RadX
26.10.14,21:41
Dobry den.
Chcel by som poprosit o radu, ako postupovat v pripade, ze sa mi sused so svojou novostavbou, jednak neopravnene pripojil na moju kanalizacnu pripojku a tiez moju vodovodnu pripojku svojvolne zo svojho pozemku prelozil a este ju aj predlzil.
Co som sa informoval na mestskom stavebnom urade, tak stavebne konanie sa zacalo, stavebne rozhodnutie vydane nebolo. Kazdopadne mna, ako vlastníka vodovodnej a kanalizacne pripojky, nikto neoslovil.
Co teda musi obsahovat dana ziadost o odvolani proti stavbnemu konaniu?
Dakujem za kazdy podnet a radu.
arizona
27.10.14,04:59
A ty mas preco svoje pripojky na cudzom pozemku? Od koho si mal povolenie?
buchač
27.10.14,05:34
arizona

Dá sa asi predpokladať, že tu ide o klasiku. To znamená spoločný dvor, alebo to,že Radxov dom bol postavený skôr a IS viedol cez pozemok suseda, ktorý má tú novostavbu pred jeho domom, bližšie k ceste-hlavné rozvody.
terezyk
27.10.14,07:51
Na vodu sa pripojil kde?
Pred vodomerom ? To si tú časť prípojky nedaroval zo zákona vodárom ??????????????
Za vodomerom ? :D a berie vodu cez tvoj vodomer ?
RadX
27.10.14,08:39
pre buchača: Presne o to sa jedna. Pripojka viedla cez pozemok, ktory zmenil vlastníka a na ktorom sa nasledne zacalo stavat. Vodovodna pripojka ako aj kanalizacna pripojka (+ odpadovy kanal) je v mojom osobnom vlastnictve.
RadX
27.10.14,08:44
Podla akého zakona som nedaroval vodarom?

Vodovodnu pripojku ma vybudovanu vlastnu. Jedna sa o napojenie na moju kanalizacnu pripojku a tiez o svojvolne prelozenie mojej vodovodnej pripojky.
terezyk
28.10.14,10:52
Ad RadX
Normálne býva majetkom distribučných firiem (elektro, plyn, voda) vedenie od zdroja až po jednotlivé meradlá.
Takže ak máš vodomer pri plote, rúra čo ide po pozemku je tvoja

rúra , čo ide od uličnej vetvy k plotu je asik vodárov
lapejko
30.10.14,17:57
ak tam je neoprávnený zásah, treba nahlásiť vodárom, oni si už spravia poriadok.
buchač
30.10.14,19:05
sa mi sused so svojou novostavbou, jednak neopravnene pripojil na moju kanalizacnu pripojku a tiez moju vodovodnu pripojku svojvolne zo svojho pozemku prelozil a este ju aj predlzil.


Pripojka viedla cez pozemok, ktory zmenil vlastníka a na ktorom sa nasledne zacalo stavat.


Jedna sa o napojenie na moju kanalizacnu pripojku a tiez o svojvolne prelozenie mojej vodovodnej pripojky.
--------------------------------------------
No ja sa na to pozerám aj trochu inak.
Záleží, ako si Ty ťahal tie potrubia.
Zvykne sa niekedy čo najkratšou cestou a zvykne sa aj tak, že potrubie sa ťahá tak, aby nebránilo vlastníkovi daného pozemku, cez ktorý ide potrubie k hlavným ťahom.
Tu je ten problém. Nespomínaš síce, ako idú tie Tvoje. No dá sa predpokladať, že majiteľovi novostavby pri jej budovaní tie potrubia proste zavadzali a preto tie prípojky premiestnil a aj predlžil-proste musel...
-------------------------------------------
No to, táto skutočnosť pri premiestňovaní prípojek dotyčného v žiadnom prípade neoprávňuje na pripojenie sa k daným-teda Tvojim prípojkám. Žiadaj od neho uvedenie do stavu, kde bude pripojený k vlastnému kanalizačnému potrubiu.
lacotinka
31.10.14,05:27
Keby dal výkres, tak sa k tomu dá niečo povedať
RadX
03.11.14,03:52
Mne v podstate nejde o to, aby som sa s niekym natahoval a nenavistne roky sudil alebo nieco podobne. Ide mi tu len o spravodlivost a kto je v tej danej veci v prave. A tiez sa obavam o mozne rizika v buducnosti, co sa predlznej pripojky a odpadoveho kanala tyka. Jednoducho som nemal problem a on mi ho vyrobil.

Prva otazka teda stoji nasledovne.
Moze niekto, bez Vasho vedomia, manimulovat s Vasim majetkom? Presuvat ho, lebo mu zavadzia, predlzit jeho trasu apod. a to bez toho, aby Vas s tym vyrozumel a mal Vas suhlas? Myslim, ze nemoze. A je jedno ako je co pripojene atd.
A podla mojho nazoru, kto kupuje pozemok, musi byt vyrozumeny aj s inzinierskymi sietami, ktore cez neho vedu a pocitat tak s moznymi rizikami pre buducnost.

Druha otazka.
Napojenim na odpadovy kanal moze vzniknut riziko, ze kanal nie je dostatocne dimenzovany na viacero napojeni. Urobil niekto kontrolu? Myslim, ze nie.

Co ma zaujima teda je, kto to riesi? Stavebny urad? Vodarne? A ako prese mam formulovat ziadost. Je to specificka situacia, lebo susedmi bezprostredne nie sme, no tym, co urobil, ma vlastne zainteresoval do danej veci.
buchač
03.11.14,06:23
Jednoduchá odpoveď.

Vyzveš suseda na danie vecí na pravú mieru, do pôvodného stavu.
Ak nie, tak súd.
---------------------------------------------
Zvyšok je o niečom inom.