Gina
19.10.04,15:27
Mám problém
napr.
došlé faktúry sa zapíšu do knihy došlých faktúr no potom idú ešte na odsúhlasenie na rôzne oddelenia.
Môj problém spočíva v tom, že niekedy je veľmi ťažko odsledovať či sa všetky faktúry vrátili a dôjdu až po podaní DPH. Čo taký čas? Nie je na to nejaký predpis, že vo veľkých spoločnostiach môže platiť nejaký režim, ktorý by ma uchránil od dodatočných priznaní?

Ďakujem
Janca
19.10.04,13:30
Pracujem v malej firme, ale myslim, ze by to mohla ustriehnut interna smernica na obeh dokladov a zodpovednost jednotlivcov v pripade tych DDP.
emily
19.10.04,13:42
A čo tak, zobrať si pred podaním DP knihu fa a skontrolovať či máš všetky fa. To je myslím najjednoduchšie. Ale nepoznám Vašu firmu.
vladan
19.10.04,13:43
Mám problém
napr.
došlé faktúry sa zapíšu do knihy došlých faktúr no potom idú ešte na odsúhlasenie na rôzne oddelenia.
Môj problém spočíva v tom, že niekedy je veľmi ťažko odsledovať či sa všetky faktúry vrátili a dôjdu až po podaní DPH. Čo taký čas? Nie je na to nejaký predpis, že vo veľkých spoločnostiach môže platiť nejaký režim, ktorý by ma uchránil od dodatočných priznaní?

Ďakujem
... a čo tak buchnutie pečiatky (dátumovník) prvopríjemcom, resp. podpis+dátum toho, kto mal prvý faktúru v ruke? Ja to robím tak - ten kto prvý "uvidel" faktúru potvrdí jej príjem :-)
Luba
19.10.04,13:45
Obávam sa, že taký predpis neexistuje, treba si to strážiť. Alebo využiť možnosť voľby, že keď napr. fa zo septembra príde v októbri, nedať ju do septembrového daň.priznania, ale až do októbra. A riešiť to už spomínanou internou smernicou.
Janca
19.10.04,13:58
Gina ale asi myslela, ze aj ked sa da peciatka a podpis, ide este cez ruky toho a toho. Nejak v smernici urcit, ze kazda faktura s tym a tym datumom u koho sa nachadza ako poslednu odovzdat ju do uctarne dovtedy a dovtedy, alebo tak nejak. Neviem si totiz predstavit ako uctovnicka beha po celom zavode a stopuje, od koho ku komu ta fa isla. V malej firme nie je co riesit, ale vo velkej ? Alebo si dat tu fakturu na retiazku ako pero, aby jej s nou niekto neodisiel a iba mal moznost nahliadat. Ale kde kupit tolko retiazok ?
Gina
20.10.04,06:00
Zdravím všetkých ochodtných pomôcť no je to presne tak ako píše Janca.Je ťažko ustrážiť faktúry ak idú rôznym luďom na neurčitý čas.
Janca
20.10.04,06:03
Gina omluvam sa, tu smernicu som nenasla, asi som ju len niekde videla v nejakej publikacii, este skusim hladat. Napadlo ma vsak, co keby si tie fa dala podpisat len osobe zodpovednej za uct. pripad a ostatnym dala len fotokopie /ak to vsak nie je denne vela faktur/. To ma len tak napadlo....
Martinková
20.10.04,06:57
Gina posielam Ti vzor smernice "Obeh účtovných dokladov vrátane podpisových vzorov".
Pekny den Betka
GABRIELA
20.10.04,07:36
Ja som tiež vo firme, kde sa faktúry posielajú na strediská, tak sme tento počiatočný problém vyriešili tak, že DF zapíše najprv sekretárka do knihy došlej pošty, opečiakuje dátumovkou kedy prišli, ja to zapíšem do Knihy došlých faktúr, urobím sprievodné košielky, pošlem na strediská. Tesne pred tým kedy idem urobiť DPH, čo je vždy medzi 15.-20. v mesiaci, si pozriem či mám všetky faktúry daného mesiaca z knihy DF aj zaúčtované, lebo tie sú určite vrátené. A čo nie je zaúčtované, tak im dám veľmi krátky čas na vrátenie( max. na budúci deň) a mám to v suchu. Ináč v smernici máme že všetky faktúry musia byť odsúhlasené a podpísané prísl.vedúcim do 3 dní. To ich trocha tlačí, aby si to nenechávali na stoloch dlho.
Gina
20.10.04,11:46
Velikááááááááá vďaka všetkým.

Ta smernica je super aj to odporúčanie. Ešte raz dík veľmi ste mi pomohli.