Tomas_
23.10.14,10:37
Ahojte, byvam v prenajatom byte. vcera som mal na 18:00 s prenajimatelom dohodnutu Kontrolu bytu. Vratil som sa domov o 17:00 a prenajimatel tam uz bol (wtf?) s arogantnou zenskou z realitky. Ked som ho upozornil co to ma znamenat povedal mi len.."snad nebudem stat pred svojim bytom a cakat na vas".
v zmluve stoji:
6. Nájomcovia týmto dávajú svoj súhlas s uložením všetkých kľúčov umožňujúcich prístup do Predmetu nájmu do zapečatenej obálky podpísanej Nájomcami a odovzdanej Prenajímateľovi. V prípade výnimočnej situácie, alebo ak Nájomcovia opakovane nesúhlasia s dátumom vykonania kontroly, alebo ak v deň dohodnutej kontroly prekazí kontrolu bytu Prenajímateľovi a Prenajímateľ má dôvod predpokladať, že Nájomcovia konajú v zlej viere, potom je Prenajímateľ oprávnený otvoriť obálku obsahujúcu kľúče a následne vojsť do Predmetu nájmu.
7.Prenajímateľ má právo vstupovať so súhlasom Nájomcov počas doby trvania nájmu do Predmetu nájmu maximálne raz do mesiaca. Za týmto účelom je Prenajímateľ povinný najneskôr 24 hodin vopred si dohodnúť termín prehliadky s Nájomcami.
8. Prenajímateľ môže výnimočne, v naliehavých prípadoch bezprostredne hroziacej škody na Predmete nájmu /vis major/, vstúpiť do Predmetu nájmu aj bez predchádzajúceho súhlasu Nájomcov.
Mozem v tomto pripade ostupit od zmluvy? resp. mam nejake pravne moznosti vodi tomuto chrapunovi? :mad::mad:
Dakujem
Ferdosondo
24.10.14,03:43
Vymeň zámok a vec bude vyriešená. Pokiaľ teda máš ešte chuť ostať. Prenajímateľ musí byť teda fakt magor. Tiež prenajímam, ale nájomníkom som povedal hneď na začiatku nech si vymenia zámok. Nemám chuť sa s niekým dohadovať, ak by im niečo zmizlo. V prípade potreby nie je problém zámok odvŕtať.
ivka70
24.10.14,06:49
Nemoze vymenit zamok na byte, ktory mu nepatri.
bubkoch
24.10.14,07:08
tak samozrejme ze do dveri dá len taky novy zamok, ktory mu patri :-)
Chobot
24.10.14,08:08
Bolo to od prenajíimateľa drzé až arogantné, čo urobil. Mal rešpektovať tvoje súkromie. Je to morálny prečin, ale nie je to trestné, pretože byt je jeho a z tohto hľadiska nevstúpil neoprávnen do cudzieho majetku.

Či môžeš okamžite ukončiť zmluvu - to by muselo byť v zmluve uvedené, že nájomca môže okamžite ukončiť nájom, ak nájomca poruší podmienky zmluvy. Ale neviem, či je to hrubé porušenie zmluvných podmienok.

Skôr by ho asi trebalo rázne upozorniť, že si neželáš takéto konanie z jeho strany a vyžaduješ, aby si bol prítomný. Možno by stálo za to, urobiť to písomne s doporučeným listom a ak by to znovu zopakoval tak potom by to bol asi pádnejší argument pre okamžitú výpoveď nájomnej zmluvy. Raz môže človek "zakopnúť", možno to nemyslel v zlom, keď tam vošiel. Ale ak to napriek upozorneniu urobí znovu, tak to už nebude náhoda alebo nevedomosť.

A nemyslím, že by si mohol vymeniť zámok (ako navrhol ferdosondo), pokiaľ ste sa tak nedohodlli. Aj keby si vymenil zámok, podľa nájomnej zmluvy by si mu musel dať rezervný kľúč, takže by si bol na začiatku.
Mária27
24.10.14,12:16
Ústava SR
Čl.21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.
(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. ...

Trestný zákon
§ 194
Porušovanie domovej slobody
(1) Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu,
c) najmenej s dvoma osobami, alebo
d) z osobitného motívu.

z judikátu I. ÚS 347/08-13
Krajská prokuratúra vo svojom prípise č. k. 1/1 KPt 344/2008-9 z 20. júna 2008, ... uvádza, že sa stotožňuje s dôvodmi, ktoré okresná prokuratúra uviedla, pričom ďalej uvádza, že „...za neoprávnené vniknutie do domu alebo bytu iného v zmysle § 194 Trestného zákona treba považovať každé nežiadúce, bez súhlasu alebo proti vôli oprávneného užívateľa uskutočnené vojdenie do domu alebo bytu, ktorým sa prakticky zasahuje do domovej slobody.
Ferdosondo
24.10.14,15:50
Tomas a toto si vylep na dvere a zvyrazni fixkou, aby chruno vedel, co ho caka.