Daniela.
21.10.14,20:06
Dobrý deň,

vie mi prosím niekto poradiť, či môžem do pracovnej zmluvy zapracovať odstavec o krátení stravného pri zahraničnej služobnej ceste? Dôvod krátenia by bol nasledovný: "Ak pracovník nenastúpi včas na pracovnú zmenu, budú mu cestovné náhrady krátené o 25% podľa § 13 ods. 6 zákona o cestovných náhradách".
Môžem uvedený paragraf použiť na tento typ krátenia stravného?
V PZ by bolo uvedené krátenie ako "dohoda" medzi zamestnávateľom a zamestnancom.

Vopred ďakujem.
avalik
21.10.14,18:38
vysvetli "nenastupenie vcas na pracovnu zmenu" a zahranicnu sluzobnu cestu - o aku pracu ide?
Chobot
21.10.14,20:51
Neviem síce aký je ten tvoj dôvod krátenia, ale mám pocit, že na tvoje účely nemôžeš krátiť stravné. Krátenie stravného nemôže byť ako forma pokuty či sankcie zamestnanca.

Pre istotu ešte upresni, čo tým nenastúpením včas na pracovnú zmenu myslíš.
Daniela.
22.10.14,05:53
vodič kamiónu - nepríde v určený čas.

To, že podľa ZP krátiť môžem náhrady, to mi je jasné. Len som si nie istá, či to môžem použiť aj ako "trest" / "pokutu" za takého porušenie.... Inak majú vodiči vyplácané náhrady podľa zákona o cestovných náhradách....
Tu pôjde skôr o výnimočné situácie.... Len chcem vedieť, či to takto môžem formulovať do PZ.

Vie mi niekto poradiť? ĎAKUJEM
avalik
22.10.14,06:10
Nie, nemôžeš z tohto dôvodu krátiť stravné.
Porušenie pracovnej disciplíny má byť riešené v pracovnom poriadku.

Takáto "pokuta" by mohla byť riešená formou zníženia napr. prémií (resp. nepriznania určitej čiastky v danom mesiaci) - pohyblivej čiastky mzdy. Samozrejme, za predpokladu, že platí pre všetkých zamestnancov firmy rovnako.
Chobot
22.10.14,06:21
Nie nemôžeš. Cestovné náhrady sú presne určené zákonom o cest. náhradách a tento zákon neumožňuje iné krátenie, len také, ktoré je uvedené v tomto zákone. A krátenie ako sankcia za porušenie prac. disciplíny zákon neumožňuje.

Ak chceš krátiť, tak kráť odmeny. Veď hádam majú nejakú veriabilnú zložku mzdy.
Daniela.
22.10.14,09:16
ďakujem za odpovede....


Vie mi však ešte niekto prosím "vysvetliť po lopate ;-) " kedy je možné tento paragraf 13 ods. 6 použiť? Prípadne uviesť konkrétny prípad.. ďakujem.
Chobot
22.10.14,09:50
Dajme tomu, že firma bude mať vodiča, ktorý bude voziť členov vedenia, nakupovať materiál, nosiť autá do servisu aj niekoľko krát denne, vždy na krátky čas v tuzemsku aj v cudzine. Napr. v priebehu dňa pôjde do Rakúska aj 3x (nakúpiť nejaký materiál, odviezť niekoho na letisko). Tak by mu firma musela vyplácať veľa stravného, za každú takú krátku cestu 25% z denného nároku.

U takého zamestnanca môže dohodnúť nižšiu sumu stravného, nakoľko v skutočnosti nepotrebuje tak vysokú sumu stravného.

Ak to porovnáš so zamestnancom, ktorý vykoná jednu prac. cestu do Rakúska, napr. 10 hodín, ta kten dostane 22,50 EUR. Ak ten vodič pôjde do Rakúska medzi 8:00 a 17:00 tri krát, tak by mal nárok na 3x 11,25 EUR = 33,75, takže krátenie je opodstatnené. Dohodne sa s ním, že za tie krátke cesty nedostane 25%, ale napr. iba 20% stravného.
Daniela.
22.10.14,09:50
Ešte dodávam, že zamestnávateľ trvá na tom, aby bol tento paragraf v PZ - neviem však ako to mám v prac. zmluve formulovať, aby sme to mohli využiť...
Daniela.
22.10.14,09:53
Chobot - prosím chápem to správne, že ak máme vodičov kamiónov, ktorý chodia na dlhšie turnusové výjazdy, tak tento paragraf použiť nedokážem?
Chobot
22.10.14,09:57
Pozri aj sem, sú tam konkrétne príklady:

http://www.zbierka.sk/sk/clanky/zvysenie-stravneho-od-1-septembra-2012-a-jeho-dosledky.c-51.html

U tých turnusových neviem, či je to správne použiť. Ale v podstate majú častú zmenu pracoviska, takže ak sa s nimi dohodnete, tak áno.

Ale krátenie bude ako paušál, teda krátené bude za každú pracovnú cestu, nie ako sankcia za to, že niekam nedošiel načas. A musíte sa vopred dohodnúť - t.j. zamstnanec musí s tým súhlasiť.
Daniela.
22.10.14,10:19
ďakujem za odpovede, veľmi mi pomohli...