lenka397
25.04.06,15:19
Ahojte, prosím poraďte. Ak sa so zamestnancom uzatvorí dohoda o ukončení pracovného pomeru, musí byť aj výpovedná doba alebo nemusí? Rovnako, má nárok na odstupné? Ďakujem.:)
Zita4
25.04.06,13:22
Nárok na odstupné má len vtedy, ak sa skončí pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby. § 76 ods. 2 ZP.
dana9
25.04.06,13:28
Ahojte, prosím poraďte. Ak sa so zamestnancom uzatvorí dohoda o ukončení pracovného pomeru, musí byť aj výpovedná doba alebo nemusí? Rovnako, má nárok na odstupné? Ďakujem.:)

V prípade dohody sú podmienky skončenia pracovného pomeru na vzájomnej dohode oboch zmluvných strán, to znamená, že si môžete ako posledný deň výkonu práce dohodnúť ktorýkoľvek deň, teda aj o dva, tri štyri ... mesiace :) . Výpovedná lehota, tak ako ju pozná ZP v prípade dohody o skončení PP, nevzťahuje na prípady skončenia PP dohodou, výpovedná doba súvisí s výpoveďou ako jednostranným úkonom.

Vo vzťahu k odstupnému platí, že na tento vznikne nárok ZC iba v konkrétnych zákonom ustanovených prípadoch (§ 76 ods. 2), samozrejme, strany sa môžu dohodnúť na určitej sume, ktorá bude ZC pri skončení PP vyplatená zo strany ZĽ.

prajem pekný deň

dana:)
lenka397
25.04.06,13:29
PP končí 26.4.2006, t.j. prad začiatkom plynutia výpovednej doby. Výpovedná doba bude teda 2 mesiace a odstupné vo výške mzdy za každý mesiac alebo sa jej jednorazovo vyplatí odstupné za tie 2 mes. a v stredu sa môže ísť nahlásiť na úrad práce?
Zita4
25.04.06,13:30
Zamestnanec dostane výpoveď na základe § 63 ods. 1 písm. a až c ZP a následne požiada o skončenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej lehoty. Zamestnávateľ musí súhlasiť. Vtedy vznikne nárok na odstupné. ;)
Zita4
25.04.06,13:32
PP končí 26.4.2006, t.j. prad začiatkom plynutia výpovednej doby. Výpovedná doba bude teda 2 mesiace a odstupné vo výške mzdy za každý mesiac alebo sa jej jednorazovo vyplatí odstupné za tie 2 mes. a v stredu sa môže ísť nahlásiť na úrad práce?
Odstupné sa vyplatí naraz v poslednej mzde vo výške toľko mesačných priemerných platov, koľko mesiacov by trvala výpovedná lehota.
dana9
25.04.06,13:33
PP končí 26.4.2006, t.j. prad začiatkom plynutia výpovednej doby. Výpovedná doba bude teda 2 mesiace a odstupné vo výške mzdy za každý mesiac alebo sa jej jednorazovo vyplatí odstupné za tie 2 mes. a v stredu sa môže ísť nahlásiť na úrad práce?

Aha,takže vy ste mu najskôr dali výpoveď, a on súhlasil so skončením dohodou pred začatím plynutia VD. Ak išlo o výpoveď z dôvodu podľa § 63 ods. 1 a až c), tak je ZĽ povinný vyplatiť ZC odstupné.
Ale to zase platí, že výpovedná doba neplynie (ani sa na takýto prípad nevzťahuje, lebo medzitým došlo k dohode), lebo ste PP ukončili ku dňu 26.4.2006.

Podľa § 76 ods. 5 ZP odstupné vypláca ZĽ po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne m ak sa nedohodne so ZC inak.
lenka397
25.04.06,13:34
Nie som si istá, takže to rozoberiem bližšie. Zamestnankyňa je manželkou zamestnávateľa, takže pre oboch vyhovuje ak by PP skončil okamžite a bez odstupného, pretože prevádzka, kde pracovala sa zatvorila. Ide len o to, či sa to tak dá a od 26.4. by sa šla nahlásiť ako nezamestnaná. Obom by to takto vyhovovalo. Ďakujem za trpezlivosť.
dana9
25.04.06,13:37
Nie som si istá, takže to rozoberiem bližšie. Zamestnankyňa je manželkou zamestnávateľa, takže pre oboch vyhovuje ak by PP skončil okamžite a bez odstupného, pretože prevádzka, kde pracovala sa zatvorila. Ide len o to, či sa to tak dá a od 26.4. by sa šla nahlásiť ako nezamestnaná. Obom by to takto vyhovovalo. Ďakujem za trpezlivosť.

