Silvia XX
26.04.06,08:37
Nevedel by mi niekto poradiť? - potrebujeme vyčistiť studňu a chceli by sme si odniekiľa požičať kalové čerpadlo. Nevie niekto, či je niekde taká požičovňa náradia, kde by sa dalo požičať, prípadne má niekto skúsenosti s čistením studní??

vďaka
kacena26
26.04.06,06:52
ahoj ja som s dediny a mali sme podobný problém, oslovili sme dobrovoľných hasičou z našej obce a tý tu studňu vytahali a precistili za flasku slivovice...
Silvia XX
26.04.06,07:26
Perfektný nápad - vďaka.
borob
27.04.06,11:23
s hasicmi to nieje take jednioduche -to sa dá iba do hlbky 6 metrov lebo potom to uz nevladze podla toriceliho zakon vodu vysat. ja s bratom sa tejto problematike venujeme asi 15 rokov a zazili sme vselico od krasnych studni sekanych v skale kde hlbka dosahovala25 m cez studnožumpy smetiska a aj zdochliny a ine radosti sa nasli. nieje cistit ako cistit lebo nestaci iba kaly treba aj odpadky zo dna ako su hrnceky a ine veci ktore tam spadnu nechtiac alebo ich tam nahadzu deti s velkou radostou. toto sa da odstranitm iba ak odsajes dostatocne silnym cerpadlom vodu potom treba zist dole "poskladat sa tam" lebo cerpadlo je hoodne velke a treba davat pozor na co slapes a do coho pchas ruky lebo tam moze byt rozbyte sklo ale stretol som sa aj s municiou! a teraz ta spina ktora je horsia ako spina! jedna sa o bakterie a to je mala veda!!! uz jeden stupel od vina plavajuci na hladine ti po bakterioplogickej stranke ZNICI studnu ten kusok dreva alebo akeho kolvek ineho organickeho materialu vie narobit paseku.je to ostrov pre bakterie a z neho vyrazaju na svoje cesty aby nam narobili nejedno huste behanie s riedkym koncom! Dalej septiky v blizkost, latriny a rozny IDIOTI ktory tam v lepsom prepade spustaju vodu zo striech v horsom ani nechcem hovorit...Na bakterie sa nam osvedcilo zlte savo s cervenym vrchnakom. jedna lyzaica na 1m3 robi zazuraky ale az po vycisteni a vyzbieran"ostrovov" pozor ten co to este nerobil si neuvedomuje ze dole sa ide 10x lahsie ako hore. padajuce predmety vedia narobit riadne hrce na hlave "dolneho " studniara tak helma je NEVYHNUTNOST a zlate pravidlo znie SCHOPNEJSI OSTAVA HORE aby vedel pomoct!zazil som pocit bezmocnosti ked sa z profilu uvolnil kamen a rutil sa na brata co bol o dakych 20 metrov nizsie ... nieje to sranda treba vzdy riadne uvazit na co sa clovek da a kto ho z hora isti lebo ide o vela! neber to ako bububu . s pozdravom Borob
borob
27.04.06,11:28
s hasicmi to nieje take jednioduche -to sa dá iba do hlbky 6 metrov lebo potom to uz nevladze podla toriceliho zakon vodu vysat. ja s bratom sa tejto problematike venujeme asi 15 rokov a zazili sme vselico od krasnych studni sekanych v skale kde hlbka dosahovala25 m cez studnožumpy smetiska a aj zdochliny a ine radosti sa nasli. nieje cistit ako cistit lebo nestaci iba kaly treba aj odpadky zo dna ako su hrnceky a ine veci ktore tam spadnu nechtiac alebo ich tam nahadzu deti s velkou radostou. toto sa da odstranitm iba ak odsajes dostatocne silnym cerpadlom vodu potom treba zist dole "poskladat sa tam" lebo cerpadlo je hoodne velke a treba davat pozor na co slapes a do coho pchas ruky lebo tam moze byt rozbyte sklo ale stretol som sa aj s municiou! a teraz ta spina ktora je horsia ako spina! jedna sa o bakterie a to je mala veda!!! uz jeden stupel od vina plavajuci na hladine ti po bakterioplogickej stranke ZNICI studnu ten kusok dreva alebo akeho kolvek ineho organickeho materialu vie narobit paseku.je to ostrov pre bakterie a z neho vyrazaju na svoje cesty aby nam narobili nejedno huste behanie s riedkym koncom! Dalej septiky v blizkost, latriny a rozny IDIOTI ktory tam v lepsom prepade spustaju vodu zo striech v horsom ani nechcem hovorit...Na bakterie sa nam osvedcilo zlte savo s cervenym vrchnakom. jedna lyzaica na 1m3 robi zazuraky ale az po vycisteni a vyzbieran"ostrovov" pozor ten co to este nerobil si neuvedomuje ze dole sa ide 10x lahsie ako hore. padajuce predmety vedia narobit riadne hrce na hlave "dolneho " studniara tak helma je NEVYHNUTNOST a zlate pravidlo znie SCHOPNEJSI OSTAVA HORE aby vedel pomoct!zazil som pocit bezmocnosti ked sa z profilu uvolnil kamen a rutil sa na brata co bol o dakych 20 metrov nizsie ... nieje to sranda treba vzdy riadne uvazit na co sa clovek da a kto ho z hora isti lebo ide o vela! neber to ako bububu . s pozdravom Borob
Silvia XX
27.04.06,13:03
neboj sa, myslím si, že v tomto smere sme dosť zodpovední. Už sme tú studňu otvorili, švagor bol dolu (zlaňoval na kladke) - hore ho istil môj muž a ešte pre istotu aj ja. Zistili, na moje veľké prekvapenie, že je tam voda (cca 2,3 m.) - hĺbka po hladinu cca 12 m. A voda vyzerala čistá - bez ostrovov - ona tá studňa bola cca 20 rokov nepoužívaná, ale prikrytá , takže tam nikto nič nehádzal.
