kvetinka.2
25.10.14,18:31
Potrebovala by som poradiť ohľadne súkromného pozvania do Ruska. Celý deň som si vyhľadávala informácie o tom a zistila som, že možné to je, ale pre pozývateľa príliš komplikované. Musí ísť na Federálnu migračnú službu a okrem toho aj inam, je to množstvo byrokracie. Ak by som chcela turistické vízum, tak si môžem získať jedno aj tu http://www.travelrussia.su/en/visa.tourist.php, tiež však sa asi budem musieť potom zaregistrovať v hoteli..pričom ja budem prespávať u známeho. Samozrejme by som chcela víza získať za čo najlacnejší peniaz, agentúry, ktoré ich vybavujú, preto nie sú najlacnejším riešením...
avalik
25.10.14,18:27
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:
Občania SR potrebujú na vstup na územie Ruskej federácie víza. Táto povinnosť neplatí pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.

Platnosť cestovného pasu občana SR, ktorý cestuje do Ruskej federácie musí byť minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti víza a obsahovať aspoň dve voľné vízové strany.

V Ruskej federácii nadobudli platnosť nové pravidlá pre registráciu cudzincov, podľa ktorých sa vyžaduje pri krátkodobom pobyte v RF registrovanie v „Migračnej evidencii“ vedenej Federálnou migračnou službou RF. V praxi to znamená prihlasovaciu povinnosť pri pobyte u súkromnej osoby presahujúcom 7 pracovných dní. Pri pobyte v zariadení poskytujúcom ubytovanie (napr. hotel, nemocnica a pod.) je potrebné túto povinnosť splniť už do 24 hod. od ubytovania. Za prihlásenie cudzinca nesie zodpovednosť aj pozývajúca osoba (právnická, alebo fyzická), ktorá je takto označená vo víze RF. Za nedodržanie nariadenia hrozia cudzincovi i jeho pozývajúcej osobe pokuty.

Postup zaevidovania:

-Občan SR sa dostaví k prijímajúcej/pozývajúcej osobe a predloží cestovný pas a migračnú kartu.
-Prijímajúca osoba odovzdá občanovi SR potvrdenú oddeliteľnú časť "Oznámenia o príchode cudzinca na miesto pobytu". Túto je občan SR povinný mať počas pobytu v RF pri sebe.
-Pri odchode z RF je občan SR povinný vrátiť oddeliteľnú časť "Oznámenia o príchode cudzinca na miesto pobytu" prijímajúcej/pozývajucej osobe, ktorá ju v stanovenom termíne zašle na príslušný migračný úrad.

Táto povinnosť sa netýka tých občanov, ktorých dĺžka pobytu na návšteve u súkromnej osoby v RF nepresiahne 7 pracovných dní.“

Migračnú kartu je možné získať:
- pri leteckej a lodnej preprave - u posádky,
- pri železničnej preprave - u sprievodcu,
- pri autobusovej preprave - u vodiča,
- pri ceste osobným automobilom, resp. peši
- u príslušníkov pohraničnej kontroly RF.


Podmienky pobytu:
Po vstupe na územie RF je cudzinec do 7 pracovných dní povinný zaregistrovať sa tak, ako je uvedené hore. K registrácii prikladá: písomnú žiadosť, migračnú kartu označenú orgánom pohraničnej kontroly RF, doklad totožnosti (cestovný pas). Cudzinec môže na území RF pobývať po dobu uvedenú vo víze, najviac však 90 dní v priebehu jedného polroku.
Povolenie na prechodný pobyt v RF môže cudzinec starší ako 18 rokov obdržať v zmysle zákonov RF v rámci stanovenej ročnej kvóty. Kvótu určuje vláda RF. So žiadosťou o povolenie prechodného pobytu je potrebné obracať sa na teritoriálny orgán Ministerstva vnútra RF podľa predpokladaného miesta pobytu. Doba na rozhodnutie o žiadosti o povolenie prechodného pobytu v RF je 6 mesiacov.
Povolenie na trvalý pobyt v RF môže byť udelené cudzincovi staršiemu ako 18 rokov, ktorý prežil na území RF minimálne 1 rok na základe povolenia na prechodný pobyt. Povolenie na trvalý pobyt vydáva príslušný orgán Ministerstva vnútra RF na základe osobne podanej písomnej žiadosti. Žiadosť je potrebné podať najneskôr 6 mesiacov pred skončením platnosti povolenia na prechodný pobyt v RF. Doba na rozhodnutie o žiadosti o povolenie trvalého pobytu v RF je 6 mesiacov.