Áno, je to tak možné. Len sa uzavrie dohoda o skončení PP, kde sa uvedie, že posledným dňom výkonu práce je 26.4.2006.
Chobot
25.04.06,13:39
Zamestnanec dostane výpoveď na základe § 63 ods. 1 písm. a až c ZP a následne požiada o skončenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej lehoty. Zamestnávateľ musí súhlasiť. Vtedy vznikne nárok na odstupné. ;)

mimotemy Zaujímavé, že označená veta sa dá chápať v dvoch úplne odlišných významoch.
Jeden je, že nárok na odstupné je podmienený len výslovným súhlasom zamestnávateľa, inak žiadosť zamestnanca nie je schválená.

Druhý význam je ten, že zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť, čiže nemôže nesúhlasiť.

Nepochybujem, že Zita4 mala na mysli toto, len som mal nutkanie vložiť sem malé jazykové okienko.
dana9
25.04.06,13:39
POdľa môjho názoru stačí takáto jednoduchá dohoda:



Dohoda o skončení pracovného pomeru
uzatvorená podľa ust. § 60 Zákonníka práce
medzi

Zamestnávateľ


a
Zamestnanec: .................................................. .................................................. ..............
trvale bytom v: .................................................. .................................................. .................
r.č.: .....................................
ďalej len “zamestnanec”



I.
Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že touto dohodou rozväzujú pracovný pomer založený pracovnou zmluvou zo dňa ......................v znení dodatku/dodatkov č. ................

II.
Pracovný pomer sa končí dňom ..............., ktorý je posledným dňom výkonu práce.


III.
Táto dohoda nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu.


IV.
Dohoda je vyhotovená v dvoch exemplároch, z ktorých každá zo zmluvných strán obdrží po jednom výtlačku.


V.
Zamestnanec a zamestnávateľ vyhlasujú, že si dohodu riadne prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu s jej obsahom ju podpísali.


V Bratislave dňa...................


............................................. ..........................................
zamestnanec zamestnávateľ
lenka397
25.04.06,13:43
Ďakujem veľmi pekne, pomohla si mi. Takže to môžem riešiť ako som pôvodne chcela. Nebude jej plynúť výpovedná lehota a nedostane odstupné. jej PP sa skončí definitívne 26.4. Prajem všetkým ešte pekný deň.
Zita4
25.04.06,13:45
Zita4
25.04.06,13:47
mimotemy Zaujímavé, že označená veta sa dá chápať v dvoch úplne odlišných významoch.
Jeden je, že nárok na odstupné je podmienený len výslovným súhlasom zamestnávateľa, inak žiadosť zamestnanca nie je schválená.

Druhý význam je ten, že zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť, čiže nemôže nesúhlasiť.

Nepochybujem, že Zita4 mala na mysli toto, len som mal nutkanie vložiť sem malé jazykové okienko.
Si naozaj všímavý. Mala som napísať, že zamestnávateľ je v tomto prípade povinný vyhovieť žiadosti zamestnanca. Vidím, že si musím dávať pozor, čo napíšem :eek:.
Chobot
25.04.06,13:51
Si naozaj všímavý. Mala som napísať, že zamestnávateľ je v tomto prípade povinný vyhovieť žiadosti zamestnanca. Vidím, že si musím dávať pozor, čo napíšem :eek:.

