domacnost
25.04.06,12:35
Ahojte, už zasa otravujem , mám problém s pochopením tohto § 17 . Ide hlavne o postúpenie pohľadávky v JÚ.Prosím Vás vyjadrite sa aj ostatný ako chápete odstavec ods.12 písm.a)


12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je

a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,


Tak, čo vy nato? Kedy vstupuje postúpená pohľadávka do základu dane pri úhrade ? alebo hned pri postúpení? Ja si myslím, že až pri úhrade.
Aký máte názor ostatný?
martina 11
25.04.06,13:12
tiež by som povedala, že až po úhrade, veď je to JÚ
domacnost
25.04.06,14:40
máte niekto iný názor? Pridajte sa prosím vás aj ostatný, ako to vy chápete?
ESTER
25.04.06,14:58
Postúpená pohľadávka je súčasťou základu dane už pri postúpení. Všimla som si to už pred rokom v istých odborných článkoch a zapamätala som si, že v tomto prípade sa neaplikuje princíp úhrady podľa JÚ ale už samotný fakt postúpenia.
domacnost
25.04.06,15:04
Ester práve toto spochybňuje môj názor na vec. Nie je tam spomenutá úhrada postúp.pohľadávky. Pridá sa ešte niekto? Dva odlišné názory...
renča1
25.04.06,15:21
Ahojte, už zasa otravujem , mám problém s pochopením tohto § 17 . Ide hlavne o postúpenie pohľadávky v JÚ.Prosím Vás vyjadrite sa aj ostatný ako chápete odstavec ods.12 písm.a)


12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je

a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,


Tak, čo vy nato? Kedy vstupuje postúpená pohľadávka do základu dane pri úhrade ? alebo hned pri postúpení? Ja si myslím, že až pri úhrade.
Aký máte názor ostatný?

Prikláňam sa k Ester, pri tomto § vzniká výnimka, kedy sa do základu dane berie postúp.pohľadávka i ked nie je uhradená. Zvýraznila som prvú vetu, ktorá hovorí už o zahrňovaní do základu dane postúp.pohľadávku podľa písmena a):)
Jana Acsová
25.04.06,15:30
Postúpená pohľadávka je súčasťou základu dane už pri postúpení. Všimla som si to už pred rokom v istých odborných článkoch a zapamätala som si, že v tomto prípade sa neaplikuje princíp úhrady podľa JÚ ale už samotný fakt postúpenia.Čo sa stane pri postúpení? Samotná pohľadávka u osoby, ktorá ju postúpila "zanikne". Jej úhradu už neočakáva ten, komu pôvodne patrila, ale ten, kto ju odkúpil. V zmysle zmluvy vznikne nová pohľadávka súvisiaca s očakávanou platbou (čo je odplata za pôvodnú pohľadávku) ale už nie voči pôvodnému dlžníkovi, ale voči osobe, ktorej bola pohľadávka postúpená.
domacnost
25.04.06,15:48
Ďakujem, že ste sa pridali aj vy skúsenejší, už to mám od Vás potvrdené. To, už keď ste sa pridali aj vy AVO, tak to už nie je nad čím iným premýšlať.