zuzana353201
23.10.14,22:24
Mam taky problem.chceme si s priatelom vziak hypoteku,pricom ja by som mala figurovat ako spoludlznik.problem je ten,ze mam exekuciu,mohol by to byt problem aj napriek tomu,ze priatel ma dostacujuci prijem?za vase odpovede dakujem
Chobot
24.10.14,07:53
To ti nikto na porade presne nepovie. My nevieme, ako rozhoduje a rozhodne úverový výbor v banke, kde žiadate o úver.

Ak sa im niečo nebude pozdávať, overia si ťa cez register dlžníkov a je možné, že úver zamietnu. Ak beriete úver v takej výške, že spoludlžník je pre schválenie podmienkou. je dosť pravdepodobné, že ty, ako spoludlžník s exekúciou nebudeš pre nich dostatočne bonitná a dôveryhodná a úver zamietnu. Ak jeho príjem postačuje na to, aby bola bonita zabezpečená a spoludlžník nie je podmienkou pre schválenie, tak môžu úver schváliť. V takom prípade možno bude lepšie nedávať žiadneho spoludlžníka, aby tie tvoje exekúcie pri schvaľovaní ešte priateľovi neuškodili.

Ak z nejakého dôvodu (napr. výška úveru, vek dlžníka) je nutný spoludlžník, tak nemáte inú možnosť, len že sa ty uvedieš ako spoludlžník a uvidíte, ako to posúdi úverový výbor - či akceptuje riziko, že ty máš exekúcie.
Stanislav 1975
24.10.14,08:21
Je to problém a veľký a dovolím si tvrdiť, že hypotéku určite ale určite nedostanete...totiž spoludlžníka si overujú tak ako dlžníka a keď máš exe, tak vaša šanca na získanie hypo je prakticky NULOVÁ...
Chobot
24.10.14,08:42
Je to problém a veľký a dovolím si tvrdiť, že hypotéku určite ale určite nedostanete...totiž spoludlžníka si overujú tak ako dlžníka a keď máš exe, tak vaša šanca na získanie hypo je prakticky NULOVÁ...

Tak potom ju neuvádzať v žiadosti vôbec, aby si ju nespojili so žiadateľom úveru.
Chobot
24.10.14,08:44
Mňa by len zaujímalo, kvôli čomu máš tú exekúciu. Či si skutočne tak nezodpovedná, že finančné veci necháš dôjsť až do exekúcie a ak aj áno, prečo tú exekúciu hneď nevyplatíš.

Ako potom môžeš chcieť úver? Kde má banka istotu, že svedomito budeš splácať splátky?