janci10
25.04.06,19:02
Dobrý deň prajem,

účtujem v Pohoda Komplet 2006. Je možné zaúčtovať príjemku priamo do denníka bez väzby na prijatú faktúru? Jednoducho - v sklade si príjmem tovar a túto príjemku chcem zaúčtovať - 132/131. Faktúru totiť už zaúčtovanú mám.

Za odpoveď ďakujem.
KEJKA
25.04.06,18:43
v tomto prípade nezáleží na softe. DF sú zaúčtované 131/321. v sklade sa vystavia príjemky a tie sa zaúčtujú 132/131.
Len treba mesačne kontrolovať, či 132MD súhlasí s príjmom na sklad (z faktúr, bez prípadných presunov)
janci10
25.04.06,18:49
Však ale o to mi ide...kde to zaúčtujem? v ID-čkach alebo v sklade?...nemôžem to predsa zaúčtovať priamo do denníka...pre mňa je podstatné, aby sa mi vynuloval obstarávací účet.
KEJKA
25.04.06,19:07
Však ale o to mi ide...kde to zaúčtujem? v ID-čkach alebo v sklade?...nemôžem to predsa zaúčtovať priamo do denníka...pre mňa je podstatné, aby sa mi vynuloval obstarávací účet.
nepoznám soft, ale určite v ID-čkach, ako všade inde... aby sa ti
vynuloval 131.
janci10
25.04.06,19:17
Jasné, tak to aj budem robiť. Len, že keď už je ten sklad tak dobre prepracovaný - škoda... Predtým som robil v MRP pod Dos-om a tam som to robil v denníku, tu budem v ID-čkach teda.

Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
25.04.06,19:20
a ked je ten sklad prepracovaný, tak nemá nejakú funkciu ako export do účtovníctva?
Ja som ti odsúhlasila ID, lebo si ich spomenul, ale opakujem soft a jeho možnosti nepoznám... takže sa obráť na SW_poradu..... pre konkrétne riešenie.
janci10
25.04.06,19:27
Však ja som v SW porade - či nie?
KEJKA
25.04.06,19:40
:D:D:D
prepáč, ked ja sa už asi polhodinu chystám spať... a v zápale som zabudla, kde som..... teda pri týchto príspevkoch....
áno, takže len posuň ráno tému, nejaký pohodár sa určite ozve :p
a tieto dva príspevky tu necháme, nech sa zasmejú.
.................................................. ..........................
janci10
25.04.06,19:45
Stava sa;) dobru noc prajem
Dada
26.04.06,08:10
Faktúru zaúčtuješ 131/321 a keď si vytvoríš príjemku, tak ti ju zaúčtuje 132/131. Príjemku môžeš robiť s väzbou na faktúru, alebo aj bez väzby.
janci10
30.04.06,06:39
Ale kde tú príjemku zaúčtujem? v sklade? tam to nejde - už som dostal odpoved od Stormware-u, že aby som mohol účtovať sklad priamo do denníka, musel by som mať modul Sklad A, čo Pohoda 2006 Komplet neobsahuje. Musím to robiť cez ID-čka.
KEJKA
30.04.06,10:11
tak to je vec programu... ak nemáš zodpovedajúci modul, nemáš väzbu.
Ale bežne sa účtuje cez ID-čka. Ale už nie príjemku po príjemke ale súbor príjemiek zo skladu sa skontroluje s faktúrami v účtovníctve a preúčtuje sa skladová cena, zúčtuje prípadná skladová odchýlka. Je to 1 ID za mesiac, žiaden problém.
ayya
30.04.06,11:05
Ale kde tú príjemku zaúčtujem? v sklade? tam to nejde - už som dostal odpoved od Stormware-u, že aby som mohol účtovať sklad priamo do denníka, musel by som mať modul Sklad A, čo Pohoda 2006 Komplet neobsahuje. Musím to robiť cez ID-čka.
prepac, ... opatrne sa spytam: ty si organizacia, (auditovana), ktora ma povinnost uctovat sklad typu A ? ... alebo si (mala neauditovana) organizacia, ktora dobrovolne uctuje sklad A aj ked moze B ? ... lebo mi nejak nesedi, co sa pytas s tym, ze nemas modul A ... nemal si v umysle uctovat B-cko sklad? ci ako?

p.s. mam na mysli § 19 v zakone o uctovnictve a § 43 v "postupoch"
janci10
30.04.06,17:55
Vediem účtovníctvo jednej obchodnej firme - a keď máš na sklade tovar za 15 milionov, asi ťažko budeš viesť sklad B-čkom - bolo by to dosť divné... B-čkom môžeš viesť fakt iba minifimy - osobne si myslím, že tento spôsob by sa mal aj zrušiť.
ayya
30.04.06,20:49
Vediem účtovníctvo jednej obchodnej firme - a keď máš na sklade tovar za 15 milionov, asi ťažko budeš viesť sklad B-čkom - bolo by to dosť divné... B-čkom môžeš viesť fakt iba minifimy - osobne si myslím, že tento spôsob by sa mal aj zrušiť.
neopovedal si, nevadi - mne ta informacia nechyba... ale zareagujem na to, co si pisal:

1. ak mas predstavu, ze pri B-cku sklade nemas povinnost viest skladovu evidenciu a vypisovat vydajky a prijemky, tak sa mylis

2. teoreticky, ked budem mat 19 zamestnancov, tak mozem B-ckom robit v sulade so zakonom sklad aj s miliardou ... pozri si toto v zakone o uctovnictve:

§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20, ...

3. celkom ma pobavilo, ze neuznavas B-cko sklad, ale modul pre A-cko si si nekupil ;)

4. tesim sa, ze ty o tom nerozhodujes :rolleyes:

5. prepac mi, ze som sa vnucovala :eek:
KEJKA
01.05.06,08:00
k súhlasu dodám, že napriek tomu, že nie je kúpený modul A, môže sa účtovať a zrejme zadávateľ otázky účtuje spôsobom A sklad.
Ja osobne tie automatizované prevody sklad-účto veľmi neobľubujem.
Ale je to pophodlnejšie, ak je to naozaj vymakané.
janci10
02.05.06,15:39
neopovedal si, nevadi - mne ta informacia nechyba... ale zareagujem na to, co si pisal:

1. ak mas predstavu, ze pri B-cku sklade nemas povinnost viest skladovu evidenciu a vypisovat vydajky a prijemky, tak sa mylis

2. teoreticky, ked budem mat 19 zamestnancov, tak mozem B-ckom robit v sulade so zakonom sklad aj s miliardou ... pozri si toto v zakone o uctovnictve:

§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20, ...

3. celkom ma pobavilo, ze neuznavas B-cko sklad, ale modul pre A-cko si si nekupil ;)

4. tesim sa, ze ty o tom nerozhodujes :rolleyes:

5. prepac mi, ze som sa vnucovala :eek:

No takto: ja si každomesačne porovnávam stav skladu s človekom, čo má na starosti skladové hospodárstvo - pri B-čku si neviem predstaviť, ako by som to videl - keď nemám modul sklad A. Ja to potrebujem vidieť v účte...

Poznám podmienky overenia účtovnej závierky audítorom - iba nie veľmi chápem nadväznosť s týmto - ja toto robím, lebo mi to takto vyhovuje, je to prehľadnejšie. Ak účtuješ v A-čku, môžeš to robiť cez ID-čka, ako to robí kopec firiem a tak to zapisuješ do denníka. Okrem toho, existuje niečo také ako je smernica, ktorá je záväzná a ňou sa musím riadiť.
Ja som myslel, že v rámcii tejto verzie Pohody je aj sklad týmto spôsobom, preto som poslal dopyt na Stormware.

A čo sa týka toho rozhodovania:-) - vieš, už na OA sa veľmi hlasno vraví o tom, že B-čkom účtujú fakt len firmy, ktoré nemajú takmer nič na sklade...Osobne si myslím, že takto je to správne.

Vieš, aj odpisy v nejakom mamuťom podniku môžeš robiť manuálne - bude to v súlade s legislatívou:-) - to, že mzdové náklady na taký personál vysoko prevýšia náklady na soft, je zrejme už nepodstatná vec...

Ja sa nehnevám, neberiem to tak, žeby si sa vnucovala:-)... je to tvoj názor, beriem na vedomie...
jopo.home
26.11.08,12:58
Prepacte mam otazku k skladu, sposob B...kedze nemame modul A na pohode - mame premium a ona neobsahuje A....ked uctujem B-ckom chcem sa spytata dojde mi tovar na FA a zauctujem ho 504.../321... a potom treba zauctovat nieco aj do internych dokladov? viem ze konecny zostatok zistený pri inventarizacii je 132/504 a teda ked skonci mesiac zauctujem to do internych dokladov este nejak ten dany mesiac? Este som nerobila skladove hospodarstvo a mam v tom zmatok, preto velmi moc prosim o radu
Ziarowka
28.11.08,09:08
Doplním, že účtujem menšiu firmu, kúpili si modul sklady A a v globálnom nastavení nemáme zatrhnutú voľbu "účtovať sklady A", tým pádom si firma vedie evidenciu skladových zásob, skladové karty, príjemky, prevodky, výdajky,.... a účtujeme o nich spôsobom B. Má to výhody, napríklad tlač cenníkov podľa rôznych zatriedení, aktuálny prehľad o zostatkoch na skladoch atď. Myslím, že v prípade užívateľa janci10, by to bola opodstatnená investícia kúpiť si modul sklady A.