ref: http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/%28vw_ByID%29/ID_9C887F5760CA6319C125707A0043B548#bookViKoTuInIn fo


Víza si vybavíš aj sama, nemusíš cez agentúru - http://www.rusemb.sk/svk/konzularne-otazky-viza/42/
kvetinka.2
25.10.14,23:59
Ďakujem. Niektoré z vecí som už poznala, ale k niečomu som sa dopátrala len vďaka vám. Moja návšteva by bola len 5 dní. Určite neostanem 7 a viac dní, neviem teda ako mám postupovať, ak sa nebude treba registrovať. Budem potrebovať pozývací list - ak teda sa ubytujem u známeho, tak zrejme od neho - bojím sa však, že sa zľakne tej byrokracie..neviem či sa nachádzajú aj niekde informácie, čo robiť ak sa tam plánujem zdržať menej ako 7 dní, podľa tohto mi stačí migračná karta od posádky z lietadla?
kvetinka.2
26.10.14,00:04
otázka znie: Plánujem sa zdržať v Rusku menej ako 7 dní, zrejme 5 a budem bývať u známeho. Čo má presne robiť a či bude vystavený nadmernej byrokracii (niekde som čítala, že vraj poslať známeho z Ruska vybavovať pozvánku je nehumánne...asi je to komplikované). On chce, aby som si zarezervovala hotel a potom sa tam neubytovala. Myslím si, že aj toto je komplikované, keďže by som sa mala na tom hoteli aj zaregistrovať, čo tiež nie je potrebné. Hľadám najlacnejšiu a najmenej komplikovanú cestu.
avalik
26.10.14,08:49
Napíš email na rusku ambasádu, nech ti napíšu čo máš robiť ty, tvoj známy a či ťa treba niekde hlásiť pri 5 dňovom pobyte - ale podľa toho čo som skopírovala vyššie, potrebuješ len víza a nikde sa potom už neregistruješ
kvetinka.2
26.10.14,10:19
to bude naozaj najrozumnejšie, plánovala som tam zavolať, ale možno aj na e-mail odpovedia. Ďakujem
luja5
26.10.14,10:45
kvetinka.2 (Dnes 02:59) ... Moja návšteva by bola len 5 dní. Určite neostanem 7 a viac dní, neviem teda ako mám postupovať, ak sa nebude treba registrovať. Budem potrebovať pozývací list - ak teda sa ubytujem u známeho, tak zrejme od neho - bojím sa však, že sa zľakne tej byrokracie..neviem či sa nachádzajú aj niekde informácie, čo robiť ak sa tam plánujem zdržať menej ako 7 dní, podľa tohto mi stačí migračná karta od posádky z lietadla?

