cenda
26.04.06,06:57
viete niekto o niečom, čo by zakazovalo starobnému dôchodcovi, resp. zamestnancovi, ktorý splna podmienky na dochodok, ale zatial on nepoziadal, vykonavat veducu funkciu?
dana9
26.04.06,05:11
Podľa môjho názoru nič. Dokonca si myslím, že ak by ste ho odvolali z vedúcej funkcie z titulu veku, tak by išlo o diskrimináciu podľa § 1 ZP.

prajem pekný deň

dana:) :)
DušanČ
26.04.06,05:12
Nič tomu nebráni, aby dôchodca naďalej vykonával svoju funkciu, okrem predsudkov niektorých zamestnávateľov. Dokonca nie je potrebné zmeniť pracovnú zmluvu. Dôchodca len vo vlastnom záujme by mal zamestnávateľovi oznámiť, že sa stal poberateľom starobného dôchodku (odvody).
durisovad
26.04.06,20:12
Dochodkovy vek sice nie je dovodom na odvolanie z veducej funkcie, ale ja by som povazovala za slusne spytat sa, ci je o moje sluzby ako dochodcu este zaujem. V dnesnej dobe nedostatku dobrych pracovnych miest by dochodca mal dat priestor mladsim. A ak o jeho pracu este firma stoji, mohol by pracovat v nejakej menej dolezitej a aj menej honorovanej funkcii.
ondrejvla
23.05.06,19:06
Súhlasím a zároveň mám otázku: čo ak zamestnanec dovŕšil dôchodkový vek, ale nechce odísť do dôchodku, napriek tomu, že zamestnávateľ nie je s ním spokojný a chce prijať na jeho miesto niekoho šikovnejšieho? Môj názor, navrhnúť mu, resp. sa ho spýtať, či má záujem požiadať o dôchodok a ukončiť pracovný pomer, ak nie, navrhnúť mu rozviazanie prac.pomeru dohodou. Ale čo urobiť v tom prípade, ak zamestnanec s tým nesúhlasí? Je možné aj toto považovať za diskrimináciu vzhľadom na jeho vek? Alebo poraďte, ako sa slušne tohoto zamestnanca zbaviť?!
KEJKA
23.05.06,19:21
zbaviť sa v dnešnej dobe zamestnanca je veľmi ťažké. Vo viacerých firmách naozaj chcú, aby dôchodca odišiel a je tlak aj zo strany spolupracovníkov, akoby bola závisť, že má plat a ešte aj dôchodok.
Možno by bola namieste interná smernica...ale je to tak..treba opatrne, lebo naozaj nevhodná formulácia by asi bola napadnuteľná (diskriminácia).
Ale poznám tiež riešenie, že sa ako motivácia použije finančná odmena - výsluhová, ak ju SD môže využiť napr. v nejakom časovom limite - napr. do
1 roka po vzniku nároku na dôchodok (hm-to ma teraz napadlo). Ak zostane, nárok stráca. Ak by to bola zaujímavá suma, tak asi by to motivácia ukončiť pracovný pomer bola.
ajobs
23.05.06,20:00
zbaviť sa v dnešnej dobe zamestnanca je veľmi ťažké. Vo viacerých firmách naozaj chcú, aby dôchodca odišiel a je tlak aj zo strany spolupracovníkov, akoby bola závisť, že má plat a ešte aj dôchodok.
Možno by bola namieste interná smernica...ale je to tak..treba opatrne, lebo naozaj nevhodná formulácia by asi bola napadnuteľná (diskriminácia).
Ale poznám tiež riešenie, že sa ako motivácia použije finančná odmena - výsluhová, ak ju SD môže využiť napr. v nejakom časovom limite - napr. do
1 roka po vzniku nároku na dôchodok (hm-to ma teraz napadlo). Ak zostane, nárok stráca. Ak by to bola zaujímavá suma, tak asi by to motivácia ukončiť pracovný pomer bola.