My ju chceme rozchodiť na polievanie záhrady, nie na používanie v domácnosti. To by som asi neriskovala.
Ak sa zaoberáš čistením studní, daj na seba kontakt, ak nebudem vedieť čo robiť, ubrátim sa na Teba. Teda, ak Ti to nebude vadiť.
ayya
27.04.06,13:17
s hasicmi to nieje take jednioduche -to sa dá iba do hlbky 6 metrov lebo potom to uz nevladze podla toriceliho zakon vodu vysat. ja s bratom sa tejto problematike venujeme asi 15 rokov a zazili sme vselico od krasnych studni sekanych v skale kde hlbka dosahovala25 m cez studnožumpy smetiska a aj zdochliny a ine radosti sa nasli. nieje cistit ako cistit lebo nestaci iba kaly treba aj odpadky zo dna ako su hrnceky a ine veci ktore tam spadnu nechtiac alebo ich tam nahadzu deti s velkou radostou. toto sa da odstranitm iba ak odsajes dostatocne silnym cerpadlom vodu potom treba zist dole "poskladat sa tam" lebo cerpadlo je hoodne velke a treba davat pozor na co slapes a do coho pchas ruky lebo tam moze byt rozbyte sklo ale stretol som sa aj s municiou! a teraz ta spina ktora je horsia ako spina! jedna sa o bakterie a to je mala veda!!! uz jeden stupel od vina plavajuci na hladine ti po bakterioplogickej stranke ZNICI studnu ten kusok dreva alebo akeho kolvek ineho organickeho materialu vie narobit paseku.je to ostrov pre bakterie a z neho vyrazaju na svoje cesty aby nam narobili nejedno huste behanie s riedkym koncom! Dalej septiky v blizkost, latriny a rozny IDIOTI ktory tam v lepsom prepade spustaju vodu zo striech v horsom ani nechcem hovorit...Na bakterie sa nam osvedcilo zlte savo s cervenym vrchnakom. jedna lyzaica na 1m3 robi zazuraky ale az po vycisteni a vyzbieran"ostrovov" pozor ten co to este nerobil si neuvedomuje ze dole sa ide 10x lahsie ako hore. padajuce predmety vedia narobit riadne hrce na hlave "dolneho " studniara tak helma je NEVYHNUTNOST a zlate pravidlo znie SCHOPNEJSI OSTAVA HORE aby vedel pomoct!zazil som pocit bezmocnosti ked sa z profilu uvolnil kamen a rutil sa na brata co bol o dakych 20 metrov nizsie ... nieje to sranda treba vzdy riadne uvazit na co sa clovek da a kto ho z hora isti lebo ide o vela! neber to ako bububu . s pozdravom Borob

Boro - tak toto je sila! :) veru, kazda robota ma svoj fortiel a je parada stretnut (aj ked iba virtualne) cloveka, ktory svojej praci rozumie ... a vie v podstate z rukava vysypat tolko informacii
;) ocenujem
borob
28.04.06,06:14
Hlbka 12m tak to na hasicov mozas zabudnut! toriceliho zakon nepusti! neviem odkial si my sa motame v Trnave a okloli. Mozem Ti odporucit aby ste si zohnali kalove cerpadlo najlepsie KDFU poznas ho podla toho ze ja to valec hruby asi 30cm vysoky tak cca 45-50 ma vyustenie na velku hasicku hadicu a pozor Viac krat si over ci nebolo pouzaivane na cistenie zumpy alebo septiku !!!!!!!! aby si si ne........la vodu- to by bolo viac skody