kaparov
25.10.14,07:57
Prosím o radu v roku 1980 bola v obci postavená podniková bytovka pri nej bol zarastený nevyužívaný pozemok, dali sme si ho do poriadku a používali ako záhradu a na časti sme si postavili drevené stavby na chov domácich zvierat alebo altánky. Po reštitúcii pozemkov parcela prešla do vlastníctva osoby žijúcej v zahraničí s ktorou sa nám nepodarilo nadviazať kontakt. Minulý týždeň táto osoba predala pozemok súkromnej spoločnosti. Je možné, že po 35 rokoch ako sa staráme a zveľaďujeme parcelu, tak prídeme o všetko o sme tam vybudovali, samozrejme sú to drevené stavby a prídeme aj záhradu. Vieme sa nejako brániť ? Sme ochotní za právnu pomoc zaplatiť, domnievame sa, že sme mali minimálne predkupné právo ak ju využívame 35 rokov alebo vydržanie ? Ďakujeme !!!
ivka70
25.10.14,06:56
Podľa toho, co si pamätám, nie je mozne vydržať pozemok, ktorého majiteľ je známy.
Kedže ste pozemok od majiteľa nemali prenajatý a využívali ste ho bez jeho súhlasu, nie ste ani spolumajitelia pozemku - žiadne predkupné právo nemáte.

Môžete sa pokúsiť pozemok odkúpiť - dnes uz od nového majiteľa. Ten zjavne kontakt s pôvodným majiteľom nadviazať dokázal.

Ale kľudne oslovte právnika a požiadajte ho o právnu radu a možnosti, aké máte.
Anik
25.10.14,08:10
myslím, že v podstate ste pozemok využívali neoprávnene. Majiteľ mal právo nakladať so svojim majetkom a teda ho aj predať vydržanie neprichádza do úvahy ak je majiteľ známy a on známy bol. V dnešnej dobe ak niekto chce majiteľ sa dá zistiť a bolo potrebné ho osloviť skôr ako tá spoločnosť --???.
Ja by som nemíňala peniaze na súdy. Okrem iného, že spoločnosť si to dokázala zariadiť a myslím, že by si to dokázali aj obhájiť. U nás na SVK vyhrávajú silnejší
ak sa cítite silnejší voči spoločnosti, ktorá to odkúpila a voči vlastníkovi tak to môžte skúsiť, ale myslím, že by to bol beh na dlhé trate a výsledok veľmi neistý - zákon by nebol jednoznačne na Vašej strane.
To je len môj sedliacky názor.
Mária27
25.10.14,10:43
Podľa občianskeho zákonníka Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť (§ 134). Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným (§ 130).

Nemohol si byť oprávneným držiteľom, keď si vedel, že ti vec nepatrí. 35 rokov ste bezplatne využívali cudziu vec.
.
AmmiS
26.10.14,05:41
Ako bolo spomenuté, vydržaním vlastníckeho práva to určite nepôjde.
Novy majiteľ s tým ma iste svoje plány.. Ale za pokus jednania s novým majiteľom to stojí. Možno urobíte dobrú ponuku na odkúpenie a predá vám to ;-) a vám to bude stáť za to tiež, keďže ste užívali cudzí pozemok bezplatne niekoľko rokov.