damien11
26.10.14,10:45
V prípade, ak by som si MOJE doktorandské školné za externé štúdium (som majiteľ aj konateľ v s.r.o.) zaplatil z vlastného firemného účtu, ponížilo by to môj základ dane? Je to možné? Štúdium sa vzťahuje na to, čo vykonávam ako podnikateľskú činnosť.
avalik
26.10.14,09:53
určite by ne-"ponížilo", ... "Sloveso ponížiť má význam potupiť, pokoriť, pohaniť, napr. ponížiť oponenta v diskusii, a význam urobiť menej významným, ktorý poznáme aj z biblického zvratu kto sa povyšuje, bude ponížený. Nie je správne, ak sa sloveso ponížiť spája so slovami vyjadrujúcimi kvantitu, ako sme sa s tým nedávno stretli vo vyjadrení treba ponížiť množstvo odpadu. V takom prípade treba použiť sloveso znížiť, ktoré má okrem iného význam zmenšiť, čo sa týka množstva, intenzity a pod. Správne máme vravieť: treba znížiť množstvo odpadu." Ref: Dr. Matej Považaj, rozhlas.sk
damien11
26.10.14,09:58
Tato odpoved je uplne odveci a bezpredmetna. Ak sa PORADA zmenila na jazykove okienko ... tak idem najst iny server kde mi adekvatne odpovedia v pozadovanej kvalite!
avalik
26.10.14,10:06
toto nie je odpoved ale komentár ;)
zlatica76
27.10.14,12:33
Ak si trojjediná osoba (majiteľ - konateľ - zamestnanec), dalo by sa možno na to pozerať cez Zákonník práce - ten v určitých prípadoch dovoľuje zvyšovanie kvalifikácie a zamestnávateľ to preplatí.

Obávam sa však, že ak nedokážeš zvyšovanie kvalifikácie, tak takéto náklady budú pre sro-čku daňovo neuznané náklady (pripočítateľné). Je potrebné si uvedomiť, že v daňovom konaní ty musíš preukázať, ako daný výdavok súvisí s tvojou činnosťou a zvyšovaním výnosov.

Okrem toho, že pre sro-čku to bude daňovo neuznaný náklad, tak je to aj nepeňažný príjem teba ako fyzickej osoby.