bessy
27.10.14,17:17
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu. V našej firme potrebujú znížiť stav pracovníkov. Dostal som návrh na skončenie pracovného pomeru dohodou s tým, že oproti zákonnému nároku by som dostal vyššie odstupné o jeden mesiac. Nadbytočnosť sa ale netýka priamo mňa, moja práca bude zachovaná naďalej. Pri nájdení novej práce by som mohol mať problém vzhľadom k vyššiemu veku. Čo mi poradíte? Prijať, či čakať na výpoveď? Ak by som skončil pracovný pomer k 31.10. a dostanem 4-mesačné odstupné, odkedy by som mal nárok na podporu v nezamestnanosti? Mám odpracovaných posledných 5 rokov nepretržite. Platia sa všetky odvody aj z odstupného? Vopred ďakujem za rady.
Mám 58 rokov. Ide mi o to, či mám prijať odstupné už v tomto roku - mám ho celý odpracovaný, čiže mi ho sociálna poisťovňa zaráta celý a budem mať dobrý osobný mzdový bod (neviem presne, či sa to tak volá), ale ak budem od nového roku nezamestn., podpora v nezamestn. sa vraj do dôchodku neráta, tak tam budem mať nulu. Ak by som čakal na výpoveď, môžem skončiť až 31.12. a potom mi ešte dajú 2-mes. odstupné. Prosím poradiť niekoho, kto sa v tom vyzná, čo je v tomto prípade lepšie. Srdečná vďaka vopred.
Tweety
27.10.14,16:34
TO si musíš zvážiť sám, či počkať na výpoveď alebo odísť dohodou. Pri skončení PP Dohodou podľa §60 ZP nárok na odstupné nie je. Je ale pri skončení dohodou z organiz. dôvodov- ten dôvod musí byť v dohode uvedený. Po skončení PP, ak sa zaeviduješ ako uchádzaš o zamestnanie, budeš mať nárok na podporu odo dňa zaevidovania.. Z odstupného sa platia všetky odvody.
veronikasad
27.10.14,16:34
Kolko máš rokov ?