ako osohu. toto cerpadlo vazi tak cca40kg a kabel k tomu je to fuska ho dat dole a este vacsia von. cerpa tak cca6l/sek tak si dobre rozmysli ktorym smerom ten potok pustis -susedova parcela sa moc neodporuca nakolko tak po cca20sek cinnosti zacina tiec " kakao" a moze aj "ilova Krupicna kasa" ani kanalizacia nieje najlepsi napad ak sa ju nechystate vymenit :) Cerpadlo musi ostat po celu dobu zavesene ne lane aby sa nezaborilo do sedimentu. Vy ste uz dole boli tak to nehrozi ale stalo sa ze po cca20rokoch sa v jednej nepouzivanej studni vytvoril kolac na ktorom sa dalo stat ako na pevnej zemi ale ked sa to trocha pohlo o chvilu z toho bola kasa a keby som nebol v horolezeckom sedaku asi do nej riadne zapadnem.Dalsia velmi dolezita vec je cerpaci pokus! Studnu treba vycerpat do dna a cerpadlo zacne s prepacenim grgat- prisava si vzduch lebo vody uz asi bude malo v tomto okamziku nastupuje vedro a stopky pokial sa naplni vedro pod 10 sekund mas vyhrate ak nie troska problem- vysvetlim.
hovoris ze chcete polievat tak musis troska zainvestovat a vrazit daku korunu do PONORKY nie nebude tam parkovat Verneho Nautilus ale cerpadlo ktore je cele pod vodou aj jeho el. cast zvane ponorka. na traslaky Ako "rusky mališ alebo Rondela" radsej zabudni - maju dostatocny vytlak ale maly objem a 1dcl /sek je na srandu a nie na polievanie. Na rozne srandy z baumaxu tiez tie sice maju objem ale ten drasticky klesa s vyskou a konci ncc10-12 metroch. takze co treba? ja Ti poviem Cerpadlo s vytlakom 60m a objemom vody cc0,9 az 1 l /sek a PONORKA!!!!! Pokial nepatri k tvojim konickom sustavne lozit do studne stelovat ucpavky odvzdusnovat system a..... Hore byt nemoze muselo by byt v studni lebo Toriceli nepust!!!!!!! no a teraz konecne preco vedro za 10sek? kazde cerpadlo pre to aby fungovalo potrbuje elektriku a VODU ked ide "NA SUCHO" tak to je zaciatok konca. ak nedosahujes pritok 1l/sec musi tam byt sledovanie hladiny aby cely system bol BLBOSTIVZDORNY! Asi som zas premudrely len chcem aby ste z mojich slov mali aj daky osoh. no a nakonic este mozme dat rec o cerpacich systemoch a vodarnickach ale to uz bude v inej knihe :) ak bude zaujem. tak vode Zdar boro.b@ zoznam . sk
KEJKA
28.04.06,15:34
Si super, Borob. My sme zainvestovali ako hovoríš... máme to ponorné čerpadlo, je stále vo vode, hlboko, cca 6-7 metrov. Aj v zime. A teraz mi už druhý raz roztrhlo obal toho valca. Minulý rok to zvárali, a teraz budú musieť znova. Sprevádzkovali sme, zapli, bol slabý tlak, tak sme otvorili studňu a pri zapnutom čerpadle, voda v studní víri, to je známka, že obal netesní. Vraj sme niečo zle urobili, ale neviem čo, do poslednej chvíle sme polievali, na zimu vypli, otvorili ventily, aby voda odtiekla z potrubia, a nechali tak.
Som rada, že som natrafila na túto tému, že Porada nie je len o účto...
