petki
26.10.14,11:54
Z regionálnej pobočky Sociálnej poisťovne som mal upozorňujúci telefonát, že za zamestnankyňu na materskej dovolenke, ktorá u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti podávame zlé výkazy a platíme len úrazové poistenie, pričom je vraj potrebné platiť všetky odvody. Na moju argumentáciu, že máme potvrdené z viacerých zdrojov, že v tomto prípade sa odvádza len úrazové poistenie, nám pracovníčka oznámila, že pre ňu je smerodajné len vyjadrenie zo Sociálnej poisťovne ! Keď som žiadal o písomné vyjadrenie SP, v čom vidia zákonnú oporu v ich tvrdení, bolo mi oznámené, že oni nemajú čas na vypisovanie listov, preto telefonujú a ak sa mi nepáči, pošlú kontrolu. Po mojej odpovedi, že "nech sa páči", som po týždni obdržal oznámenie o začatí kontroly. Medzičasom sme rozpútali mailovú komunikáciu na všetky strany, z oddelenia výberu poistného z regionálnej pobočky prišlo písomné potvrdenie bez odôvodnenia, že veru všetky odvodia sa platia. Po dotaze na ústredie SP sme však dostali potvrdené, že na základe § 140 Zákona o Sociálnom poistení sa pri súbehu akéhokoľvek pracovného pomeru u akéhokoľvek zamestnávateľa a príspevku materská odvádza len odvod na úrazové poistenie, teda tak, ako sme pôvodne tvrdili ! Po telefonickom kontakte s pracovníčkou odboru výberu poistného SP, ktorá už bola oboznámená s vyjadrením ústredia, bola potvrdená správnosť nášho postupu, ale žiaľ kontrola už prebehne, nakoľko to "papierovo" už bolo zadministrované a už musia prísť. Moja otázka znie: Platiteľ poistného je zodpovedný za všetky svoje konania voči poskytovateľovi, kedy budú zamestnanci štátnej a verejnej správy rovnako zodpovední za svoje chybné rozhodnutia ? Schovávať sa za inštitúciu je mimoriadne ľahké a vadí mi aj tón komunikácie SP štýlom "ja som ten, čo určuje pravidlá !". Aj napriek chybe sa pracovníčka vyhovára na nesprávne zaškolenie. Ja zaškolenie nemám, sám si všetky zákony a vyhlášky musím odsledovať a naštudovať. Rád by som vedel meno osoby, ktorá zlými informáciami kŕmi zamestnancov SP, asi nebudem sám, ktorého takto šikanovali v poslednej dobe. Asi SP vyfakturujem moju hodinovú sadzbu za stratu času, ktorú vynaložím na prípravu dokladov a osobnú účasť na kontrole SP. Čo vy nato ? :---