Nebolo to myslené v zlom alebo ako kritika, ale ako perlička.
lenka397
25.04.06,14:02
Preštudavala som to Zita, aj mne z toho vychádza, že nárok na odstupné je. Lenže pri spôsobe výpočtu sa berie priemer. hod. mzda za posledný mesiac práce a ona je od januára na neplatenom voľne, tak som si nie istá spôsobom výpočtu. A ešte jeden postreh, nešlo by to tak, že výpoveď dáva zamestnanec, keďže práce niet a mzdu nepoberá? Tak sa radšej nahlási na ÚP a bude poberať podporu.
Zita4
25.04.06,14:15
Preštudavala som to Zita, aj mne z toho vychádza, že nárok na odstupné je. Lenže pri spôsobe výpočtu sa berie priemer. hod. mzda za posledný mesiac práce a ona je od januára na neplatenom voľne, tak som si nie istá spôsobom výpočtu. A ešte jeden postreh, nešlo by to tak, že výpoveď dáva zamestnanec, keďže práce niet a mzdu nepoberá? Tak sa radšej nahlási na ÚP a bude poberať podporu.
Ak dá výpoveď zamestnanec, v žiadnom prípade nemôže dostať odstupné. Na úrad práce sa môže prihlásiť, ale podporu v nezamestnanosti dostane len vtedy, keď platil v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky poistenie v nezamestnanosti. § 104 Zákona o sociálnom poistení.
Chobot
25.04.06,14:15
Preštudavala som to Zita, aj mne z toho vychádza, že nárok na odstupné je. Lenže pri spôsobe výpočtu sa berie priemer. hod. mzda za posledný mesiac práce a ona je od januára na neplatenom voľne, tak som si nie istá spôsobom výpočtu. A ešte jeden postreh, nešlo by to tak, že výpoveď dáva zamestnanec, keďže práce niet a mzdu nepoberá? Tak sa radšej nahlási na ÚP a bude poberať podporu.

Ak chce ušetriť na odstupnom (že existuje rodinné prepojenie) a je to vzájomne akceptovateľné, tak nech napíše návrh na ukončenie PP dohodou zamestnanec a doručí zamestnávateľovi. Ten (teda jej manžel) tejto dohode vyhovie (bude s ňou súhlasiť) a PP sa skončí v deň, kedy navrhol zamestnanec a nemusí sa vyplatiť žiadne odstupné.

Treba hneď na začiatku povedať, čo sa chce dosiahnuť (v tomto prípade nejaký spôsob ako ukončiť PP bez odstupného) a riešenie už nájdeme.
lenka397
25.04.06,14:21
Vďaka všetkým, už viem, čo som potrebovala, aj keď to trošku trvalo.
MIRKA
20.05.06,13:09
Ak chce ušetriť na odstupnom (že existuje rodinné prepojenie) a je to vzájomne akceptovateľné, tak nech napíše návrh na ukončenie PP dohodou zamestnanec a doručí zamestnávateľovi. Ten (teda jej manžel) tejto dohode vyhovie (bude s ňou súhlasiť) a PP sa skončí v deň, kedy navrhol zamestnanec a nemusí sa vyplatiť žiadne odstupné.

Treba hneď na začiatku povedať, čo sa chce dosiahnuť (v tomto prípade nejaký spôsob ako ukončiť PP bez odstupného) a riešenie už nájdeme.

Môžem to použiť, keď ZC súhlasí, aj v prípade, keď ZĽ-FO založil S.R.O. a chce tohto ZC "prevekslovať" do tejto SRO???????????????
Nechceme vyplatiť odstupné, keď ho budeme aj naďalej zamestnávať....
Manual
20.05.06,14:27
Môžem to použiť, keď ZC súhlasí, aj v prípade, keď ZĽ-FO založil S.R.O. a chce tohto ZC "prevekslovať" do tejto SRO???????????????
Nechceme vyplatiť odstupné, keď ho budeme aj naďalej zamestnávať....
Mirka, ja som mal podobný prípad, SZČO mal zamestnancov, táto SZČO založila aj SRO. Zamestnancov sme od 1.5.05 presumuli do SRO. Nevyplácali sme im žiadne odstupné. Zamestnanci pracujú riadne ďalej, len formálne sa im zmenil zamestnávateľ. A so stavom čerpanosti dovoleniek sme tiež nič nerobili niekto mal napr. z 20 dní dovolenky už k 30.4. vyčerpaných 15 dní. Spravil sa zápis medzi SZČO a SRO o čerpanosti dovolenky. Neviem či to bolo úplne správne ale takto to prebehlo. V podstate ja jedná o zamestanie u tej istej osoby, len u inej právnej formy.
Pekný deň...:)
MIRKA
20.05.06,19:08
jeeej, ahoj janko :-) ďakujem za odpoveď, ale ešte predsa niečo...

