Dávid Dejwid Kordoš
22.10.14,20:22
Dobrý večer. Situácia ma dohnala k tomu aby som robil sám účtovníctvo a otázka znie, ako zaúčtovať ostrú faktúru ak bol už pred tým zaúčtovaný ZDD.
Príklad - ZDD bol vystavený na 1360€ , faktúra na 1366€. Zaúčtoval som to tak, že faktúru v plnej výške a v rámci daňového dokladu som odrátal zaplatenú zálohu. Čo však s DPH ? Je správne ako som ZDD zadal ako daňový doklad a do riadku B2 v kontrolnom výkaze?
Ester plus
22.10.14,19:27
ZDD (predpokladám že je to zálohový daňový doklad) bol v tom istom mesiaci ako ostrá faktúra? ZDD bol vystavný ako s rozpisom DPH či bez?
Dávid Dejwid Kordoš
22.10.14,19:34
ano bol s rozpisom dph a ide o kvartálneho platcu dph takže tam myslím, že mesiac nerozhoduje ak to spadá do jedného kvartálu
Ester plus
22.10.14,19:36
Aj mesiac rozhoduje nakoľko ten kto je na opačnej strane môže byť mesačným plátcom a doklad potrebuje už pri uzatváraní mesačného zdaňovacieho obdobia. V otázke uvádzaš dve sumy 1360 a 1366 nejde tu o preklep?
Dávid Dejwid Kordoš
22.10.14,19:39
Nie. Ide o dodanie krmenej zmesy, kde zálohová je vydaná na predpokladanú sumu a ostrá faktúra je vydaná na presnú sumu podľa váhy predaného množstva , takže tam vzniká rozdiel
Ester plus
22.10.14,19:45
Obidve faktúry idú do KV aj ZDD na zaplatenú zálohu ak tam bol rozpis DPH a j vyúčtovacia faktúra len vo výške rozdielu ktorý sa zdanil.
Dávid Dejwid Kordoš
22.10.14,19:47
ak by som Vás mohol poprosiť o mail mohol by som Vám tam poslať jednu faktúru ako som ju rozúčtoval?
Ester plus
22.10.14,19:52
Kde ti mám oznámiť e-mail?
Dávid Dejwid Kordoš
22.10.14,19:54
kordos@villagefarm.sk
Ekonoom.sk
26.10.14,21:21
Keďže má rozpis DPH ide o zálohovú faktúru, kde po úhrade je povinnosť dostať do 15 dní faktúru. Zálohová faktúra je daňový doklad, ktorý eviduješ a na základe neho zasielaš úhradu. Ak to tvoj program umožňuje môžeš evidovať prijatú zálohovú faktúru na základe, ktorej si uhrádzal v účtovníctve. Keď príde faktúra a je na nej vyššia suma tak zaplatíš už len ten zvyšok. Cez bankový účet následne likviduješ platbu za zálohovú faktúru a faktúru. Keď doklady spáruješ musíš mať v účtovníctve k likvidácii nulu. Zákon o DPH nepozná pojem zálohová faktúra, a teda ten nespadá do kontrolného výkazu. Do kontrolného výkazu eviduješ len prijatú faktúru v riadku B2.