Economic
26.10.14,13:11
DAŇOVÉ LICENCIE boli schválené a preto upozorňujem všetkých, ktorí majú spiace eseročky a nechcú platiť daňové licencie aby tento problém urýchlene riešili. Je treba takéto firmy likvidovať. Dá sa to riešiť aj zlúčením spoločností, ale tento proces je finančne o mnoho náročnejší ako likvidácia. Najdôležitejšie je, aby sa spoločnosť začala zrušovať likvidáciou a návrh do OR so vstupom do likvidácie aby bol podaný ešte v roku 2014. Spoločnosť, ktorá v roku 2014 vstúpi...
Zobraziť viac
DAŇOVÉ LICENCIE boli schválené a preto upozorňujem všetkých, ktorí majú spiace eseročky a nechcú platiť daňové licencie aby tento problém urýchlene riešili. Je treba takéto firmy likvidovať. Dá sa to riešiť aj zlúčením spoločností, ale tento proces je finančne o mnoho náročnejší ako likvidácia. Najdôležitejšie je, aby sa spoločnosť začala zrušovať likvidáciou a návrh do OR so vstupom do likvidácie aby bol podaný ešte v roku 2014. Spoločnosť, ktorá v roku 2014 vstúpi do likvidácie podľa prechodných ustanovení zákona o dani z príjmov neplatí totiž daňovú licenciu ani za obdobie, ktoré predchádza vstupu do likvidácie a ani počas doby kedy je v likvidácii. Ak ale toto v roku 2014 nestihnete, tu už platí iné pravidlo. Ak napríklad v máji pôjdete do likvidácie, za mesiace január až apríl daňovú licenciu už platiť budete musieť. Ešte doplním, že proces likvidácie je náročný proces, trvá cca 4 mesiace a spoločnosť, ktorá likvidáciu chce úspešne zavŕšiť výmazom spoločnosti z OR nesmie mať daňové nedoplatky, nakoľko v takom prípade nedostane od správcu dane súhlas s výmazom z OR a tento súhlas je nevyhnutnou prílohou k návrhu na výmaz spoločnosti z OR. Naša spoločnosť má už cca 10 ročné skúsenosti s likvidáciami spoločností, takže viem o čom píšem.
Ekonoom.sk
26.10.14,21:50
Ešte by som doplnil, že firma nesmie byť v strate, inak nemôže ísť do likvidácie.
Ester plus
27.10.14,06:07
Mám k tomu niekoľko otázok.
1. Znamená to, že na účte Neuhradená strata minulých rokov nesmie byť žiaden zostatok? Ak by sa tento zostatok započítal s účtom Ostatné kapitálové fondy malo by to vplyv na základ dane, nakoľko tu už bolo niekoľko článkov na túto tému.
2. Ak sú vo firme dvaja spoločníci a jeden z nich nemá záujem riešiť ďalšie fungovanie spoločnosti je možné aby jeden z nich sám rozhodol o vstupe do likvidácie?
Economic
27.10.14,07:47
Ešte by som doplnil, že firma nesmie byť v strate, inak nemôže ísť do likvidácie.

Toto vôbec nie je pravda. Zlá odpoveď.
Economic
27.10.14,07:49
Mám k tomu niekoľko otázok.
1. Znamená to, že na účte Neuhradená strata minulých rokov nesmie byť žiaden zostatok? Ak by sa tento zostatok započítal s účtom Ostatné kapitálové fondy malo by to vplyv na základ dane, nakoľko tu už bolo niekoľko článkov na túto tému.
2. Ak sú vo firme dvaja spoločníci a jeden z nich nemá záujem riešiť ďalšie fungovanie spoločnosti je možné aby jeden z nich sám rozhodol o vstupe do likvidácie?
Vstup do likvidácie sa schvaľuje valným zhromaždením. Ak je MVZ uznášania schopné aj pri jednom, možné to je. (v podstate dá sa len treba vedieť ako na to)
promont maja
27.10.14,08:32
Mám k tomu niekoľko otázok.
1. Znamená to, že na účte Neuhradená strata minulých rokov nesmie byť žiaden zostatok? Ak by sa tento zostatok započítal s účtom Ostatné kapitálové fondy malo by to vplyv na základ dane, nakoľko tu už bolo niekoľko článkov na túto tému.
2. Ak sú vo firme dvaja spoločníci a jeden z nich nemá záujem riešiť ďalšie fungovanie spoločnosti je možné aby jeden z nich sám rozhodol o vstupe do likvidácie?

