mubo
25.04.06,12:28
Ahoj Poraďáci, mám taký špecifický prípad. Klient ide stavať transformačnú stanicu, ktorá bude stáť cca 200 až 500 tisíc. Podľa zákona o dani z príjmov by to mala byť odpisová skupina č. 3, ale ževraj existuje nejaký zákon z roku 1957 o elektrike, ktrorý povoľuje všetko dať do jednorazových nákladov, lebo bezplatne to budú vlastniť elektrárne resp. SEPS a aj spravovať.
Čo vy na to?
ayya
25.04.06,10:32
Ahoj Poraďáci, .....
Čo vy na to?

ja na to ibaze: HeeEEeeeeej? :D


p.s: sorry, ale ispirovala ma ta tvoja otazocka na konci otazky ...
ale niekto ti tu aj naozaj odpovie, stav sa! :)
mubo
25.04.06,10:54
Dakujem AYYA, ze vidi otazku v oznamovacej vete.ň
ayya
25.04.06,14:33
posuvam .... (kedze uz viem, co to znamena) :)
nejak to tu cez obed, ked boli najvacsie fofry zaniklo... akurat ja som sa ohlasila, lebo sa mi pacil ten sposob, akym bola otazna polozena :)
Co vy na to, poradaci? Nema niekto, prosim, s tymi velkymi trafakmi skusenosti?
kojur
26.04.06,04:35
Je to uvedené v § 19 ods.3 písmeno c/zákona č.595/2003 Z.z. o dani z píjmov- daňovým výdavkom je zostatková alebo obstarávacia cena majetku bezodplatne odovzdaného .....
andrej_rv
26.04.06,07:25
V otázke nie je uvedené, či trafostanica je samostatné energetické zariadenie, súčasť prípojky alebo súčasť nejakej budovy či komplexu.
Zahrnutie zostatkovej alebo obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku bezodplatne odovzdaného podľa osobitného predpisu inej organizácii jednorázovo do daňových výdavkov teoreticky umožňuje § 19 ods. 3 písm. c) ZDP v znení novely zákona č.660/2005 Z.z., účinnej od 15.12.2005.
Predpisom, ktorý kedysi ukladal povinnosť bezodplatného prevodu elektrických prípojok a energetických zariadení energetickému podniku, bol zákon č. 79/1957 Zb. o výrobe, rozvode a spotrebe elektriny (elektrizačný zákon) – konkrétne § 35 ods. 1 a 3, a nariadenie vlády č. 80/1957 Zb. na jeho vykonanie v § 3 ods. 2 a 3.
Tieto predpisy boli nahradené zákonom č. 70/1998 Z.z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, ktorý nadobudol účinnosť dňom 1.júla 1998. Tento zákon platnosť pôvodných predpisov (vrátane povinnosti bezodplatného prevodu prípojok a energetických zariadení) zrušil.
Účinnosť zákona 70/1998 Z.z. skončila 1.1.2005, súčasné znenie zákona o dani z príjmu sa pod číslom 90 odvoláva teda na zákon, ktorý už takmer rok pred ostatnou novelizáciou ZDP stratil platnosť. Od 2.1.2005 je v platnosti totiž nový zákon o energetike č. 656/2004. Ani v tomto zákone som na žiadne ustanovenia o povinnom (ale ani dobrovoľnom) bezodplatnom prevode prípojok či energetických zariadení akosi nenatrafil... Iba v treťom dieli v § 34 zákona sa uvádza:

(6) Elektrickú prípojku zriaďuje prevádzkovateľ prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľ distribučnej sústavy alebo za podmienok ním určených aj iná oprávnená osoba. Náklady na zriadenie elektrickej prípojky uhrádza ten, v ktorého prospech bola zriadená, ak sa prevádzkovateľ prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľ distribučnej sústavy nedohodne s odberateľom elektriny inak.

(7) Vlastníkom elektrickej prípojky je ten, kto uhradil náklady na jej zriadenie. Vlastník elektrickej prípojky je povinný zabezpečiť prevádzku, údržbu a opravy tak, aby elektrická prípojka neohrozila život, zdravie a majetok osôb alebo nespôsobovala poruchy v distribučnej sústave alebo v prenosovej sústave. Zasahovať do elektrickej prípojky môže vlastník elektrickej prípojky len so súhlasom prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej sústavy.
ayya
26.04.06,08:28
v mene zadavatela otazky - vdaka za odpovede :) btw: pekne tu vidno, ze toto je viac "chlapska" tema :D
mubo
28.04.06,07:00
Pre tých, čo ich táto téma zaujala. SEPS t.j. Slovenska elektrizačná a prenosová sústava nesmie viesť el. energiu od Slovenských elektrární cez cudzie vedenia. Pre nové výrobné prevádzky tzn. že Vám trafostanicu musia postaviť a vyúčtujú Vám len symbolické zapojenie ako službu.
mubo
28.04.06,07:00
ozaj skoro som zabudol: Dakujem všetkým čo sa zapojili.
ayya
28.04.06,11:34
Pre tých, čo ich táto téma zaujala. SEPS t.j. Slovenska elektrizačná a prenosová sústava nesmie viesť el. energiu od Slovenských elektrární cez cudzie vedenia. Pre nové výrobné prevádzky tzn. že Vám trafostanicu musia postaviť a vyúčtujú Vám len symbolické zapojenie ako službu.

pockaj prosim, preloz mi to do "ludskej reci" ... to znamena napr. ze ked sa v nejakej novej lokalite (co bola volakedy za dedinou a teraz patri do intravilanu) zacne napr. stavat par domov a bude sa tam robit el. pripojka, tak ta trafostanica je pre tych novych obyvatelov akoby zadara? ...
:cool:

aha: a v mene vsetkych doteraz zapojenych si dovolim povedat: rado sa stalo ;)