domacnost
25.04.06,12:51
Mám nový nasledovný prípad. SZČO uzavrel zmluvu s inzert.spoločnosťou, že na nejaké obdobie si bude dávať určitý počet inzerátov do novín, samozrejme intercia súvisi s jeho podnikaním. Do inzercie uviedol aj tovar, ktorý nakupuje od dodávateľa, ide o žalúzie, rolety. Tento tovar uviedol v uvádzacích cenách a dohodol sa s dodávat., že mu za to preplatí 50% z každého inzerátu. SZČO bude po zaplatení inzerátu za každým faktúrovať dodávateľovi, ktorý mu dodáva žalúzie, rolety 50% z ceny , samozrejme s dph. Tu vlastne ide o to, že SZČO sa bude deliť spolu so svojim dodávateľom o inzerciu. Je tento postup správny či už z hľadiska dph, dane z príjmu a z iných postupov...?
ALBO
25.04.06,12:41
Podľa mňa je to v poriadku. Mozno horšie by bolo keby to nerefakturoval (to by mu mohli v pomermej časti vyhodiť z nakladov, (lebo to použil na reklamu ineho-možno)
Z pohladu DPH § 9/4
Jana Acsová
25.04.06,12:49
Otázka zaujímavá, názory DR SR nasledovné:

Daň z príjmov sa pozerá na podielovú reklamu ako zákonnú ... daňovo uznanú.

DPH sa pozerá na podielovú reklamu ako na nezákonnú ... nemajú to radi v DPH, resp. sú tlaky (už to bolo aj na Porade) na vylúčenie DPH z nároku na odpočítanie dane.

Takže si vyberme.

Uvedené sa týka dotknutých daňových zákonov.
Jana Acsová
25.04.06,12:51
domacnost
25.04.06,15:27
ALBO a AVO vďaka , že ste zareagovali.
Avo prečítala som si pripnutý link, ide o to, že je to v začiatkoch.

V mojom prípade by som argumentovala tým, že SZČO vlastne by si nárokoval na odpočet ale zároveň by mu vznikla daňová povinnosť tých 50% zo zaplatenej sumy za inzerciu. Nedotklo by sa to zákona o dani z príjmu a ani zákona o dph. Daňový výdavok by bol z časti faktúrovaný a priznaný opačne , ako zdaniteľný príjem.

V inzercii by bolo presne uvedené.
Ponúkame tovar, ktorý vyrába firma xx za uvádzacie ceny. Predaj, objednané množstvá by sa objednávali cez SZČO samozrejme už s vyššou-nadhodenou cenou.

Ak by to takto bolo urobené , vidíte v tom nejaký problém? Myslím, že keby sa uviedli takéto argumenty, tak by SZČO obstál.