Bambi23
26.04.06,07:55
Zdravim,
nevie mi niekto poradit s takym podla mna dost zvlastnym problemom? v uctovnictve stale vedieme, uz od roku 2002 neuhradenu fakturu dodavatelovi (321), ktoru predchadzajuca ekonomka zauctovala na základe "slovnej dohody", ale faktúru sme nikdy od dodávateľa neobdržali ani od nás za tie roky nikto jej úhradu nežiadal. Nam ale stale pri úctovnej zavierke zostava vysiet ta neuhradena suma a toho roku sme sa rozhosli, ze ju nejako uctovne zlikvidujeme, len netusim na ktory ucet by tom to mala previest. Podla mna je pruser, ze v r.2002 vobec v uctovnictve ta faktura nei je zalozena, hoci tam figuruje, ale opravne danove firma davat nechce. Nastastie nie sme platcom DPH. Aky protiucet mam na likvidaciu tejto "doslej" faktury zvolit, aby to bolo aj pre danovankov prijatelne?
Vopred dakujem za radu.
kalkulka
26.04.06,07:01
Zdravim,
nevie mi niekto poradit s takym podla mna dost zvlastnym problemom? v uctovnictve stale vedieme, uz od roku 2002 neuhradenu fakturu dodavatelovi (321), ktoru predchadzajuca ekonomka zauctovala na základe "slovnej dohody", ale faktúru sme nikdy od dodávateľa neobdržali ani od nás za tie roky nikto jej úhradu nežiadal. Nam ale stale pri úctovnej zavierke zostava vysiet ta neuhradena suma a toho roku sme sa rozhosli, ze ju nejako uctovne zlikvidujeme, len netusim na ktory ucet by tom to mala previest. Podla mna je pruser, ze v r.2002 vobec v uctovnictve ta faktura nei je zalozena, hoci tam figuruje, ale opravne danove firma davat nechce. Nastastie nie sme platcom DPH. Aky protiucet mam na likvidaciu tejto "doslej" faktury zvolit, aby to bolo aj pre danovankov prijatelne?
Vopred dakujem za radu.
Pri premlčaných záväzkoch, o ktorých platbu nás nikto 4 roky nepožiadal by si mala účtovať na účet 648, ale v tvojom prípade by to bolo ešta skoro. Zároveň by si upozornila na to, že s týmto záväzkom nie je niečo v poriadku. Asi by som to riešila vzájomnou dohodou s dodávateľom o upustení od vymáhania záväzku a vtedy by som to odúčtovala. Ak je to platca DPH, tak by som to riešila možno vrámci nejakej reklamácie a požadovala od nich dobropis. No, neviem, čo by bolo pre vás naideálnejšie, to musíš posúdiť sama.
KEJKA
26.04.06,07:21
ja by som sa s tým netrápila. Riziko daňovej kontroly tu stále je, ale dá sa to zdôvodniť.
Pri inventúre záväzkov zistíš (už sa stalo, ale musíš si dať reálnejší dátum, súčasný), že nemáš doklad k tej faktúre a rozhodneš sa (!), že ju neuhradíš, ked ju doteraz nikto nevymáhal. 321/648, ako píše Kalkulka. Je to daňový výnos.
Bambi23
26.04.06,07:39
Dakujem za odpovede