sojka5
26.10.14,14:59
Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať aký je postup pri zrušení živnosti?

Mamka je na polovičnom invalidnom dôchodku a ma potraviny. Kedže sa jej zdrav. stav zhoršuje, chceli by sme zatvoriť obchod + samozrejme zrušiť živnosť.
Chcem sa opytat ake kroky by sme mali urobit.
Viem ze musim ist na zivnostensky urad a podat ziadost o zrusenie ale neviem k akemu datumu to bude najlepsie ci ku koncu roku alebo koniec novembra ? Obchod budeme mat otvoreny iba do novembra. Cez december sa uz neoplati lebo su tam sviatky atd. neviem ci ten mesiac tam bude prekážať ?
Neviem ci mi daju nejake potvrdenie o zruseni hned alebo mi ho poslu postou ?
S potvrdenim zrejme na DU, ZP a SP ?
Papierniková
26.10.14,14:56
Ak chce podnikateľ ukončiť živnostenskú činnosť na vlastnú žiadosť, navštívi jednotné kontaktné miesto na odbore živnostenského podnikania jemu príslušné podľa miesta trvalého pobytu. Podnikateľ na tomto mieste podá oznámenie o ukončení podnikania, v ktorom uvedie deň ukončenia podnikania. Ak v oznámení nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom nasledujúcim po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Podnikateľ je povinný oznámiť ukončenie podnikania príslušnému daňovému úradu. Daňovému úradu musí doručiť kópiu oznámenia o zrušení živnosti do 15 dní a požiadať o zrušenie registrácie. Podnikateľ je povinný vrátiť daňovému úradu osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ) do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o zrušení registrácie.Sociálnej poisťovni treba doručiť do 8 dní kópiu oznámenia o zrušení živnosti. Podnikateľ nesmie zabudnúť na to, že sa musí do 8 dní odhlásiť z povinného platenia sociálnych odvodov, a to osobne alebo písomne vyplnením odhlášky na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“.Aj zdravotnej poisťovni treba do 8 dní doručiť kópiu oznámenia o zrušení živnosti a odhlásiť sa do 8 dní z povinného platenia preddavkov na zdravotné poistenie. Túto povinnosť však realizuje jednotné kontaktné miesto. Ak sa odhlási k 30.11.2014, nebude už musieť za mesiac december platiť odvody.
sojka5
26.10.14,15:29
este som sa zabudla informovat ci sa ma ist prihlasit na upsvar ak je na pol.invalidnom alebo ako?
veronikasad
26.10.14,15:48
este som sa zabudla informovat ci sa ma ist prihlasit na upsvar ak je na pol.invalidnom alebo ako?
Nie, nemusí sa evidovať na UP, platitelom zdr.poistenia za poberatelov ID je štát.
veronikasad
26.10.14,15:50
Daňové priznanie podáva v riadnom termíne, t.j. do konca marca nasl.kal.roka. Netreba zabudnúť na úpravu základu dane o nespotrebované zásoby, na základe inventúry ku skončeniu podnikania.