.. k bodu 1. .. ku kapitálových fondom ... tie je, podľa môjho osobného názoru, v tomto prípade, možné, a to bez vplyvu na základ dane, čerpať v súvislosti s krytím straty .. len aj toto je potrebné podložiť uznesením z hlasovania valného zhromaždenia ...

http://www.porada.sk/t175050-kapitalizacia-majetku.html .. príspevok od Betky, či neposledne aj Kejky ..

http://www.porada.sk/t181716-moznosti-investicie-a-ucet-413-ostatne-kapitalove-fondy.html .. z ktorého vyberám: http://www.ulclegal.com/media/a542/file/item/sk/0000/ulc_pro_bono_special_04_2013_ostatne_kapitalove_fo ndy.kGlh.pdf

.. k bodu 2 .. tu je potrebné ešte zdôrazniť, že ak má spoločnosť dvoch spoločníkov, ktorý majú rovnaký podiel v spoločnosti a jeden z nich je proti = tak s tým nepohneš ... ale, ak má jeden z nich vyšší podiel na hlasovacích právach = tak jeho hlasovanie preváži ..
Economic
18.11.14,13:33
Nadviažem na môj príspevok ešte jednou úvahou. Sledujem pravidelne obchodný vestník. Dnes som si všimla, že neúmerne pribúdajú oznamy o zrušení spoločnosti podľa § 68 Obchodného zákonníka. Áno je to najlacnejší spôsob ako sa domôcť výmazu spoločnosti z OR. No dovolím si napísať pár slov k tomuto. Obchodný register povinne oznam o zrušovaní spoločnosti zverejňuje v obchodnom vestníku. No až po 6 mesiacoch môže spoločnosť vymazať v súlade s ustanoveniami Obchodného zákonníka. A čo sa môže stať ? No za obdobie, než reálne k výmazu spoločnosti z OR dôjde patrí príslušnému správcovi dane daňová licencia. Je mi jasné, že konateľ alebo spoločník ju nezaplatí. A tu sa stane taká vec, že takúto osobu budú na DÚ posudzovať ako rizikovú osobu a v budúcnosti sa to môže odraziť vo výške zábezpeky pre DPH v úplne novej spoločnosti. Myslím, že toto si veľa ľudí, ktorí využívajú práve § 68 ani neuvedomuje a automaticky tak dôjde k daňovým nedoplatkom z uvedeného dôvodu. Alebo sa mýlim ? Na takéto spoločnosti nie sú žiadne prechodné ustanovenia v novele zákona o dani z príjmov. Čiže z môjho pohľadu stále najlepšia varianta je naozaj likvidácia. Spoločnosť aby neplatila licencie musí vstúpiť do likvidácie v roku 2014. Ak sa tak stane k 1. 1. 2015 tak už je zle, pretože za rok 2014 licencia beží.
PetrikNmUno
24.11.14,09:03
Ahojte, moja uctovnicka mi tvrdi, ze ak dosiahne firma urcity zisk = zaplati dan zo zisku, ktora pokryje vysku danovej licencie, nemusi licenciu platit. Lenze podla toho co som si o danom zakone cital tak licenciu musi platit kazdy bez ohladu na zisk/stratu. Viete mi to potvrdit alebo ma vyviest z omylu?
Mishok
24.11.14,09:14
Ahojte, moja uctovnicka mi tvrdi, ze ak dosiahne firma urcity zisk = zaplati dan zo zisku, ktora pokryje vysku danovej licencie, nemusi licenciu platit. Lenze podla toho co som si o danom zakone cital tak licenciu musi platit kazdy bez ohladu na zisk/stratu. Viete mi to potvrdit alebo ma vyviest z omylu?


§ 46b
Daňová licencia právnickej osoby

(1) Daňovou licenciou je minimálna daň, po odpočítaní úľav na dani podľa § 30a alebo § 30b alebo § 52 ods. 3 a 4 a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí podľa § 45, ktorú platí daňovník za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako výška daňovej licencie ustanovenej pre jednotlivého daňovníka podľa odseku 2 alebo daňovník, ktorý vykázal daňovú stratu.
svetluška
25.11.14,08:40
Ak s.r.o. po smrti spoločníka nebola prededená v roku 2014 a dedičské konanie bude až v roku 2015,dedičom bude maloleté dieťa aj tak treba zaplatiť licenciu ? Ak áno tak až po dedičskom konaní alebo v termíne ?
promont maja
25.11.14,09:56
§ 46b Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
Daňová licencia právnickej osoby

(1) Daňovou licenciou je minimálna daň, po odpočítaní úľav na dani podľa § 30a alebo § 30b alebo § 52 ods. 3 a 4 a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí podľa § 45, ktorú platí daňovník za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako výška daňovej licencie ustanovenej pre jednotlivého daňovníka podľa odseku 2 alebo daňovník, ktorý vykázal daňovú stratu.

