Vael
19.10.04,19:51
Ahojte, mám problém, ktorý som doposiaľ neriešila, nájdem niekoho, kto mi pomôže???
Zo štyroch príspevkových organizácií (PO) vznikne jedna nová. Musí dostať každý zamestnanec výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a následne tí, ktorých chceme dostanú novú pracovnú zmluvu uzatvorenú s novým zamestnávateľom v novej PO? Ak áno, potom majú všetci zamestnanci nárok na odstupné podľa ZP a kolektívnych zmlúv týchto organizácií? Jedna PO nemá kolektívnu zmluvu, môže sa použiť ustanovenie o odstupnom z vyššej kolektívnej zmluvy?
Za pomóóóc ďakujem :).
Luba2
20.10.04,09:49
No to, či Tvoji zamestnanci skončia pracovný pomer a následne znova uzatvoria s niekym iným závisí od toho, či pri vzniku novej organizácie prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na nového zamestnávateľa. (pozri §§ 27-31 Zákonníka práce). V prípade, že prechádzajú, všetci pokračujú podľa starých pracovných zmlúv a Vy si dáte do poriadku papiere na poisťovniach a úradoch. Ak máte záujem s niektorými ukončiť pracovný pomer, ukončíte ho štandardne podľa zákonníka práce.
Ak však práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na novú organizáciu neprechádzajú, musíte ukončiť pracovný pomer so všetkými zamestnancami, všetkých poodhlasovať z poisťovní, uzatvoriť nové prac. zmluvy a poprihlasovať nanovo aj zamestnancov aj zamestnávateľa. Keďže starý zamestnávateľ ich nebude môcť už zamestnávať zrejme z organizačných dôvodov, takúto výpoveď by mali dostať. (čiže ak máte v kol.zmluve odstupné - tak s odstupným). A potom, ak budú súhlasiť, tak novú pracovnú zmluvu.
Ja som tento problém riešila už 4 x, vždy som sa zaprisahávala, že to robím už naposledy, ale vždy som to nakoniec dotiahla. Dohodli sme sa tak, že zamestnanci ukončili pracovný pomer dohodou bez uvedenia dôvodu a následne podpísali pracovnú zmluvu pre nového zamestnávateľa za rovnakých mzdových podmienok a samozrejme bez skúšobnej doby. My sme ale nemali kolektívnu zmluvu. Ty nesmieš zabudnúť v prvom prípade informovať zástupcov zamestnancov o prechode práv a povinností a v druhom prípade o výpovediach.
Čo sa týka kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa - ak ste sa k nej prihlásili, môžete podľa nej v tej jednej organizácii postupovať.
Vael
20.10.04,16:18
Pre Luba2 - srdečná vďaka - "rozjasnilo sa mi"