borob
02.05.06,04:20
Ahoj Lidka! Roztrhlo!!! nedava absolutne zmysel lebo roztrhnut moze lad ale v studni je vzdy konstantna teplota cca 12 stupnov a v takej hlbke duplom!!!! neviem o aky typ cerpadla ide ale podla toho co hovoris mohli nastat dve veci:
ze niekto vymenil fazu- to znamena ze cerpadlo má opacne otacky a preto to viri
-ak sa jedna o sigma cerpadlo oznacene ako EVGU je to vacsinou modre alebo sive a troska sa podoba na "flasu" toto cerpadlo nesmie ist do protitlaku to znamena nesmie tlacit priamo do potrubia na konci ktoreho je naplno zavrety ventil. Tam nastava znicenie cerpadla. ono pracuje ako mlyncek na maso kde sa otaca ten snek v gumenom puzdre a ak je absolutny protitlak tak tu gumu znici . Ak by bolo nahodou foto alebo daka ina stopa skus poslat a ja podumam ako poradit. ja mam v studni toto cerpadlo 12rokov a klop klop musim zaklopat bez jedineho problemu. Ale uz sa nam stalo ze sme tahali cerpadlo za cca 24000 po roku von lebo sa odporucalo.dufam ze sa vam podari chybu najst a odstranit. boro.b @zoznam.sk
ucetni_fantozzi
06.06.06,19:25
borob: clovece kukam, ze si od fachu!!! ja som s kamosom pred dvoma rokmi moju studnu skruzil, bola to riadna fuska... ma cca 12 metrov a 60-70 rokov a ked som ju prvykrat videl, skoro som odpadol - bola kopana do hliny (asi poznas trnavsky il...) a cele tie roky si udrzala tvar, dokonca zarezy po lopate tam bolo vidno... no ale v ramci bezpecnosti sme to vyskruzili. je stale zakryta, takze az na obcasnych par zvieratiek sa na hladine nic mimoriadne nevyskytuje. bakterialne testy zial nie su najlepsie, aj ked da sa to prezit... no a preco sa vlastne zapajam do tejto temy? chcel by som aj ja tu moju vycistit, ale priznam sa, ze si netrufam. jednak nemam dostatocne vykonne cerpadlo, jednak asi ani odvahu a skusenosti (neviem si celkom predstavit, ako to cistenie zrealizovat) a hlavne tento zdroj vody je pre mna nadmieru dolezity... kedze sa vsak podla vsetkeho dost vyznas, docela rad by som s tebou hodil o tom rec, pripadne aj uvital, keby si mi to urobil. co hovoris?
borob
12.06.06,06:30
Ahoj Fan...
Momentalne mám rozrobenu akciu v šelpiciach kde kopeme funglovku-15tku tak to vidim ešte tak na 3 vikendy ak bude dobre počasie a bude sa dariť. táto Tvoja akcia je tak na 6 hod a ešte sa ohlasila jedna poradačka zo Senca tak ked skončime vyhradim jeden vikend pre vás. ak pošleš čislo tel tak Ťa skontaktujem. Ak by bola diera v kalendari spravime to aj skor.Na pracu potrebujem 380V priestor okolo studne tak 2x2 metre a miesto kam vypustime vodu -susedovu zahradu a štatnu cestu moc neodporučam lebo to bude hodne kalné. Ak je zaujem o viac info tak 0903 150 937 večer.
eduard1
29.05.08,18:27
prosím ťa borob a akým spôsobom sa dá vyčistiť vŕtaná studňa. Mám takú v dome ktorý som kúpil /v pivnici/ predtým sa používala ako zdroj pitnej vody pre dva domy, je hlboká len 6 m a voda je od 2 m. bol na nej údajne darling ale dnes už trčí len vodárenská rúrka asi o priemere 3,5cm /vnútorný s narezaným závitom . A ešte ak môžeš poraď ako to znovu napojiť. Studňu chcem na polievanie záhrady: ďakujem.
beba13
30.05.08,06:28
borob ešte stále čistíš tie studne moji rodičia by tiež potrebovali vyčistiť studňu, lebo im začala tiecť kalná voda. A ešte by chceli dať do nej rúru, lebo celá studňa je zo skruží, ale čo zháňali studňárov každí že má veľa roboty. bývajú nedaleko PN od Trnavy asi 35km.
dann27
01.06.08,11:08
Toto by som aj ja potreboval vyriesit. Mame doma vrtanu studnu a je tam 150mm siroka rura. Hlbka po dno je momentalne nejakych 10 metrov od urovne terenu. Potreboval by som to prehlbit apon o 2 metre. Predtym to bolo hlboke tych 12-13metrov ale sa menilo cerpadlo a dala sa tam kratsia sacia rura a ten zbytok zaplavil casom piesok. Ako by sa to dalo vycistit?
chlap
03.06.08,17:30
Posúvam - a aj ja sa hlásim - tiež potrebujem vyčistiť studňu na Záhorí. Podľa predchádzajúceho vlastníka sú betónové skruže priemeru 1 m zakopané do hĺbky 11 m. Ja som však na dno narazil už po 7 metroch. Zvyšok je piesok.
Nemáte niekto nejaký tip na niekoho, kto to dokáže ?