(2) Daňovú licenciu platí daňovník, ktorý (v eur)
a) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty s ročným obratom136bb) neprevyšujúcim 500 000 eur, a to vo výške 480
b) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia je platiteľom dane z pridanej hodnoty s ročným obratom136bb) neprevyšujúcim 500 000 eur, a to vo výške 960
c) za zdaňovacie obdobie dosiahol ročný obrat136bb) viac ako 500 000 eur,
a to vo výške 2 880.(3) U daňovníka, ktorého priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách so zdravotným postihnutím za zdaňovacie obdobie je najmenej 20 % z celkového priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách podľa osobitného predpisu, 136bc) sa daňová licencia podľa odseku 2 znižuje na polovicu.

(4) Daňová licencia je splatná za príslušné zdaňovacie obdobie v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49.

(5) Kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a daňou vypočítanou v daňovom priznaní je možné započítať na daňovú povinnosť pred uplatnením preddavkov na daň (§ 42) najviac v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, nasledujúcich po zdaňovacom období, za ktoré bola daňová licencia zaplatená, a to len na tú časť daňovej povinnosti, ktorá prevyšuje sumu daňovej licencie.

(6) Za zdaňovacie obdobie kratšie ako 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sa daňová licencia vypočíta vo výške súčinu 1/12 daňovej licencie podľa odseku 1 a počtu kalendárnych mesiacov zdaňovacieho obdobia.

(7) Daňovú licenciu neplatí daňovník
a) ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, okrem daňovníka, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,
b) podľa § 12 ods. 3 a 4,
c) ktorý prevádzkuje aj chránenú dielňu alebo chránené pracovisko podľa osobitného predpisu, 136bd)
d) za zdaňovacie obdobia podľa § 41 ods. 4, 6, 8 a 9.

(8) Nárok na zápočet daňovej licencie alebo kladného rozdielu medzi daňou vypočítanou v daňovom priznaní a daňovou licenciou zaniká
a) ak daňovníkovi nevznikne možnosť odpočítať daňovú licenciu alebo rozdiel medzi daňou vypočítanou v daňovom priznaní za predchádzajúce zdaňovacie obdobia podľa odseku 4,
b) ku dňu zrušenia daňovníka bez likvidácie, ku dňu vstupu daňovníka do konkurzu alebo ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie.

(9) Ak sú zaplatené preddavky na daň za príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 42 vyššie ako daň vypočítaná v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie a súčasne táto daň je
a) vyššia ako daňová licencia podľa odseku 2, kladný rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a daňou po zápočte daňovej licencie podľa odseku 4 sa použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vráti,
b) nižšia ako daňová licencia podľa odseku 2, kladný rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a minimálnou výškou dane sa použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vráti a súčasne kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a daňou bude možné započítať podľa odseku 5.

(10) Daňovník, ktorý bol povinný zaplatiť daňovú licenciu, je oprávnený vyhlásiť v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa § 50 ods. 4

§52za Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
(8) Daňovník, ktorý sa zrušuje s likvidáciou alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz v priebehu kalendárneho roka 2014, neplatí daňovú licenciu podľa § 46b za zdaňovacie obdobie, ktoré končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie alebo dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu.
JankaO
25.11.14,12:17
Ak s.r.o. po smrti spoločníka nebola prededená v roku 2014 a dedičské konanie bude až v roku 2015,dedičom bude maloleté dieťa aj tak treba zaplatiť licenciu ? Ak áno tak až po dedičskom konaní alebo v termíne ?
Spoločnosť (s. r. o. ) sa nededí. Dedia sa len obchodné podiely v nej a tie nemajú nič spoločné s povinnosťou s. r. o. zaplatiť minimálnu daň. Čiže daň musí byť zaplatená v termíne na podanie DP za predchádzajúce zdaňovacie obdobie.
JAJA11
25.11.14,13:43
Ahojte, moja uctovnicka mi tvrdi, ze ak dosiahne firma urcity zisk = zaplati dan zo zisku, ktora pokryje vysku danovej licencie, nemusi licenciu platit. Lenze podla toho co som si o danom zakone cital tak licenciu musi platit kazdy bez ohladu na zisk/stratu. Viete mi to potvrdit alebo ma vyviest z omylu?