Nie 1 rok, ale 1 mesiac je zaujímavá lehota na odchod do dôchodku pre človeka, ktorého sa chce firma zbaviť. Ale naopak, ak niekto perfektne funguje ( na Slovensku nie je tých ľudí strašne veľa:mee: ), nie je dôvod ich posielať nútene do dôchodku. Pozrite na Warrena E. Buffetta, má 75 rokov a stále pracuje a je neskutočne vitálny. :) :)
ondrejvla
24.05.06,04:55
Nie 1 rok, ale 1 mesiac je zaujímavá lehota na odchod do dôchodku pre človeka, ktorého sa chce firma zbaviť. Ale naopak, ak niekto perfektne funguje ( na Slovensku nie je tých ľudí strašne veľa:mee: ), nie je dôvod ich posielať nútene do dôchodku. Pozrite na Warrena E. Buffetta, má 75 rokov a stále pracuje a je neskutočne vitálny. :) :)

Ja sama som dôchodkyňa, a beriem skutočnosť, že ak je človek vitálny a uvažuje pri práci, nerobí ju automaticky a len zo zotrvačnosti, je nielen pre neho úplne samozrejmé, že tieto svoje danosti bude využívať čo najdlhšie, je to aj pre zamestnávateľa prínosom, ale čo ak to už je len zotrvačnosť u toho pracovníka a kvalita sa stráca? Ako mu to diskrétne dať najavo, že práve u neho nastal ten správny čas na zmenu odsun kvantity a nástup kvality? A najmä, ak ide o zamestnanca, u ktorého je problémom komunikácia a spolupráca s ostatnými zamestnancami? A ako sa pri tom ešte dokázať tváriť milo, ak o tomto probléme viete, je vám síce zamestnanca ľúto, ale nechcete mu ani ublížiť, ani ho poškodiť, ale ani ublížiť tým ostatným?
dana9
24.05.06,05:35
Súhlasím a zároveň mám otázku: čo ak zamestnanec dovŕšil dôchodkový vek, ale nechce odísť do dôchodku, napriek tomu, že zamestnávateľ nie je s ním spokojný a chce prijať na jeho miesto niekoho šikovnejšieho? Môj názor, navrhnúť mu, resp. sa ho spýtať, či má záujem požiadať o dôchodok a ukončiť pracovný pomer, ak nie, navrhnúť mu rozviazanie prac.pomeru dohodou. Ale čo urobiť v tom prípade, ak zamestnanec s tým nesúhlasí? Je možné aj toto považovať za diskrimináciu vzhľadom na jeho vek? Alebo poraďte, ako sa slušne tohoto zamestnanca zbaviť?!

Treba doržať postup podľa ZP, a teda ak nesúhlasí s dohodou, pokúsiť sa o výpoveď. Samozrejme, musí ísť o niektorý z výpovedných dôvodov podľa § 63 ZP. Ak sa nedá nič použiť, tak treba účelovo prerobiť organizačnú štruktúru, pričom samozrejme nemusí dôjsť k poklesu zamestnancov, len sa zruší funkcia tohto dôhodcu a vytvorí sa nová, s trošku zmenenou pracovnou náplňou (rozšírenou), resp. v skutočnosti sa len pôvodná prememnuje. Aby to bolo čo najčistejšie, tak tam priadajte aj niečo, čo dotyčný zamestnanec nespĺňa - napr. niečo s cudzím jazykom a pod.

dana:)
ondrejvla
24.05.06,18:47
Treba doržať postup podľa ZP, a teda ak nesúhlasí s dohodou, pokúsiť sa o výpoveď. Samozrejme, musí ísť o niektorý z výpovedných dôvodov podľa § 63 ZP. Ak sa nedá nič použiť, tak treba účelovo prerobiť organizačnú štruktúru, pričom samozrejme nemusí dôjsť k poklesu zamestnancov, len sa zruší funkcia tohto dôhodcu a vytvorí sa nová, s trošku zmenenou pracovnou náplňou (rozšírenou), resp. v skutočnosti sa len pôvodná prememnuje. Aby to bolo čo najčistejšie, tak tam priadajte aj niečo, čo dotyčný zamestnanec nespĺňa - napr. niečo s cudzím jazykom a pod.

dana:)

Ďakujem za názory, posuniem vyššie - konateľovi. Môj názor, musí to aj sám dôchodca cítiť, či je v tej firme žiadaný, Ja na jeho mieste by som už odkráčala do iných dverí, ale to je už úplne o inom.
Pekný večer všetkým.