salome0015
27.10.14,10:18
Moji rodičia si zobrali pôžičku ktorú splácajú, túto pôžičku si však zobrali kvôli moje krstnej ktorá je vo veľkých dlhoch a dalšiu pôžičku si už zobrať na seba nemohla.. Sľúbila však, že každý mesiac nám bude tú splátku splácať, čo však nerobí. Zaujímalo by ma , či sa dá spísať nejaký dokument o tom, že v prípade smrti mojej krstnej alebo smrti niektorého z mojich rodičov by splácanie tejto pôžičky prešlo automaticky na jej deti ktoré sú už dospelé.
Tweety
27.10.14,09:19
Do dedičstva idú aj pasíva, takže aj spomínaná nesplatená pôžička. Kedže je to pôžička tvojich rodičov, prejde na ich dedičov.
pepan7
27.10.14,10:24
tak toto je komplikovana situacia veru ale kedze aj dlhy sa detia zdedili by to dedici a pochybujem ze vase slovo ze je to jej pozicka by neobstalo ked ze na papieri su vasi rodicia ako dlznici.
Zuzanka_ba
27.10.14,13:47
Zmluvu s bankou či nebankovkou majú tvoji rodičia, preto tento záväzok v prípade smrti jedného z nich prejde po vysporiadaní BSM na dedičov (druhý z rodičov a deti rovnakým dielom). Veriteľa nezaujíma, kde skončili peniaze z pôžičky.
...
Tvoji rodičia môžu s krstnou spísať u notára zmluvu o tomto záväzku (že jej požičali peniaze) a nejakým splniteľným splátkovým kalendárom - odporúčam u notára, aby ste sa vyhli prípadným sporom o platnosť či neplatnosť textu a nebodaj pravosť podpisov.
V prípade úmrtia tvojej krstnej by tento záväzok vstúpil do dedičstva, aj keď je otázne, ak má krstná viac dlhov ako majetku, či by sa ušlo aj na dlh voči tvojim rodičom.