jednoducho povedané, ale áno , má pravdu.... daňová licencia je povinnosť zaplatiť minimálnu daň, aj keď je firma v strate.... podnikatelia, ktorí dosahujú dostatočné zisky s daňovou licenciou nemajú problém, nakoľko zaplatia daň vyššiu ako je daňová licencia, daňová licencia neznamená zaplatiť daň + daňovú licenciu, len určuje minimálnu daň.... Daňová licencia je zabiják na tiežpodnikateľov, ktorí majú založených 100 firiem......
v podstate ak daňová licencia vyčistí podnikateľské prostredie od nefunkčných firiem, môže sa zrušiť .....
jediné čo mi vadí, je komplikovanosť zrušenia, alebo nezavedenie možnosti prerušenia podnikania pre PO..... ak zákonodarca chcel potrestať problémových ľudí, mal vyjsť v ústrety slušným ľuďom, lebo existujú s.r.o., za ktoré niekto zaplatil, možno momentálne spí, ale podvody nerobí a takýto podnikateľ je rovnako potrestaný ......
promont maja
27.11.14,09:16
.. poprosím ... v súvislosti s prechodným ustanovením § 52za Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z pridanej hodnoty ... za zdaňovacie obdobie, ktoré začína plynúť dňom vstupu do likvidácie a pokračuje až do dňa ukončenia likvidácie = vzťahuje sa na toto obdobie povinnosť platiť daňovú licenciu .. či?

.. už to mám ... a prikladám oporu v zákone ... možnože príde niekomu vhod:

§ 41 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
(4) Zdaňovacie obdobie daňovníka, ktorý vstúpil do likvidácie, sa začína dňom jeho vstupu do likvidácie a končí sa dňom skončenia likvidácie.133) Ak sa likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie. Ak daňovník neskončil likvidáciu do 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, je až do skončenia likvidácie zdaňovacím obdobím kalendárny rok. Ak sa likvidácia skončí v priebehu kalendárneho roka, končí sa toto zdaňovacie obdobie dňom skončenia likvidácie. Ak sa na daňovníka v likvidácii vyhlási konkurz, zdaňovacie obdobie sa končí dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu.
Chrusťa
28.11.14,08:01
nadviažem na túto tému, aby som nezakladala novú prosím vás do obratov na určenie výšky licencie sa berú do úvahy účty 601,602,604 a aj účet 613-Zmena stavu výrobkov? Alebo 613-ka nevstupuje do určenia výšky obratu. aby so vedela určiť výšku dań. licencie. Ďakujem
Mishok
28.11.14,08:10
Predpis č. 479/2009 Z. z.
§ 6

(4) Ročným obratom sa na účely odseku 3 pri daňovom subjekte účtujúcom v sústave podvojného účtovníctva rozumie súhrn výnosov zo všetkých ním vykonávaných činností za príslušné zdaňovacie obdobie20) a pri daňovom subjekte účtujúcom v sústave jednoduchého účtovníctva súhrn príjmov zo všetkých ním vykonávaných činností za príslušné zdaňovacie obdobie.20)
Chrusťa
28.11.14,08:12
z toho mi vychádza, že komplet celá 6-ka trieda
Mishok
28.11.14,08:13
z toho mi vychádza, že komplet celá 6-ka trieda

vychádza nám to rovnako :)
Chrusťa
28.11.14,08:18
díky Mishok tá licencia nám mnohým urobila "škrt cez rozpočet" hihi
Mishok
28.11.14,08:37
a podľa všetkého aj nie sú v sulade so smernicami EÚ o DPH:

Súdny dvor EÚ v Luxemburgu: „opatrenia, ktoré majú členské štáty možnosť prijať podľa článku 273 smernice 2006/112 s cieľom zabezpečiť správny výber dane a predchádzať daňovým podvodom, nesmú ísť nad rámec toho, čo je potrebné na dosiahnutie týchto cieľov a nesmú sa používať spôsobom spochybňujúcim neutralitu DPH.“

