Stano1009
22.10.14,09:01
Dobrý deň,
poprosil by som o radu. Viete mi poradiť, kde nájdem aké podmienky musí splniť školiteľ BOZP? Ide o prípad, keď chce dodávateľským spôsobom zabezpečovať školenie BOZP. Za odpoveď ďakujem.

Stano
Mária27
22.10.14,09:33
Pozri priložený zákon (okolo § 28)
Stano1009
22.10.14,09:51
Ďakujem za reakciu. Zákon 124 som samozrejme pozeral. Zrejme si mala na mysli §27 Výchova a vzdelávanie. Tam je ale v bode 9, písm. d uvedené, že treba predložiť "doklad o splnení podmienky dĺžky odbornej praxe a odbornej praxe školiteľa". Ja by som potreboval zistiť, odkedy môže bezpečnostný technik školiť.
Nikde som nenašiel konkrétne napísané, že kto môže byť školiteľ.

Ďakujem.
frzanony
22.10.14,10:21
Pozrite si i vyhlášku 356/2007 Z.z. Výchova a vzdelávanie pozostáva z teoretickej časti, a ak je potrebné, aby účastníci výchovy a vzdelávania nadobudli praktické zručnosti, aj z praktickej časti. Praktická časť nie je v každom prípade potrebná. Je to uvedené vo vyhláške. Kto môže byť školiteľom? Ten kto má na to kvalifikáciu. Kvalifikácia sa preukazuje osvedčením bezpečnostného technika /BT/, resp. autorizovaného BT. V § 27 sa uvádza kedy je potrebné oprávnenie vydané NIP-kou a kedy nie. Keď je potrebné oprávnenie a nesplňujete podmienky podľa zákona a vyhlášky nedostanete oprávnenie. Od kedy môže BT školiť? Po troch rokoch odbornej praxe od nadobudnutia osvedčenia. POZOR!!! Nip-ka pravdivosť vydaného potvrdenia si preveruje na Soc. poisťovni, či v skutočnosti ste boli zamestnaný, alebo nie. Je potrebné rozlišovať teoretickú od praktickej časti. Je to troška náročnejšie na vysvetlenie. Na to, tu nie je priestor.
Stano1009
22.10.14,10:27
Ďakujem. Pozeral som aj vyhlášku 356/2007. Mne ide o to, ak má s.r.o. oprávnenie na BTS a aj na Výchovu a vzdelávanie, nový zamestnanec, ktorý si práve spravil skúšky na bezpečnostného technika a aj lektorské minimum, musí najprv 3 roky pracovať ako bezpečnostný technik a až potom môže školiť? Ide o prípad, keď odborný garant je jedna osoba a školiteľ niekto druhý.
frzanony
24.10.14,10:53
Áno. presne tak, ako to uvádzate. Hovorí o tom § 27 odsek 4 zákona 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov, kde sa uvádza, že o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie môže požiadať fyzická osoba, ktorá má vypracovaný vzorový projekt výchovy a vzdelávania, materiálno-technické zabezpečenie výchovy a vzdelávania a má odbornú spôsobilosť na činnosť, na ktorú žiada vydať oprávnenie na výchovu a vzdelávanie, má odbornú prax v tejto činnosti najmenej tri roky a má osvedčenie o absolvovaní lektorského kurzu alebo doklad o absolvovaní pedagogickej prípravy (ďalej len "lektorská spôsobilosť"). Školiteľ mimo prípadu § 27 odsek 3 zákona musí byť uvedený, alebo dodatočne uvedený po odsúhlasení NIP do vzorového projektu. V prípade chýbajúcej trojročnej odbornej praxe NIP neodsúhlasí rozšírenie školiteľov. Oprávnenie BTS vydané pre firmu to neovplyvňuje.
Stano1009
24.10.14,11:54
OK, vďaka za potvrdenie. Prajem pekný víkend.