ACCNT
04.06.08,06:11
nejake rady na cistenie a prehlbovanie studni mozete najst aj tu: zahrada.cz/forum/zahradni-studny/
amoo
03.08.08,10:29
Mudre Rady bobor,
Mam studnu po starych rodicoch 20 r. neuzivanu, 3m hlboku teraz je tam 1,6m vody ak je sucho 1,2m
najsamprv tam vylejem to SAVO lebo neviem kedy sa do toho pustim,
neotravi sa niekto ak dodrzim pomer?
chodi tam totiz jedna nemenovana osoba a uziva tu vodu na varenie... vraj uz roky,
pritom tam vidim plavat nejake male tenucke chrobaciky.
Ja ju chcem pouzivat uz ked ju mam aspon na polievanie a oplacnutie ruk.
Studna je oblozena kamenom cca 3-15kg kusy
Nechcem do nej vela investovat,
Odkopem ju po teren, odebnim a na obnazene kamene chcem vyliat teton a kamen cca 0,5m hore.
Potom vytiahnem vodu a zistim skade priteka, predpokladam ze aj z boku spomedzi kamena cize vrchna, vycistim dno,
ak sa na mna tie kamene nezosypu,
tak ich este sem tam pozatieram beton.maltou?
dobre rozmyslam alebo skusit inac?
nepopraska mi ten beton v zime?

kto vie nech ma usmerni dakujem za vsetky rady
wabi
16.12.08,15:20
Viete mi prosím vás niekto poradiť? Kúpil som záhradu z domčekom v oblasti Nitry, kde extrémne málo prší. Pri domčku je vŕtaná studňa asi 15 cm široká a hĺbku som ešte neodmeral. ale údajne okolo 10 m. Celý pozemok je na svahu, nie moc strmom, ale citeľnom. Kopec sa začína asi 1 km od pozemku. Pozemok je dlhý asi 200 m a jeho koniec je takmer na vrchole kopca.
V studni údajne vyschla voda, keď začali stavať asi pred 10 rokmi asi 800m od pozemku na vrchole kopca z druhej stzrany 4 poschodové bytovky. Údajne vyschli podobné studne aj susedom. Dá sa studňa prehĺbiť a s akým výsledkom?
bupi
22.12.08,21:26
Viete mi niekto poradit, ako sfunkcnit staru studnu, ktora je na pumpu? Treba nam vymenit kos, ale neviem, kde ho zohnat a toboz uz ani to , ako ho vymenit. Kazda rada cenna. Dakujem
jana
25.03.09,11:54
ahoj borob,prosím ťa o radu.Voda v studni nám strašne začala zapáchať ako žumpa.doteraz to nikdy nebolo.neviem si s tým rady čo mám urobyť.
Róbert Ďurík
29.04.11,08:33
Ak sa jedná o vrtanú studňu tak vyrobiť válec na spodu s klapkou.
perfecto
25.08.11,19:41
neboj sa, myslím si, že v tomto smere sme dosť zodpovední. Už sme tú studňu otvorili, švagor bol dolu (zlaňoval na kladke) - hore ho istil môj muž a ešte pre istotu aj ja. Zistili, na moje veľké prekvapenie, že je tam voda (cca 2,3 m.) - hĺbka po hladinu cca 12 m. A voda vyzerala čistá - bez ostrovov - ona tá studňa bola cca 20 rokov nepoužívaná, ale prikrytá , takže tam nikto nič nehádzal.
My ju chceme rozchodiť na polievanie záhrady, nie na používanie v domácnosti. To by som asi neriskovala.
Ak sa zaoberáš čistením studní, daj na seba kontakt, ak nebudem vedieť čo robiť, ubrátim sa na Teba. Teda, ak Ti to nebude vadiť.

Už prešiel nejaký ten čas, tak by som sa chcel opýtať, či sa Vám podarilo tú studňu rozchodiť na polievanie záhrady? Ak áno, ako ste to spravili? Tiež mám staršiu nepoužívanú studňu, ale je teraz dosť málo výdatná. Čerpaním by sa to malo zlepšiť, možno aj tým vyčistením... Ako ste teda dopadli?
Ďakujem
cristal
28.04.12,07:43
Ak sa jedná o vrtanú studňu tak vyrobiť válec na spodu s klapkou.
Ako to myslíš "vyrobiť válec s klapkou na spodu"? Čo je dôvodom zápachu a čo sa tám docieli? My sme teraz navrtali 8m studňu a treba nám ju teraz čistiť.
mariomaj
29.04.12,09:38
ahojte ludia potrebuje,m vycistit staru studnu po babke a ma okolo 10 metrov ktora je zanesena kalom potrebujem nejake kontakty na osoby ktore robia cistenie studni prosim surne dakujem
jahoszmsk
29.04.12,09:59