lenkaja
22.10.14,14:43
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak pracovný pomer konči k 31.12.2014, následne je žena evidovaná na úrade práce cca 3 mesiace a v apríli 2014 nastúpi na MD, z čoho jej bude rátaná materská? Z vymeriavacieho základu roku 2013? (podmienka 270 je splnená, odpracovala u toho istého zamestnávateľa 6 rokov). Ovplyvní evidencia na úrade práce (nezamestnanosť) pre nástupom na MD nejako výšku a nárok na materské?
Ďakujem za odpoveď
ivka70
22.10.14,13:39
Kedze porodi v 8 mesacnej ochrannej dobe po skonceni zamestnania, neovplyvni 3 mesacna evidencia na UP nijako vysku materskej ,ta bude vyplacana z vymeriavacieho zakladu zo zamestnania.
dokonca po 3 mesiacoch si moze poziadat o doplatenie polovice zvysku podpory, ak na nu bude mat narok. alebo docerpat podporu po materskej (nie az po rodicovskej)
brčko
22.10.14,15:20
Predpokadám, že pracpomer nekončí počas RD, to by mohlo byť inak. Ak končí dlhodobý pp 31.12.2014 a nástup na md (treba presne 6tždnov pred očakávaným termínom!!) je v ochrannej lehote v apríly 2015, tak sa bude rátať maaterské z vym.základu roku 2013, ako píšeš.
Súhlasím s ivkou aj v tom nároku na podporu, že môže si 50% zvyšku požiadať vyplstiť (žiada sa o to pri vyradení) alebo môže riadne dočerpať ak sa zaeviduje do 2rokov od vyradenia (vyradia ju dnom pôrodu).- ak sa samozrejme niečo nezmení v zákone dovtedy.
ivka70
23.10.14,11:10
O vyplatenie polovice zvysku podpory nenusi poziadat pri vyradeni, staci do 2 rokov od vyradenia, stale jej to bude vyplatene.
(teda kludne moze o to poziadat uz 2 roky zamestnana osoba rovnako ako osoba na MD ci RD)
brčko
23.10.14,13:46
díky Ivka, neviem odkial som to zobrala, že pri vyradení, ale ja som o to žiadala a viem že som si na to dávala bacha, lebo som si to myslela, že musím hned a nemusela som