a ako ste ich presunuli? nerobili ste žiadne ukončenie u FO? ak áno, aké?
fakt, s tými dovolenkami ma to ani nenapadlo. naši ZC majú skôr menej vyčerpané, ako majú nárok.

naša nová účtovníčka povedala, že to máme riešiť výpoveďou a dohodnúť sa s nimi, že odstupné im nebude v skutočnosti vyplatené, takže mám dilemu...
Manual
20.05.06,19:19
jeeej, ahoj janko :-) ďakujem za odpoveď, ale ešte predsa niečo...

a ako ste ich presunuli? nerobili ste žiadne ukončenie u FO? ak áno, aké?
fakt, s tými dovolenkami ma to ani nenapadlo. naši ZC majú skôr menej vyčerpané, ako majú nárok.

naša nová účtovníčka povedala, že to máme riešiť výpoveďou a dohodnúť sa s nimi, že odstupné im nebude v skutočnosti vyplatené, takže mám dilemu...
Mirka, skončili sme pracovný pomer dohodou. Bolo im vysvetlené, že sa mení len právna forma zamestnávateľa /alebo ako to nazvať/, ale pre nich sa prakticky nič nemení ani prac. náplň ani mzda, chodia do tej istej budovy a podobne, všetko sa prakticky okopírovalo od SZČO. Boli odhlásení zo ZP a SP u SZČO a nanovo prihlásení u SRO.
To je asi všetko...:)
MIRKA
20.05.06,19:46
janko, nemáš náhodou niekde u seba tú dohodu uloženú? a tiež čo sa týka tých dovoleniek...
chcem veľa ????????? :D
Manual
20.05.06,20:00
janko, nemáš náhodou niekde u seba tú dohodu uloženú? a tiež čo sa týka tých dovoleniek...
chcem veľa ????????? :D
Môžem ale až v pondelok - utorok, ale bolo to klasické ukončenie prac. pomeru dohodou k 30.4.2005 dla Zák. práce, kde bolo uvedenbé že sa mení len právna forma zamestávateľa a o odstupnom v dohode nebola žiadna zmienka. A k 1.5.2005 uzatvorili novú pracovnú zmluvu so SRO. Zo strany zamestnancov neboli žiadne výhrady. /Ono to je aj o sosobných vzťahoch/
Pekný večer...:)
Janka Gánovská
24.05.06,08:46
Dobrý deň,
prečítala som si príspevky o vyplácaní odstupného zamestńancovi, len by som ešte potrebovala vedieť, kde nájdem, ako sa dospelo k výpočtom priemerného počtu pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac. Je to niekde v zákone? Možno som zle čítala, ale v ZP som to nenašla.
Zita4
24.05.06,10:33
Dobrý deň,
prečítala som si príspevky o vyplácaní odstupného zamestńancovi, len by som ešte potrebovala vedieť, kde nájdem, ako sa dospelo k výpočtom priemerného počtu pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac. Je to niekde v zákone? Možno som zle čítala, ale v ZP som to nenašla.
Logický výpočet:
priem. počet kalend. dní za rok = 365,25 dňa (každý 4. rok má 366 dní)
počet týždňov = 365,25 dní v roku : 7 dní v týždni = 52,18 týždňov v roku
počet týždňov v mesiaci = 52,18 : 12 mesiacov v roku = 4,348 týždňov v mesiaci
5-dňový pracovný týždeň = 4,348 x 5 dní = 21,74 dní v mesiaci
Janka Gánovská
24.05.06,12:20
Ďakujem, aj mne to tak logicky vychádzalo, len keby mi šefstvo položilo otazku, že odkial mám to číslo, aby som vedela odpovedať.
Aspoň ich preskúšam matematiku:D