zdravotné poisťovne. Teraz mi napríklad prišiel list že nám určité výkony z októbra 2005 neuznavajú a ponižujú nám faktúru a teda to tiež riešim len formou 688 a 588. Určite to nebude jeden prípad, keď sú v apríli účtovne v októbri. Čiže doklad mám ich list a o skutočnosti som sa dozvedela až v čase kedy je dátum na oznámení, teda po podaní DP.
azla
25.04.06,10:56
Ak nie je sulad medzi hlavnou knihou /účet 311/ a saldokontom/ faktúry/, príčiny môžu byť viaceré. Ako viete čo je správne? Hlavná kniha alebo saldokonto. Pri účtovaní faktúry sa mohol použiť nespravny účet, alebo v saldokonte nemusí byť poznačená úhrada, atď...
zníženie účtu 311 je rýchle a jednoduché riešenie a niekedy ani nič iné neostáva ak bol v účtovníctve problém, nerobili sa inventúry atď. Najspravnejšie by bolo pátrať po príčinach a podľa toho to opraviť. Ak nie je rozdiel veľký asi je škoda tratiť čas.
Danabard
25.04.06,11:17
Aj ja som prebrala účtovníctvo po svojom predchodcovi. Niektoré rozdiely som vysporiadala v roku 2005, ale na účte 343 na strane má dať mám rozdiel, ktorý sa vlečie z roku 2004. Môžem to opraviť zápisom 588/343? A ešte k zaokrúhľovaniu DPH. Do priznania a na daňový úrad sa odvádza v celých korunách, avšak na účte ju evidujem v Sk s haliermi. Kam tie halierové rozdiely zúčtovať? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Tweety
25.04.06,11:19
Aj ja som prebrala účtovníctvo po svojom predchodcovi. Niektoré rozdiely som vysporiadala v roku 2005, ale na účte 343 na strane má dať mám rozdiel, ktorý sa vlečie z roku 2004. Môžem to opraviť zápisom 588/343? A ešte k zaokrúhľovaniu DPH. Do priznania a na daňový úrad sa odvádza v celých korunách, avšak na účte ju evidujem v Sk s haliermi. Kam tie halierové rozdiely zúčtovať? Veľmi pekne ďakujem za radu. Rozdiely zo zaokrúhľovania dph zaúčtovať na 548AE.:cool:
mudroš
02.05.06,13:24
Caute poradcovia!

Mam chybny zostatok uctu 311 z minuleho roka. Potrebujem ho zvysit. Mozem zauctovat 311/68899 ako nedanovy vynos? Alebo v opacnom pripade ak by ho bolo treba znizit tak je mozno uctovat 58899/311 ako nedanovy naklad?

Dakujem
S tým nedaňovým výnosom to nie je také jednoduché.
V účtovníctve to nie je problém.
Ak ide o nevýznamnú sumu, tak sa účtuje na príslušné účty výnosov, kam výnos patrí (nie 688).
Ak je to významná suma, tak sa oprava minulých období účtuje na 428 - Nerozdelený zisk minulých období.
Daňovo sa ta ale musí vysporiadať dodatočným daňovým priznaním !!!

Vychádzam z takého prípadu, ak nižší zostatok na 311 vznikol tým, že sa v minulosti nezaúčtovala nejaká faktúra.
Ak rozdiel vznikol z iného dôvodu, potom to bude treba pri daňovej kontrole preukázať.

V každom prípade je treba najskôr zistiť, prečo rozdiel vznikol. Ani nie tak kôli účtovníctvu (to je ako som uviedol jednoduché), ale kôli dani z príjmu.