Gizi
27.10.14,11:05
Potrebuje vysvetliť, ako presne funguje kúpa nového osobného auta na sro-čku, mesačne na leasing. Zial nikto (vratane dvoch účtovníčok) mi to "nevedia, nechcú" vysvetliť. Len viem, že každý kupuje autá na firmu a po 3-5 rokoch znova. Každý vraví, že sa odpisuje celé auto, ale nechápem ako ? Poprosím vysvetliť "po lopate " a na príklade. Firma sa zaoberá službami, takže tam neviem skoro nič odpísať a znížiť dph. Mesačne platím ca 250-350€ DPH.

Ak kúpi sročka nové auto na leasing, mesačná splátka je povedzme 100,-€, z dani sa odpisuje len 20,-€. A to je tak všetko, správne ? Tak ako sa môže odpisovať celé auto ?
Tweety
27.10.14,10:14
Miešaš tu odpisy aj odpočet dph dokopy, ale to sú dve rozdielne veci. Dph rieši zákon o DPh a odpisy Zákon o účtovníctve a Zákon o DzP.
Gizi
27.10.14,11:06
Pekne ťa poprosím vedel/a by si mi to podrobne opísať, naozaj miešam tie veci a nerozumiem im. Ak sa dá aj na nejakom príklade. Vopred ďakujem.
Žabinka
27.10.14,11:13
zlatica76
27.10.14,11:21
ohľadom lízingu aj DPH sa toho popísalo už kopec. Fakt treba pohľadať. Je potrebné si uvedomiť, že zvlášť sa rieši problém DPH a zvlášť problém odpisov. Čiže hľadaj oddelene.

Skúsim načrtnúť - ak kúpiš auto na lízing, musíš ho zaradiť do majetku a odpisovať. V tomto momente ťa prakticky nezaujíma ako ho platíš. Z ceny počítaš každý mesiac odpisy a tie vstupujú do nákladov. V závislosti od platnej legislatívy tieto náklady sú daňovo uznané alebo neuznané.

Ak auto (už ho máš zaradené v majetku) splácaš cez lízingové splátky - máš splátkový kalendár a DPH si odpočítavaš (uplatňuješ) podľa tohto splátkového kalendára. Vôbec ťa (ak riešiš len lízingové splátky) nezaujímajú odpisy. A tieto splátky NIE SÚ nákladom.
Ingrid Ondruskova
17.06.16,09:02
toto som našla náhodou, ale huba mi padla riadne dole!!! prečo lízingová splátka NIE JE nákladom?????
Tweety
17.06.16,09:11
a prečo by mala byť? Veď ide o obstaranie majetku
Ingrid Ondruskova
17.06.16,10:24
ďakujem Tweety za reakciu...tak...a som sa stratila úplne...momentálne chce SZČO platiteľ DPH, robí JÚ kúpiť na lízing /ešte sa nerozhodol, či finančný alebo operatívny/ ale doteraz som bola presvedčená, že tú mesačnú splátku dáva automaticky do nákladov napr. 150,-+DPH, čiže 150, ako nákladová položka a ten zvyšok ako odpočítaná uplatnená DPH na vstupe....
Tweety
17.06.16,10:25
nie, nie je to správny postup ak je platiteľom, dph si môže uplatniť ale z OC MV
Ingrid Ondruskova
17.06.16,10:31
aha!! 5 rokov do zadu sme kupovali auto do firmy, komplet sa vykešovalo, tam sme postupovali tak, že celá DPHčka v prvom daň.priznaní DPH sa uznala, čiže, aj teraz, keď sa kúpi auto aj keď síce na lízing a cena auta ako takého bude napr. 10.000,-+DPH, čo je tuším 2000,-tak tých 2000 si SZČO uplatní hned JEDNORAZOVO v prvom hlásení DPH?? a čo tie mesačné lízing.splátky /suma bez DPH/ je nákladom???? vopred ďakujem za reakciu....
Tweety
17.06.16,10:33
áno, dph pri nákupe, splátky nie sú nákladom, ako som už napísala
Ingrid Ondruskova
17.06.16,10:37
Bože...asi mi nepáli ako by malo!!! /žeby koniec týždňa/ a načo si ten SZČO teda ide kupovať auto, keď ho nemôže dať do nákladov??? alebo na konci roka treba urobiť závierkovú operáciu /akože ročný...pardon pomerný odpis...t.j. cez mesiace...t.j. keď kúpi auto v novembri tak samozrejme odpis len za tie 2 mesiace..../
Tweety
17.06.16,10:41
nákladom je ročný odpis
Ingrid Ondruskova
17.06.16,10:46
sláááva...asi som to pochopila...DDDDD...
JankaO
17.06.16,10:48
Pri finančnom leasingu, nákladom sú odpisy prenajatého automobilu a splátky sú ako napr. splátka úveru, pri operatívnom leasingu, splátky sú platba za prenájom.
Ingrid Ondruskova
17.06.16,10:56
Ešte raz ďakujem veľmi pekne...obom....
Consultix
17.06.16,11:15
A nezabudnut, ze narok na odpocet DPH vznika len v takom pomere, v akom pomere je vozidlo vyuzivane na podnikanie... Podobne aj v pripade danovouznatelnych vydavkov vo forme odpisov.
Ingrid Ondruskova
17.06.16,11:20
...dobrá poznámočka...vrelé díky aj vám....
anonym123
22.07.16,11:58
Len sa chcem opýtať, spomínali ste tu že sa odpočet DPH účtuje naraz pri jeho kúpe
no podľa tohto postupu to je mesačne.
tak aký je správny postup účtovania??
http://uctuj.sk/uctovnictvo/podvojne-uctovnictvo/uctovanie-lizingu-v-podvojnom-uctovnictve/7286/