Carsgirl
23.10.14,13:35
Zena poberala davku v hmotnej nudzi za 8,9/2014....v 9/2014 uzavrela manzelstvo, manzel je konatelom s.r.o., nie je zamestnancom, manzelia zatial neziju v spolocnej domacnosti. Manzelka na zaklade "dobrej rady" uradnicky podpisala dokument, na zaklade ktoreho sa odnala pomoc v hmotnej nudzi (myslienka uradnicky: "asi uz nieste v hmotnej nudzi ak manzel podnika"), a teraz ak sa manzelka zamestna na TPP v 10/2014.....

Ma narok na osobitny prispevok + davku v hmotnej nudzi za nasledujucich 6-tich mesiacov (pri dlhobonezamestnanej osoby, ktora sa zamestna na TPP pri min.mzde)?

Moznosti:
1. Manzelka moze podat odvolanie proti tomuto rozhodnutiu, aj napriek tomu ze podpisala papier kde sa vlastne vzdava davky, aby neposkodila manzelovi, ktoreho mozu skumat..
2. Urobi sa prac.zmluva so skorsim datumom, s tym ze hrozia sankcie za oneskorene nahlasenie na ZP, SP...
3. ine?

Zvlastny pripad, zvlastne riesenie? Mozno to je trosku "pritiahnute za vlasy", ale co myslite, ako by mohla zena ziskat osobitny prispevok?
veronikasad
27.10.14,10:31
Pre vznik nároku na osobitný príspevok musia byť splnené všetky tri podmienky.
-----------

Osobitný príspevok vo výške 63,07 eura mesačne patrí najviac šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov fyzickej osobe,

a) ktorej vznikol pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah a jej dohodnutý príjem je najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy, najviac vo výške
trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy,

b) ktorá bola pred vznikom pracovného pomeru alebo pred vznikom obdobného pracovného vzťahu dlhodobo nezamestnaný občan a

c) ktorá je členom domácnosti, ktorej sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi.
veronikasad
27.10.14,10:33
Ako dlho si evidovaná na UP ?
Carsgirl
27.10.14,10:34
nie je to jednoznacne, ci zena kvoli manzelstvu sa vzdala davky v hmotnej nudzi....lebo v zakone sa pise o tom ze sa prestane poskytovat pomoc v hmotnej nudzi kvoli vzniku pracovneho pomeru nie?
veronikasad
27.10.14,10:38
Ak sa vydala, posudzuje sa príjem celej rodiny, teda aj manžela. Že manžel žiadny príjem nemá by musela UP preukázať a to zrejme nechcela ...
Carsgirl
27.10.14,11:00
ved prave, ze clovek nevie co je za tym.. Dakujem za zaujem a odpovede, asi aj tak by to nemalo zmysel, pre podnikatelov plati aj tak iny meter...
Djana1
21.12.14,23:12
Odpoviete mi prosím? Mám nárok na osobitný príspevok ak spĺňam všetky 3 body - ale pracovnú zmluvu mám (žiaľ) iba na polovičný úväzok? Termín "PRACOVNÝ POMER" podľa mňa nedefinuje plný pracovný úväzok. Mne povedali, že pre pracovnú zmluvu na pol úväzok to neplatí !? ĎAkujem veľmi pekne za odpoveď.
veronikasad
22.12.14,06:45
Nie je dôležitá dlžka prac.času, ale výška mesačného príjmu. Dosahuje tvoj príjem výšku min.mzdy ? (do 31.12. 2014 352€ mesačne v hrubom?)
Djana1
22.12.14,07:03
Tarifná mzda je 229,- + osobné ohodnotenie 229.- (Brutto mzda 458). Najprv mi tvrdili, že nemám nárok, keďže môj tarifná mzda je nižšia ako min. mzda. Keď som si pozrela zákon a zdôraznila im, že predsa moja dohodnutá mzda je 458,- povedali mi, že ak podám žiadosť teraz v 2014 zamietnu ju, z dôvodu polovičného prac. úväzku.....??? V novele č. 308/2014 už je upresnená doba: ...citujem "pracovný vzťah dohodnutý najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času..." Mám teda podať žiadosť teraz, nech to riešia? alebo čakať do januára?