andrea1165
21.10.14,22:42
Pekny den ,chcem sa opytat aku mam vypovednu lehotu dvojmesacnu alebo trojmesacnu ked chcem dat vypoved vo firme pracujem od roku 1.7.09
avalik
21.10.14,20:48
§ 62

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Pozri ale ešte do pracovnej zmluvy, či tam nemáš uvedenú dlhšiu VD.
andrea1165
22.10.14,07:55
mam tam iba uvedene v pripade skoncenia PP sa zmluvne strany riadia §59 a ak zamestnnecnezotrva pocas plynutia vypovednejdoby ma pravo napenaznu nahradu 1mes. podla§62
ked ja podam vypoved ta moja vypovevna doba bude 2mes. alebo 3mes?
ivka70
22.10.14,08:00
2 mesacna, ak davas vypoved ty, ved to je priamo napisane v tom citovanom paragrafe.
evuš
22.10.14,08:05
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď kedykoľvek, v možnosti dať výpoveď nie je nijakým spôsobom obmedzený. Výpoveď môže dať z akéhokoľvek dôvodu (nájdenie lepšieho miesta, zlé vzťahy so spoluzamestnancami, nevyhovujúce pracovné podmienky, nekorektné zaobchádzanie zo strany zamestnávateľa a i.) alebo bez uvedenia dôvodu, tzn. že záleží výlučne na zamestnancovi, či sa rozhodne uviesť dôvody skončenia vo výpovedi. Výpoveď môže dať zamestnanec aj vtedy, ak je v ochrannej dobe (zamestnanec je práceneschopný, zamestnankyňa je tehotná a pod.).

Aby bola výpoveď platná, musí spĺňať tieto náležitosti stanovené ZP (ak nie je niektorá z náležitostí splnená, výpoveď je neplatná):

musí byť písomná,
zamestnanec ju musí doručiť zamestnávateľovi.

Pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí však mať zamestnanec na zreteli, že pracovný pomer na základe výpovede nekončí dňom doručenia výpovede, ale až uplynutím výpovednej doby. Z uvedeného vyplýva, že domnienka zamestnancov, že zamestnávateľovi stačí poslať výpoveď a odo dňa, kedy je doručená, nemusí zamestnanec chodiť do práce, je nesprávna.

Výpovedná doba začína plynúť od 1. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Ak dáva výpoveď zamestnanec, dĺžka výpovednej doby je najmenej 2 mesiace (dlhšia výpovedná doba môže byť upravená napríklad v kolektívnej zmluve).

Ak máš však nájdenú prácu, pre Teba by bolo oveľa jednoduchšie skončiť PP dohodou....