Tina_78
22.10.14,06:41
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri samozdanení elektronických služieb z tretích krajín. Sme plátca DPH v SR a objednali sme si elektronickú službu /spadá pod špecifikáciu uvedenú v §16, ods.18/ od austrálskej firmy. Máme faktúru spolu s odkazom na samozdanenie. Miesto dodania sme určili v SR a chceme to samozdaniť. Problém je ale v tom, že za službu sme zaplatili v 9/2014 a služba má byť poskytnutá v období 10/2014-10/2015. Ide o prvú faktúru a neviem či sa bude o rok predlžovať. Vzniká nám daňová povinnosť v 10/2014 /kedy začne byť služba poskytovaná/? My sme platbu neprijali a tak sa asi na nás nevzťahuje §19, ods.4 o daňovej povinnosti v období prijatia platby. Poraďte mi prosím, v ktorom období máme urobiť samozdanenie. Ďakujem
fortunka
22.10.14,05:03
Ja osobne to dávam dňom vystavenia FA.
mondes
22.10.14,05:58
A čo tak § 19 ods. 3 písm. d
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby,
martinez
22.10.14,07:49
zaver je teda taky, ze posledna veta vynimky §19,3,d uvadza, ze tato vynimka sa nevztahuje na elektronicke sluzby.... takze vynimku §19,3,d neberieme do uvahy. Teda plati §19,3 prva veta, ktora hovori, ze sluzba sa povazuje za dodanu najneskor poslednym dnom obdobia opakovanej sluzby... takze ja by som to urobil ako fortunka, t.j. samozdanil datumom faktury.
Tina_78
22.10.14,08:28
Ja ale neviem povedať, či táto služba bude poskytovaná opakovane. Budúci rok si ju môžem objednať u niekoho iného.

Dodávateľ uviedol na faktúre dátum vystavenia 29.9.2014 /bol to deň keď sme to zaplatili cez internet kreditnou platobnou kartou/. A ten istý deň uviedol ako deň zaplatenia.

Ak by som sa držala §19, ods.3 tak by som to nemala dať až do 10/2014, pretože vtedy začne plynúť obdobie, na ktoré sa služba bude poskytovať?
martinez
22.10.14,09:28
raz som preveroval na financnom riaditelstve, ze ci spojenie "najneskor posledny den" sa tyka aj obdobia pred zacatim poskytovania sluzby... odpoved bola, ze ano a ze to maju na FR v nejakom ich internom metodickom pokyne....

co sa tyka opakovane dodavanej sluzby, tak ta elektronicky dodavana sluzba sa poskytuje opakovane v dlzke jeden rok, takze podla mojho nazoru ide o opakovane dodavanu sluzbu...

zaver: suhlasil by som s fortunkou