youyou
24.10.14,13:06
-


VRATENIE VYMAZANEHO ZADANIA !!!!!


Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať, uzavrela som s prokurátorom dohodu o vine a treste za trestný čin ublíženia na zdraví ( autonehoda ). Dostala som predvolanie na otvorený súd a teraz, začal poškedený vyžadovať ešte 2000€ lebo že mu poisťovňa málo zaplatila lebo vraj pôjde na súd a nebude súhlasiť s tou dohodou a bude chcieť aby som dostala vyšší trest alebo trest nepodmienečný ( dostala som podmienku ). Moja otázka znie: Môže nejakým spôsobom ako poškodený zasiahnuť do toho či súd schváli dohodu o vine a treste? Alebo ho sudca iba odkáže na občiansko-právne konanie? Ďkaujem za každú odpoveď
buchač
24.10.14,11:19
Ustanovenia Trestného poriadku priamo upravujú náležitosti dohody o uznaní viny a prijatí trestu. Dohoda o vine a treste musí obsahovat:
a) oznacenie úcastníkov dohody, dátum, miesto a cas jej spísania,
b) opis skutku s uvedením miesta, casu, prípadne iných okolností, za ktorých k nemu došlo, tak, aby skutok nemohol byt zamenený s iným skutkom, právnu kvalifikáciu trestného cinu, ktorý bol skutkom spáchaný, a to aj s uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona,
c) druh, výmeru a spôsob výkonu trestu,
d) rozsah a spôsob náhrady škody, ak bola cinom spôsobená, a
e) ochranné opatrenie, ak prichádza do úvahy jeho uloženie.


Dohodu o vine a treste na znak súhlasu podpíšu prokurátor, obvinený, obhajca a poškodený za predpokladu, že úspešne uplatnil nárok na náhradu škody a zúcastnil sa konania.

Po uzavretí a podpísaní dohody o vine a treste a o dalších výrokoch podá prokurátor súdu písomný návrh na súdne konanie o tejto dohode. Súd môže o prijatí návrhu rozhodovat iba ako o celku. Ak by súd s niektorou castou nesúhlasil, odmietne návrh ako celok.


Po tom, co je návrh dohody dorucený na súd, preskúma ju predseda senátu, ktorý zameria svoju pozornost na splnenie predpokladov na jej prijatie. Tieto predpoklady budú spocívat najmä v tom, ci:
– vyšetrovanie (skrátené vyšetrovanie) nasvedcuje tomu, že ide o trestný cin, ktorý spáchal obvinený,
– sa obvinený výslovne priznal k spáchaniu skutku, pricom vykonané dôkazy nasvedcujú pravdivosti jeho priznania,
– boli dodržané procesné predpisy,
– návrh dohody je primeraný,
– návrh dohody obsahuje formálne podmienky (pozri ust. vyššie).
-------------------------------------------
Poškodený dohodu o vine a treste podpísal (podmienečný trest), teda sa nemôže už odvolať.
Ale môže sa obrátiť na občiansky súd...
youyou
24.10.14,11:25
No on ju totiž to nepodpísal, na konaní nebol prítomný.