mango28
24.10.14,18:42
Majitel bytu posielal nepravidelne zalohove platby, dva roky nedostal ziadnu upomienku a doslo mu od ich pravnika vymahanie, sudny spor. co hned uhradil, islo o sumu 940eur, poplatky 300 eur a odmena pre pravnika 170eur, a po pol roku mu doslo vyuctovanie a dalsia zmluvna pokuta 1190eur, no neviem nie je to neprimerane vysoka ciastka? Vdaka za kazdu odpoved
Mária27
24.10.14,18:11
Ak si to so správcom dohodnete, bude zasielať aj upomienky. Inak platí zákon

č. 182/1993 o vlastníctve bytov a NP

§ 8b
(2) Pri správe domu je správca povinný
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
mango28
24.10.14,18:21
dakujem za odpoved. takze nemusi upozornit majitela bytu ze ma nedoplatok, az ked v rocnom zuctovani? a este sa chcem opytat moze teraz reklamovat vyuctovanie ktore dostal k 30.4.2014.. na vyuctovani mal preplatok 228,-eur, a zvlast jeden riadok zmluvna pokuta 1190,-eur...nic rozpisane. preplatok mu neposlali a zmluvnu pokutu zaplatil az teraz v oktobri, moze to teraz reklamovat. zda sa mi ze je to neprimerane vysoka pokuta. Ako postupovat?
Mária27
24.10.14,18:45
Správca môže robiť len to, čo je v zákone a čo sa dohodne s vlastníkmi.
Podľa § 10 bytového zákona Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú aj zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu.
Treba sa informovať u správcu, aká pokuta je schválená, potom sa dá prípadne použiť § 545a občianskeho zákonníka o neprimerane vysokej zmluvnej pokute.
mango28
24.10.14,18:58
Co som zistila tak pokuta je 2,5 promile za kazdy den omeskania. myslite ze je to ok?
Mária27
24.10.14,19:19
mango28
24.10.14,19:26
vdaka, este sa chcem opytat urok z omeskania a zmluvnu pokutu ktoru zaplati su prijmom fondu prevadzky,udrzby a oprav byt. domu alebo spravcu?
avalik
24.10.14,20:03
fondu ... veď si pozri hore citovaný zákon a tiež zmluvu o výkone správy
sito
25.10.14,05:07
Áno, je povinný!
mango28
25.10.14,09:04
dakujem za odpoved, a je to niekde v zakone? lebo do teraz mi tvrdili ze nemusi posielat. a ja som to nikde nenasla. no a ich pravnik mi tvrdil ze oni nic nemusia..
sito
25.10.14,09:41
No v zákone to nie je napísané, že musí. Ale logicky, správca musí vedieť koľko dlží, nie z prsta si to vycucá. A nespravil si s toho biznis s vaším súhlasom. Ak áno, tak sa niet čo diviť, že úmyselne nechajú neplatiča, alebo náhodného zábudlivca neplatiť, aby bola pokuta čo najvyššia, ak je jeho príjmom.

Spíšte aspoň nový dodatok k zmluve, ak nie novú zmluvu. Alebo vymente správcu domu, aj SVB si môžete založiť, registrovať.
mango28
25.10.14,09:50
Dakujem za odpoved, presne som mala taketo podozrenie ze sa to deje u tohto spravcu..nejak vela bytov ma v drazbe co som teraz pozerala na nete..maju tam krasny biznis. Vdaka za radu.
avalik
25.10.14,09:55
Sito, z akého dôvodu by mala byť pokuta príjmom správcu? Je to pokuta z ktorej má výnos fond opráv, lebo za dobu neplatenia ho musí dotovať z vlastných zdrojov. Ustanovenia o polute zadávateľ nájde v zmluve o výkone správy.
sito
25.10.14,10:26
valika s MALÝM s! Vieš čo, nie som účtovník, tak len tak od boku trepne. Takto čítam.

Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu.

Takto chápem prečítané.

Peniaze, ktoré nie sú na účte domu, nie sú ani na FPÚaO. Teda nie je ich možné použiť. Dom použije prostriedky FPÚaO na výmenu vchodových dverí, komplet aj so poštovými schránkami. S dodávateľom v zmluve o dielo si dohodnú termín dodania, zároveň aj zmluvnú pokutu za nedodržanie termínu, prípadne úroky z omeškania termínu. Tie patria do FPÚaO, zo zákona.

" ...noo, vy si myslíte, že ten hrniec má dno."

Ak niekto neplatí, tak neplatí mesačnú úhradu za užívanie bytu. Tá ma tri hlavné položky, poplatok za správu, úhrady za plnenia (služby) a preddavky do FPÚaO. Za to neplatenia môže byť dohodnutá zmluvná pokuta, prípadne úroky z omeškania. A tú, tie si správca nechá pre seba, ako úplatu za vymáhanie neuhradenej časti predpísaných nákladov za užívanie bytu. V zákone to nie je, ale v zmluve o výkone správy ...
sito
26.10.14,13:47
valika, a tento poznáš? Ide chlapík na pláž, poobzerá sa, nikde nikoho, povyzliekal sa donaha a šup do mora. Ako sa tak kúpe vôbec si nevšimol slečny, ktorá sa prechádzala po pláži. Ona si všimla, oblečenia, všetkého. Tak si k nemu sadla a čakala, čas si krátila čítaním. Chlapík mal už toho dosť, že končí. A tu, šaty, slečna. Zohol sa, šmátra po dne, čím by sa prikryl, nič súce, len starý hrniec nahmatal, no čo, čosi zakryje, aspoň. A vydá sa k svojmu oblečeniu. Keď bol pred slečnou, opýtal sa " a vy ste kto" študentka " a čo študujete " psychológiu " hm ... psychológiu, to by ste mi mohli povedať, čo si myslím, že?"

Bytové domy sú ako ten hrniec, sú bezodná pokladnica pre správcov bytových domov.