Informáciu zo stránky MZV SR, z ktorej citovala vo svojej odpovedi avalik, chápem tak, že vízum potrebuješ bez ohľadu na dĺžku pobytu (nie je tam uvedené, že ho nemusíš mať, ak doba pobytu neprekročí určitý počet dní). Vízum by si mala mať v pase už pred odchodom zo Slovenska, teda nemala by stačiť len migračná kartička obdržaná v lietadle - nenašla som, že by v určitých konkrétnych prípadoch Rusi udeľovali vízum aj po prílete na letisko do ich krajiny, vo vlaku pri hraničnej kontrole... Lehota 7 dní potom súvisí s povinnosťou registrácie na príslušnom ruskom úrade s ohľadom na dĺžku pobytu (do 7 dní pobytu sa registrovať netreba).
Pre orientáciu by Ti mohla pomôcť aj stránka českého MZV http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rusko/cestovani/visa.html, ktorá obsahuje podrobnejšie informácie. Je tam napríklad výslovne uvedené, že "Získat ruské vízum až na hraničním přechodu není možné.". Aspoň si nemyslím si, že my by sme boli na tom so vstupom do Ruska inak, ako Česi:).
Tiež som skúšala pozrieť na stránke ruskej Federálnej migračnej služby http://www.fms.gov.ru/foreign_national/, ale ak zadám do vyhľadávača napríklad "не требующем получения визы", veľmi som sa nedopátrala (aj keď úprimne – podrobne som nepátrala:)). Chce to dobre ovládať ruštinu a rýchlo rolovať v ponúknutých ruských stránkach a zákonoch. Našla som však napríklad na http://www.fms.gov.ru/foreign_national/formvisa/index.php info "...Иностранный гражданин при въезде в Российскую Федерацию заполняет миграционную карту, указывает в ней сведения, содержащиеся в визе...", čo podľa mňa tiež potvrdzuje mať popri migračnej karte obdržanej v lietadle už aj vízum.
Návštevu Ruska, ak je možnosť ísť súkromne na pozvanie, určite odporúčam.Ja som bola, dávno, takže ťažko porovnávať, ako to majú Rusi aktuálne právne upravené. Vyzerá to však, že sa určitým spôsobom vrátili k svojim pôvodným vízovým postupom, ktoré aj v mojom prípade boli na strane kamarátky z Ruska dosť komplikované. Mala však záujem, aby som prišla a aj ja som chcela ísť, podarilo sa a neľutujeme. Stálo to za to. A bolo to aj jednoduchšie, keď ona potom prišla na pozvanie ku mne.
kvetinka.2
26.10.14,11:20
To mi je jasné, že tie víza potrebujem. Ide o to, že známemu nechcem sťažovať situáciu, aj ty píšeš, že to bolo pre tvoju kamarátku komplikované vybaviť tie veci. Mohla by si mi napísať, čím všetkým si ona musela prejsť? Ďakujem.
luja5
26.10.14,12:18
Chápem, že nechceš známemu sťažovať situáciu a preto by si rada vedela, čo by pozvanie z jeho strany jemu obnášalo. Ale ako som napísala, u nás to bolo dávno a predpokladám, že dnes by to mohlo (?) byť jednoduchšie. Predsa len situácia vo vzťahoch medzi krajiny je iná, ani Rusko nie je ako bývalo..., alebo možno pritvrdilo s ohľadom na súčasné vzťahy Rusko-EÚ, ťažko povedať...
Rada by som pomohla, ale neviem, čím všetkým konkrétne musela vtedy prejsť. Len z písomnej korešpondencie medzi nami si pamätám, že tam musela vypĺňať nejaký dotazník, mať viaceré pečiatky, písala mi o tom, aby som vedela, prečo sa to ťahá a zatiaľ pozvanie neposiela a neposiela.... Veľmi som sa o podrobnosti nezaujímala, lebo obidve sme chceli a pre nás to nebola otázka, aké sú s tým problémy na jednej či druhej strane. Bola som VŠ študentka, svet bol pre mňa gombička:), aj po príchode do Ruska, čo bolo treba podľa ich zákonov, vedela ona a chodila so mnou. Vtedy som sa napríklad musela zaregistrovať asi do troch dní (vízum som mala na 30 dní), o čom som ani netušila, keby mi najskôr nenapísala a po príchode ma neťahala na nejaký ich policajný úrad;), dodnes mám pred očami tú frontu:).