Lindchen
22.10.14,12:28
Dobrý deň.
Mám dlhy, ktoré sú v exekúcii, pomaly splácam, ale ešte to bude nejaký čas trvať, kým sa ich zbavím. S priateľom sme letmo nadhodili tému svadby, ale povedal mi, že sa brať nechce, lebo nechce, aby moje dlhy prešli na neho, že to niekde počul/čítal, že to ide. Môže exekútor siahnuť na jeho vlastnú mzdu alebo vlastný účet? Môže mu zhabať jeho nehnuteľký majetok? Alebo hnuteľný (ak má faktúru na svoje meno, že to platil)? Ako je to s majetkom, ktorý nadobudneme počas manželstva? Zdá sa mi to čudné, aby platil dlhy, čo mám spred manželstva len preto, že si ma vzal, nie je predsa za mňa a za dlhy zodpovedný... Ďakujem vopred za všetky reakcie.
Tweety
22.10.14,10:54
Dlhy sú a budú len tvoje. Vznikom manželstva, vzniká aj bezpodielové vlastníctvo všetkého, čo nabudobnete počas neho,všetko tvoje bude aj jeho, budete mať majetok v BSM. Takže ak budeš splácať dlhy, budete vlastne splácať zo spoločných peňazí.
Lindchen
22.10.14,10:56
Čiže to prakticky znamená, že sa nemôžeme vziať, aby neplatil moje dlhy?
Tweety
22.10.14,10:58
To už musíte sami posúdiť, a hlavne on, či bude chcieť, aby zo spoločného išlo na splácanie tvojich dlhov. Dlhy ako také neprejdú svadbou na neho.
bodliak
22.10.14,11:01
To, čo bolo pred svadbou jeho, zostáva len jeho. To, čo počas manželstva zdedí alebo dostane darom, je len jeho. Na to exe ne(do)siahne.
Lindchen
22.10.14,11:02
Ospravedlňujem sa, ale vôbec tomu nerozumiem, čo mi píšete. Bude mu brať zo mzdy? Z jeho účtov?
Tweety
22.10.14,11:03
Nie, to sú tvoje dlhy, veď som napísala.
Chobot
22.10.14,13:06
Lindchen, dlh je tvoj. Jemu na plat nebudú siahať. Ale keď sa zoberiete a kúpite si spolu auto, tak to bude váš spoločný majetok. A ak exekútor príde, môže vám zobrať toto auto, hoci je spoločné. Navyše, predstav si, že ty budeš z platu platiť mesačne 500 EUR na exekúciu a zostane ti 200 EUR. Priateľ tým pádom bude musieť viac prispievať na spoločnú domácnosť, takže tvoja exekúcia sa dotkne aj jeho fin. situácie - bude mať menej peňazí, lebo bude musieť viac dať do spoločného.
Lindchen
22.10.14,13:09
Áno, to chápem. To už je aj teraz tak. Skôr mi šlo o to, aby mu nevzali niečo, čo potrebuje k podnikaniu...
Chobot
22.10.14,13:12
To, čo je výlučne jeho, tak na to nemôže exekútor siahnuť, napr. firemné financie, jeho účty v bankách, jeho mzda atď.
draik
22.10.14,16:01
Exekútor bude môcť vymáhať dlh len od Vás aj po tom, čo uzavriete manželstvo. Zároveň nebude môcť siahnuť na majetok, ktorý s manželom nadobudnete do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To by mohol len v prípade, ak by dlh vznikol za manželstva.

§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
ivka70
22.10.14,16:53
Problém by mohol napr. nastať, keby ste nadobudli majetok v BSM, ty by si mala stále dlhy a niečo by sa ti stalo. Manžel by dedil a ak by chcel polovicu domu, musel by zdediť aj tvoje dlhy.
Celkom tvojho priateľa chápem, ze sa do svadby nehrnie.
Lindchen
22.10.14,17:02
Ďakujem za odpoveď, jediným riešením je dať po svadbe návrh na zrušenie BSM, obaja sme totiž podnikatelia, takže zákon nám to umožňuje, ako som sa dočítala, takže vyriešené. Ďakujem za reakcie.