belakm
26.10.14,12:36
Prajem pekný deň.
Mám trošku chaost v platení zdravotného poistenia.
O čo ide:
- som ZŤP,
- mám živnostenský list,
- podnikám popri zamestnaní,-
STAV:
V súčasnej dobe som dlhodobo PN od 15.augusta 2014, živnosť nemám pozastavenú a zamestnanie, teda závislú činnosť už nemám od 16.augusta 2014 / zatiaľ teda /

Ako je to s platením zdravotného poistenia od doby, keď som PN od 19.augusta 2014, mám bežiacu živnosť a platenie zdravotného poistenia skončilo dňom 15. augusta 2014 od bývalého zamstnávateľa.
Sociálne samozrejme počas PN neplatím.
Ďakujem za radu.
S pozdravom Miloš
Katy a R
26.10.14,11:43
neviem, či si platil zálohové odvody do ZP aj počas trvania PP - ako SZČO?
v každom prípade nemusíš platiť odvody na ZP počas poberania nemocenskej dávky - dobre by bolo oznámiť to ZP - aj elektronicky sa dá, ak máš prístup do EP. (mali by to mať aj v systéme) .
len treba myslieť na to, že sú to zálohové platby;) ... ZP ti podľa DP spraví ročné zučtovanie - a možno budeš mať nedoplatok, možno nie (závisí od tvojho príjmu z podnikania).
a k SP - poberáš nemocenskú dávku z obidvoch poistení ?
veronikasad
26.10.14,11:58
odkedy máš živnosť ?
veronikasad
26.10.14,11:59
Z akého poistenia poberáš nemocenské ? (zamestnania, alebo aj živnosť ? ) Platil si pred začiatkom PN-ky odvody do SP zo živnosti ?
Heliox
26.10.14,12:22
radim poberat z tadial kde je vyssi plat :)
veronikasad
26.10.14,12:23
Radiť môžeš, ale poberať môže len z poistenia, z ktorého vznikol nárok ...
Katy a R
26.10.14,12:26
Heliox to veru dobre radíš ;) - predsa AK má dve poistenia, tak má nárok z obidvoch (preto sa na to pýtame - lebo nevieme, či mal dve poistenia !)
belakm
26.10.14,12:33
z obidvoch, nakolko som PN zacal v ochrannej dobe 7 dni.
veronikasad
26.10.14,12:36
Pokial poberáš nemocenské aj z podnikania (si povinne poistená SZČO), preddavky na ZP platiť nemusíš. Treba však počítať s tým, že ak budeš mať vysoký základ dane z podnikania, vznikne ti pri ročnom zúčtovaní ZP nedoplatok.
veronikasad
26.10.14,12:37
Nahlásil si v ZP PN-ku zo živnosti ?
belakm
26.10.14,12:43
ano a oni mi poslali nedoplato za obdobie co som PN. To je volajaka blbost ... asi skusaju ...
veronikasad
26.10.14,12:45
Vyžiadaj si v SP potvrdenie o poberaní nemocenského pre ZP a odnes ho do ZP. Ak poberáš nemocenské aj zo živnosti, preddavky platiť nemusíš, ale pri RZZP platí to čo som napísala vyššie
Katy a R
26.10.14,12:45
pošli (elektronicky stačí) - potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky - (nie DPN) .. prípadne si skontroluj v EP - či SP poslala oznámenie o období poberania nem dávky
belakm
26.10.14,12:46
ano. A oni mi poslali nedoplatok za obdobie co som PN doteraz ... To musí byt akási blbosť. To musím asi len reklamovať ...
veronikasad
26.10.14,12:48
Odovzdal si v ZP okrem prefotenej PN-ky aj potvrdenie o poberaní nemocenského zo SP ?
belakm
26.10.14,12:49
Ano, z obidvoch ..
belakm
26.10.14,12:51
z obidvoch, platil za mna zamestnavatekl a ja som platil tiez ...
belakm
26.10.14,12:53
Vsetko mam odovzdane zo socialnej poistovne tak ako ma byt ...
veronikasad
26.10.14,12:54
Neodpovedáš, či si bol odniesť potvrdenie zo SP, zrejme nie, alebo si po skončení prac.pomeru nenahlásil zmenu vymeriavacieho základu (už nemáš súbeh a za tých pár dní od skončenia prac.pomeru do začiatku PN-ky si mal uhradiť poistné z plnej sumy). Choď osobne do ZP a daj si to do poriadku
belakm
26.10.14,13:01
No nastup na PN zo socialnej poistovne som odovzdal, Pracovny pomer skoncil 15. augusta, PN zacalo 19. augusta a mne prislo uhradit nedoplatok za od 1. augusta /to som bol este zamestnany/ do 30. septembra, evidovane do 13. oktobra 2014. Ale dovera ma pisane na stranke, ze im to socialna poistovna oznamuje automaticky. Nic, musim tam ist, dat vsetky papiere dohromady este raz a reklamivat to elektronicky. Inak to nevidim.
Katy a R
26.10.14,13:04
ak ZP nemá nahlásené od SP, že si poberateľom nemocenskej dávky - furt bude pýtať poistné. Mali by to mať už v systéme ( po novom už to SP oznamuje) - ale môže to byť neskôr - dobre je to ohlásiť. - tak si to aspoň skontroluJ v EP!
vidím, podľa tvojich príspevkov, že nevieš, čo je to "Potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky" - dáva SP, zvyčajne po skončení doby DPN.
belakm
26.10.14,13:05
ale viem, socialka mi to vystavila a bol som to zaniest do ZP. To je v poriadku ...
belakm
26.10.14,13:07
ano, platil som ich normalne a sucasne aj zamestnavtel platil. akurat som nemusl platit zdrvotne, nakolko som mal subeh SZCO a zavislej cinnosti.
Katy a R
26.10.14,13:08
vystavila - že poberanie dávky stále pokračuje? - na aké obdobie ?
je pravda, že občas sú zmätky - ale môžeš si to sám skontrolovať! a doplniť v systéme.