Pásma jednotlivých daňových licencii preto chápem ako spochybnenie neutrality DPH nakoľko ich výška záleží od toho či je niekto registrovaný alebo od obratu
zuzu 76
01.12.14,10:05
dobrý deň, poprosím o radu: pri určení výšky daňovej licencie sa vychádza z ročného obratu , pod ktorým sa rozumie súhrn výnosov zo všetkých vykonávaných činností... nie som si celkom istá , či do ročného obratu sa zahŕňajú aj prijaté úroky a zmluvné pokuty?
Chrusťa
01.12.14,11:08
už to tu vyššie písal mishok na toto isté som sa pýtala
zuzu 76
01.12.14,12:02
Ďakujem za upozornenie
Economic
30.12.14,18:40
Rada by som ešte nadviazala na moju tému. Vzhľadom na veľmi nevýhodnú záležitosť a to takú, že z likvidačného podielu by sa mali platiť odvody u spoločníka FO do zdravotnej poisťovne, doporučujem účtovníctvo v rámci možností tak vyčistiť, aby v spoločnosti pre spoločníkov na rozdelenie likvidačného zostatku ostalo fakt čo najmenej. Lebo ak je napríklad firma čistá ako ľalia a má na pokladni 5 000.- Eur, iné neostáva ako to vyplatiť späť spoločníkovi ako likvidačný zostatok. Je mi jasné, že sa jedná o fiktívne vložené peniaze do pokladne, ale účtovne tam sú. Tu existuje jedna výhodná finta a za jeden zmenový poplatok pri elektronickom podaní návrhu na zápis zmien do OR 33.- Eur treba šupnúť ako spoločníka na miesto fyzickej osoby právnickú osobu a to pred ukončením likvidácie. (Ak sa tak neurobilo hneď pri vstupe do likvidácie) . Právnická osoba neplatí zdravotné poistenie. Dokonca u všetkých mojich likvidácií robím ďalší krok výhodný pre mňa a nie pre štát a aj likvidátora dávam ako právnickú osoba. Odmena likvidátora je totiž charakterizovaná ako závislá činnosť. Tiež sa tu vyhnem plateniu odvodov z odmeny likvidátora. Nuž štát nás núti robiť aj akéto kroky. A toto je v rámci zákona úplne čistá vec.
Gabhus
31.12.14,04:27
Teda: Ak PO vychádza daňová povinnosť 1000.- eur (platca DPH), potom nezaplatí 1000, ale len 40 eur. Správne? Ja som to pochopila takto.
Gabhus
31.12.14,06:08
Ospravedlňujem sa, zle som sa vyjadrila - zaplatí 1000 eur
avalik
31.12.14,06:20
Teda: Ak PO vychádza daňová povinnosť 1000.- eur (platca DPH), potom nezaplatí 1000, ale len 40 eur. Správne? Ja som to pochopila takto.

Ak má daň po úľavách a zápočte 1000 eur tak zaplatí 1000 eur (daň na úhradu) a v tom je už aj daňová licencia 960 eur.

Ak by vyšla daň po úľavách a zápočte napr. 200 eur tak zaplatí 960 eur (daň na úhradu).

Pozri si tlačivo DPPOv14_1 riadky 800 až 1001
Gabhus
31.12.14,18:29
Ja som sa zle vyjadrila, ale myslela som to presne tak - čiže pri takejto výške dane už licenciu neplatí. Ďakujem, poďme už Silvestrovať, či?
PBEA
13.01.15,14:52
Môžem sa poradiť: v tomto roku mi vychádza zisk, ale po odpočítaní starých strát mi výjde 0, mám zaplatiť daňovú licenciu?
Chrusťa
13.01.15,15:10
Daňová licencia je povinná "minimálna daň", kt. bohužiaľ musíme zaplatiť všetci, či vykážeme stratu al. minimálny zisk.
avalik
13.01.15,15:44
Môžem sa poradiť: v tomto roku mi vychádza zisk, ale po odpočítaní starých strát mi výjde 0, mám zaplatiť daňovú licenciu?

danovu licenciu platia len pravnicke osoby ... zaplatis to, co ti vyjde na r. 1000 v DP PO ako dan na uhradu (a ta je uz aj so zapoctom danovej licencie)
PBEA
21.01.15,07:29
ďakujem..
beh
23.01.15,10:16
prosila by som odkonzultovat a poradit, za r.2010-2013 ( DP bod D, riadok 2, str.5 máme stratu, ktoru sme si este neuplatnovali, tym sa tato suma prenesie do r. 4 a do r. 5 len 1/4 tejto straty. To značí, že len do výšky tejto 1/4 je možné odpočítať dan.stratu v roku 2014? A zvysné 3/4 budeme moct uplatnit zase v nasledujúcicich uct. obdobiach? Cize tie 3/4 sa mi dostane do r. 7 stlpec 2? dakujem za pomoc a odsuhlasenie.
peterf81
28.10.15,15:43
Ak som vstupil do likvidacie v r. 2014, ale v priebehu r. 2015 zrusim likvidaciu, bude treba doplatit danovu licenciu za r. 2014 ? Dakujem .