joja33
27.10.14,08:38
partnerovi umrela sestra. Na dedičskom konaní sme vyplatili dlhy, podľa požiadavok advokátky. Teraz nám prišlo rozhodnutie súdu, vraj sú podlžnosti cca 900€ pre Beck šmejdov. Toto rozhodnutie podal okresný súd, kde to ležalo 3 roky bez povšimnutia. V dokladoch nebohej ani v domacnosti sme nenašli žiadne papiere zo súdu. Musíme to zaplatiť?
Chobot
27.10.14,07:51
JA by som sa minimálne pozrel do súdneho spisu, čo to vlastne je. Ťažko takto povedať, či to zaplatiť alebo či existuje nejaký spôsob obrany.
misoft
27.10.14,07:53
Skúsiť podať voči tomu námietku a odpor.
Ako dôvod uviesť to, že pohľadávka nebola podstúpená do dedičského konania. Tí "šmejdi" resp. súd mal možnosť túto pohľadávku doručiť advokátke/notárke, ktorá konala dedičské konanie. Keďže nepodali, neuplatnili si nárok na splatenie dlhu.
Ešte by bolo vhodné nejakou cestou zistiť, ako dlho má BECK pohľadávku voči zomrelej - je celkom možné, že to bude i premlčané.
joja33
27.10.14,07:57
som bezradná, ako ísť cez celú republiku nahliadnuť do súdneho spisu, keĎ jej partner - spoludedič nie je zastihnuteľný nikde. Isto by musel dať súhlas
joja33
27.10.14,08:02
Ďakujem, Nemáš nejaký návod - správnu súdnu slovnú zásobu? Ja ako dôchodkyňa, ktorá ešte nebola na súde sa v tom nevyznám. Zlostí ma len to, že ak zavraždia človeka a súd nekoná pár mesiacov tak je oslobodený pre akési prieťahy. Tí Šmejdovia mlčali od roku 2009 - 2011, potom to dali na súd 3.10.2011 a tí tiež mlčali až doteraz. Ďakujem, ďakujem
misoft
27.10.14,08:19
Niečo o premlčaní:
http://paragraf.sk/page.php?str=6
Ďalej http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f4237483
§100,
§101 - dôležité
§105 - dôležité
§106

Takže z toho vychádza - premlčané.
Chobot
27.10.14,08:22
Ak to bolo v roku 2011, tak to ešte nebude premlčané. Na jednej strane sú to šmejdi, ale nadávať treba aj na tú sestru, lebo tí šmejdi vymáhajú len skutočný dlh, ktorý vznikol z toho, že tá sestra si od nich niečo kúpila. Nemyslím, že by si vymysleli niečo, čo nebolo predané. Či to už malo takú hodnotu alebo nie, je teraz už bezpredmetné.

A zdedili ste aj nejaké aktíva? Teda majetok? Lebo ak by dlhy presiahli zdedený majetok, tak dedič ručí za úvery a dlžoby len do výšky hodnoty zdedeného majetku.
Zuzanka_ba
27.10.14,14:19
To rozhodnutie súdu je platobný rozkaz? A prišlo nebodaj ešte na meno zosnulej? Či prišlo už tvojmu partnerovi a spoludedičovi?
joja33
27.10.14,16:44
ˇZiaľ, prišlo to môjmu partnerovi ako dedičovi. Jeho sestre neprišlo nič, aspoň sme to nenašli v jej papieroch. Notárka, ktorá je v tom istom meste ako okresný súd na to neprišla a tak to nebolo ani v dedičskom konaní. pasíva sú žiaľ v tomto momrnte len o niečo väčšie ako aktíva- a tak to budeme musieť asi zaplatiť... ďakujem za záujem